Šen-jang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šen-jang
沈阳
Mukden
Mukden1.png
Pohled na Šen-jang z vesmíru
Pohled na Šen-jang z vesmíru
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 55 m n. m.
stát: Čína Čína
Šen-jang na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: subprovinční město = 12 980
město = 3 495 km²
počet obyvatel: subprovinční město = 7 394 000
město = 5 790 000 (2001)
etnické složení: Číňané - 91,26 %
správa
status: subprovinční město
starosta: Čchen Chaj-po
oficiální web: http://www.shenyang.gov.cn
telefonní předvolba: 024(+86)
PSČ: 110000
označení vozidel: 辽A

Šen-jang (čínsky tradičně 瀋陽, zjednodušeně 沈阳, pinyin Shěnyáng, doslovně „Město na sever od řeky Šen“; mandžusky Mukden, Mukden1.png) je subprovinční město a hlavní město čínské provincie Liao-ning. Je jedním z významných čínských měst, žije v něm přes 5 miliónů lidí, v celé aglomeraci kolem 7,4 miliónů lidí.

Město se rozkládá na obou březích řeky Chun-che (čínsky tradičně 渾河, zjednodušeně 浑河, pinyin Hún​hé​). Šen-jang je průmyslové středisko severovýchodní Číny, mnoho staletí má značný ekonomický i vojensko-strategický význam (Šen-jangský vojenský okruh je podle vojenského potenciálu třetí v ČLR) a bohatou historii. Pod jménem Chou-čcheng je znám od 2. století př. n. l. (tedy od dob dynastie Chan).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název města je odvozen od řeky Chun (TZ: 渾河, ZZ: 浑河, pinyin: Húnhé), která se dříve nazývala Šen (TZ: 瀋水, ZZ: 沈水, pinyin: Shěnshuǐ).

dřevořezba kultury Sin-le

Území dnešního Šen-jangu bylo osídleno už v neolitu zhruba v době před 7 200 lety kulturou Sin-le (TZ: 新樂, pinyin: Xīnlè). Při vykopávkách byla objevena i dřevořezba ptáka, která je jednou z nejstarších dřevořezeb na světě.

Podezření z nelegálních transplantací v čínské nemocnici ve městě Šen-jang[editovat | editovat zdroj]

Více o celém případu naleznete na stránce Obvinění z odebírání orgánů členům Falun Gongu v Číně

V březnu 2006 obvinil list The Epoch Times[1], z násilného odebírání orgánů čínskou nemocnici ve městě Šen-jang v provincii Liao-ning[2] přidruženou k pracovnímu táboru Sujiatun. Na základě svědectví dvou osob měly být odebírány orgány živým praktikujícím Falun Gongu, jejichž těla měla být poté spálena. Tito svědci tvrdili, že od roku 2001 zde bylo zadržováno 6000 praktikujících, z nichž nikdo nebyl propuštěn živý a dvě třetiny z nich do té doby zahynuly - ti mohli být předmětem odebírání orgánů.

Čínský právník Kao Č'-šeng požádal o prošetření kanadského politika Davida Kilgoura a obhájce lidských práv Davida Matase.[3] V roce 2007 společně vydali vyšetřovací zprávu o svých zjištěních Krvavá sklizeň (Bloody harvest).[4]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vede odsud nejstarší čínská vysokorychlostní trať Čchin-chuang-tao – Šen-jang.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Šen-jang ve Wikimedia Commons

  1. HVÍŽĎALA, Karel. Čína: Popravy na objednávku [online]. Český rozhlas, [cit. 2012-02-08]. Dostupné online.  
  2. Organ Harvesting in China, Velká Epocha
  3. Čínský advokát veřejně pozval kanadské advokáty k vyšetřování obvinění z odebírání orgánů stoupencům Falun Gongu v čínských vězeních
  4. KILGOUR, David; MATAS, David. Bloody Harvest [online]. [cit. 2009-01-16]. Kapitola F. Prvky potvrzující a vyvracející obvinění c) Aspekty vztahující se k Falun Gongu. Dostupné online.