Halové mistrovství světa v atletice 1997

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

6. halové mistrovství světa v atletice se konalo ve dnech 7.9. března 1997 v hlavním městě Francie, v Paříži. Šampionát se odehrával v hale Palais omnisports de Paris-Bercy. Stejná hala hostila již první ročník HMS v roce 1985, tehdy však šampionát nesl název Světové halové hry.

Ženy zde poprvé startovaly v disciplíně skok o tyči. Do kvalifikace nastoupilo osmadvacet tyčkařek. Atletických klání se zúčastnilo 782 atletů a atletek ze 118 států světa.

Stříbrnou medaili získala původně v běhu na 1500 metrů Američanka Mary Deckerová v čase 4:05,22. Ta však byla později diskvalifikována a bronz dodatečně získala Polka Lidia Chojecká.

Česká účast[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Česko na Halovém mistrovství světa v atletice 1997.

Českou republiku na tomto šampionátu reprezentovalo 18 atletů (9 mužů a 9 žen).[1]

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
60 m Řecko Charalambos Papadias 6,50 Jamajka Michael Green 6,51 Nigérie Davidson Ezinwa 6,52
200 m USA Kevin Little 20,40 Kuba Iván García 20,46 Nigérie Francis Obikwelu 21,10
400 m Nigérie Sunday Bada 45,51 Spojené království Jamie Baulch 45,62 Japonsko Shunji Karube 45,76
800 m Dánsko Wilson Kipketer 1:42,67 Maroko Mahjoub Haida 1:45,76 USA Rich Kenah 1:46,16
1500 m Maroko Hicham El Guerrouj 3:35,31 Německo Rüdiger Stenzel 3:37,24 Keňa William Tanui 3:37,48
3000 m Etiopie Haile Gebrselassie 7:34,71 Keňa Paul Bitok 7:38,84 Maroko Ismaïl Sghyr 7:40,01
60 m př. Kuba Anier García 7,48 Spojené království Colin Jackson 7,49 USA Tony Dees 7,50
Štafeta 4 × 400 m USA USA 3:04,93
Jason Rouser
Mark Everett
Sean Maye
Deon Minor
Jamajka Jamajka 3:08,11
Linval Laird
Michael McDonald
Dinsdale Morgan
Gregory Haughton
Francie Francie 3:09,68
Pierre Marie Hilaire
Rodrigue Nordin
Loïc Lerouge
Fred Mango
Skok do výšky USA Charles Austin 2,35 m Řecko Labros Papakostas 2,32 m Srbsko a Černá Hora Dragutin Topić 2,32 m
Skok o tyči Kazachstán Igor Potapovič 5,90 m USA Lawrence Johnson 5,85 m Rusko Maxim Tarasov 5,80 m
Skok daleký Kuba Iván Pedroso 8,51 m Rusko Kirill Sosunov 8,41 m USA Joe Greene 8,41 m
Trojskok Kuba Yoel García 17,30 m Kuba Aliecer Urrutia 17,27 m Rusko Alexandr Aseledčenko 17,22 m
Vrh koulí Ukrajina Jurij Bilonog 21,02 m Ukrajina Alexandr Bagach 20,94 m USA John Godina 20,87 m
Sedmiboj Česko Robert Změlík 6 228 Estonsko Erki Nool 6 213 Island Jón Magnússon 6 145

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
60 m USA Gail Deversová 7,06 Bahamy Chandra Sturrupová 7,15 Francie Frederique Bangueová 7,17
200 m Řecko Ekaterini Koffaová 22,76 Jamajka Juliet Cuthbertová 22,77 Rusko Světlana Gončarenková 22,85
400 m USA Jearl Miles Clarková 50,96 Jamajka Sandie Richardsová 51,17 Česko Helena Fuchsová 52,04
800 m Mosambik Maria Mutolaová 1:58,96 Bělorusko Natalia Duchnová 1:59,31 USA Joetta Clarková 1:59,82
1500 m Rusko Jekatěrina Podkopajevová 4:05,19 Francie Patricia Djateová 4:06,16 Polsko Lidia Chojecká 4:06,25
3000 m Rumunsko Gabriela Szabóová 8:45,75 Irsko Sonia O'Sullivanová 8:46,19 Portugalsko Fernanda Ribeirová 8:48,79
60 m př. Jamajka Michelle Freemanová 7,82 Jamajka Gillian Russellová 7,84 USA Cheryl Dickeyová 7,84
Francie Patricia Girardová 7,84
Štafeta 4 × 400 m Rusko Rusko 3:26,84
Taťána Čebykinová
Světlana Gončarenková
Olga Kotljarovová
Taťána Alexejevová
USA USA 3:27,66
Shanelle Porterová
Natasha Kaiserová-Brownová
Anita Howardová
Jearl Miles Clarková
Německo Německo 3:28,39
Anja Rückerová
Anke Fellerová
Heike Meißnerová
Grit Breuerová
Skok do výšky Bulharsko Stefka Kostadinovová 2,02 m Ukrajina Inga Babakovová 2,00 m Norsko Hanne Hauglandová 2,00 m
Skok o tyči USA Stacy Dragilaováová 4,40 m Austrálie Emma Georgeová 4,35 m Čína Cai Weiyan 4,35 m
Skok daleký Itálie Fiona Mayová 6,86 m Nigérie Chioma Ajunwaová 6,80 m Polsko Agata Karczmareková 6,71 m
Trojskok Rusko Inna Lasovská 15,01 m Spojené království Ashia Hansenová 14,70 m Česko Šárka Kašpárková 14,66 m
Vrh koulí Ukrajina Vita Pavlyšová 20,00 m Německo Astrid Kumbernussová 19,92 m Rusko Irina Koržaněnková 19,49 m
Ženský pětiboj Německo Sabine Braunová 4 780 Německo Mona Steigaufová 4 681 USA Kym Carterová 4 627

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Umístění Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. USA USA 6 2 7 15
2. Kuba Kuba 3 2 0 5
3. Rusko Rusko 3 1 4 8
4. Ukrajina Ukrajina 2 2 0 4
5. Řecko Řecko 2 1 0 3
6. Jamajka Jamajka 1 5 0 6
7. Německo Německo 1 3 1 5
8. Nigérie Nigérie 1 1 2 4
9. Maroko Maroko 1 1 1 3
10. Česko Česká republika 1 0 2 3
11. Bulharsko Bulharsko 1 0 0 1
Dánsko Dánsko 1 0 0 1
Etiopie Etiopie 1 0 0 1
Itálie Itálie 1 0 0 1
Kazachstán Kazachstán 1 0 0 1
Mosambik Mosambik 1 0 0 1
Rumunsko Rumunsko 1 0 0 1
18. Spojené království Velká Británie 0 3 0 3
19. Francie Francie 0 1 3 4
20. Keňa Keňa 0 1 1 2
21. Austrálie Austrálie 0 1 0 1
Bahamy Bahamy 0 1 0 1
Bělorusko Bělorusko 0 1 0 1
Estonsko Estonsko 0 1 0 1
Irsko Irsko 0 1 0 1
26. Polsko Polsko 0 0 2 2
27. Čína Čína 0 0 1 1
Island Island 0 0 1 1
Japonsko Japonsko 0 0 1 1
Norsko Norsko 0 0 1 1
Portugalsko Portugalsko 0 0 1 1
Srbsko a Černá Hora SR Jugoslávie 0 0 1 1

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Celková bilance reprezentace v historii HMS [online]. Atletika.cz. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]