Ústřední tibetská správa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ústřední tibetská správa
Vlajka Tibetu Seal of Tibet
(podrobně) (podrobně)
Oficiální jazyk Tibetština
Sídlo Dharamsala (Indie)
Hlava státu Tändzin Gjamccho, 14. dalajláma
předseda vlády Lobsang Tenzin, Samdhong Rinpočhe
národní hymna Tibetská hymna

Ústřední tibetská správa (zkratka CTA z anglického Central Tibetan Administration), celým názvem Ústřední tibetská správa Jeho Svatosti Dalajlámy, je exilová vláda, již vede Tändzin Gjamccho, 14. dalajláma, a jež o sobě tvrdí, že je oprávněnou a legitimní vládou Tibetu. Často je proto nazývána „tibetská exilová vláda“.

Území Tibetu je v současné době kontrolováno vládou Čínské lidové republiky, což Ústřední tibetská správa považuje za nelegitimní vojenskou okupaci. Dle CTA je Tibet svrchovaným státem s dlouhou tradicí nezávislosti. Současná politika dalajlámovy vlády však nežádá plnou nezávislost Tibetu, jako spíše autonomní statut, podobný jako má Hongkong nebo Macao.

CTA má své sídlo v indickém městě Dharamsala, kde se dalajláma usadil po svém útěku z Tibetu v roce 1959. „Historické území Tibetu“, jež tato vláda nárokuje, zahrnuje Tibetskou autonomní oblast, provincii Čching-chaj a velké části provincií Kan-su, S’-čchuan a Jün-nan.

CTA vykonává mnoho vládních funkcí v rámci tibetské exilové komunity v Indii, která čítá kolem 100 000 členů. Provozuje řadu škol, zdravotnických zařízení, kulturních aktivit a projektů podporující ekonomický rozvoj. Mimo to finančně podporuje stovky Tibeťanů, kteří utekli z Tibetu, a přišli do Indie, obvykle přes Nepál. Indická vláda svolila tomu, že CTA vykonává v severní Indii dohled nad záležitostmi tibetské komunity.

CTA není jako vláda uznána žádným státem. Od vlád některých zemí i od mezinárodních organizací však dostává finanční pomoc pro tibetskou exilovou komunitu v Indii.

V roce 2001 tibetská exilová komunita uskutečnila demokratické volby předsedy vlády, kterým se stal Lobsang Tenzin, dvaašedesátiletý buddhistický mnich a učenec známý jako Ctihodný profesor Samdhong Rinpočhe. Jednalo se o první demokratické volby mezi Tibeťany v dějinách.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]