Die Brücke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čtveřice zakladatelů na obraze Ernsta Ludwiga Kirchnera z let 1926–1927

Die Brücke (Most) byla německá umělecká skupina, která vznikla roku 1905 v Drážďanech. Zakládajícími členy byli studenti architektury Fritz Bleyl, Erich Heckel, Ernst Ludwig Kirchner a Karl Schmidt-Rottluff, dalšími členy potom Emil Nolde, Max Pechstein a Otto Mueller. Název skupiny vymyslel Schmidt, inspirovaný dilem Tak pravil Zarathustra od Friedricha Nietzsche, konkrétně těmito pasážemi z úvodu knihy: Co je velkého na člověku, jest, že je mostem, a nikoli účelem: co lze milovati na člověku, jest, že je přechodem a zánikem. Miluji toho, čí duše jest hluboká i v poranění a kdo může zahynouti malým zážitkem: tak půjde rád přes most.[1] Skupina se rozpadla v roce 1913. Jedním z důvodů byla tiskem vydaná kronika skupiny, sepsaná Kirchnerem. Ostatní členové ji považovali za Kirchnerovu sebestřednou záležitost.[2] Původní myšlenka skupiny byla vytvoření pomyslného mostu mezi uměním minulosti a moderní avantgardou, v důsledku se potom skupina zařadila mezi skupiny s největším dopadem na moderní umění a fakticky vytvořila expresionismus.[3] Z umění minulosti se nechali inspirovat především Albrechtem Dürerem, Grünewaldem nebo Cranachem starším, z moderny to byl Edvard Munch a fauvismus.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky ve Friedrichstadtu[editovat | editovat zdroj]

Skupina začínala v drážďanském Friedrichstadtu, kam členové přicházeli za Erichem Heckelem, který zde od roku 1904 žil se svými rodiči v domě Berliner Straße 65 a od založení skupiny umělců odtud v roce 1905 vedl obchodní zastupitelství skupiny.

Ernst Ludwig Kirchner se přestěhoval v roce 1907 z jižního předměstí v této čtvrti a přestěhoval se do malého obchodu na Berliner Straße 60. Ve stejném domě žil po krátký čas Karl Schmidt-Rottluff. Dům byl zničen v roce 1945. Tady, v přízemí Berliner Straße 80, Kirchner využil dvou malých místností a chodby, dohromady jen o málo větší než 26 metrů čtverečních, jako studiový apartmán. Studio bylo vybaveno samostatně látkami – autorskými tisky a vybavený vyřezávaným Inventářem. Proto lze nalézt v pozadí obrazů umělců Die Brücke tyto motivy, které byly zde ve studiu u společných kreseb aktu.

Členové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Další osoby sice do skupiny patřily, ale jejich sounáležitost se omezovala spíše na příležitostnou spolupráci s některými jinými členy skupiny.

Manifest[editovat | editovat zdroj]

Dřevořezem provedený manifest skupiny z roku 1906
Ve víře v rozvoj a v novou generaci tvořících umělců a přihlížejících diváků voláme ke všem mladým lidem jako k poslům budoucnosti. Chceme bojovat za svobodu svých gest proti starým zpohodlnělým silám. Hlásíme se ke všem, kteří malují bez napodobení tradic se silou, která je nutí tvořit.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Die Brücke na anglické Wikipedii.

  1. Nietzsche, Friedrich, Tak pravil Zarathustra, přeložil Otokar Fischer, Praha 1967, s. 27, 28.
  2. Jähner, Horst, Künstlergruppe Brücke. Geschichte einer Gemeinschaft und das Lebenswerk ihrer Repräsentanten, Henschelverlag, Berlin 1988, s. 422-426, ISBN 3-362-00065-7
  3. "The Artists' Association 'Brücke'", Brücke Museum
  4. GLENNOVÁ, Martina. Die Brücke [online]. Artmuseum.cz, rev. 2008-12-04, [cit. 2009-08-27]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Die Brücke ve Wikimedia Commons
  • Informační tabule - projekt riesy efau ve Friedrichstadtu, online zde, autorka textu informační tabule: Cornelia Koch