Wikipedie:Diskuse o smazání/Jediové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

vybrané články v kategorii Kategorie:Jediové[editovat | editovat zdroj]

Týká se článků: Agen Kolar, Anakin Solo, Depa Billaba, Adi Gallia, Jolee Bindo, Ki-Adi-Mundi, Kit Fisto, Luminara Unduli, Meetra Surik, N'Kata Del Gormo, Aayla Secura, Shaak Ti, Bastila Shan, Jaina Solo, Saesee Tiin, Vandar Tokare

Toto není hlasování, ale diskuse. Důležité jsou argumenty.
Diskusi otevřel(a)
Harold (diskuse) 28. 8. 2017, 18:55 (CEST)
Uzavření diskuse
standardní: týden po zahájení

Doporučená řešení[editovat | editovat zdroj]

 • Sloučit – Neozdrojované články s nedoloženou encyklopedickou významností, jejichž obsahem je prakticky pouze fikční biografie vedlejších a/nebo epizodních postav ze světa Star Wars, tedy obsah primárně patřící na Wookieepedii. Zredukovat na podstatné informace a sloučit do nějakého seznamu, buď do seznamu postav ve Star Wars, nebo třeba vytvořit nový Seznam rytířů Jedi (odkazováno)/Seznam Jediů. --Harold (diskuse) 28. 8. 2017, 18:55 (CEST)
  Nebylo by chybou zakládat článek Seznam rytířu jedi či Seznam jediů z důvodů, že by byl neúplný? (viz. DOS Seznam herců) --Tayari (diskuse) 29. 8. 2017, 14:23 (CEST)
  Nemyslím, sice osobně podobné nekonečné seznamy, jako je odkazovaný, moc nemusím, Jediů je ale určitě podstatně menší počet než herců a ten počet by se minimálně rešerší Woookieepedie dal bez nějaké větší námahy zjistit. --Harold (diskuse) 29. 8. 2017, 18:13 (CEST)
 • Sloučit, podobně jako kolega Harold. Wikipedie je obecná encyklopedie, nikoli fanouškovská, která může být zaměřena na jeden konkrétní objekt (svět) a ten rozebrat do maximálních podrobností. Na Wikipedii opravdu nemůže mít cokoli svůj vlastní článek, proto zde existují kritéria encyklopedické významnosti, které shora uvedené články zjevně nesplňují. Jinými slovy, je to třebas hezká práce, ale došlo k omylu ve výběru projektu. To jistě neznamená mazání bez náhrady, ale danému tématu z hlediska obecné encyklopedie odpovídá zřejmě jen jeden shrnující článek či seznam. --Vlout (diskuse) 28. 8. 2017, 19:22 (CEST)
 • Ponechat - Klidně budu zdrojovat a vylepšovat text, ale česká Star Wars Wikipedie je v totálně katastrofálním stavu a většina článků je zkopírovaná odtud, tudíž je mnohem jednodušší editovat zde na oficiální, kde se dá dosáhnout i vyšší kvality. Máme články i z univerzií Pána Prstenů atp., tudíž nevidím důvod, proč by mělo univerzium Star Wars tvořit výjimku. Samozřejmě nemusíme psát článek o každé postavě ve Star Wars, ale ty skutečně hlavní, vyskytující se v knižních a herních sériích by zde skutečně být mohly a taky být měly. --AK (diskuse) 28. 8. 2017, 19:27 (CEST)
 • Spíš sloučit. Zejména nově vznikající články o tomto tématu jsou hezké (byť srozumitelné jsou pro mě jen úvody :D), bohužel je pravda, že s doložením ency. významnosti bude potíž. Sloučit by se články mohly do nějakého seznamu (určitě bych zachoval přesměrování). Navrhuji AK se prozatím zdržet zakládání dalších článků o tomto tématu a věnovat se – přinejmenším dočasně – něčemu jinému a počkat, jak diskuse skončí. Pokud by se články měly sloučit (jako že to tak zatím vypadá), může se třeba místo toho věnovat vylepšení stávajících článků o SW na úroveň WP:DČ/WP:NČ ;). --Martin Urbanec (diskuse) 28. 8. 2017, 19:34 (CEST)
 • Spíše sloučit. Wikipedie není Wookieepedie, ale běžná encyklopedie. Při posuzování, zda jsou články vhodné pro publikaci na Wikipedii, vycházíme z doporučení WP:Encyklopedická významnost. U článků nominovaných do tohoto DoSu zatím všeobecně chybí nezávislé netriviální věrohodné zdroje, významnost je proto oprávněně zpochybňována. Nepodaří-li se tedy významnost běžným způsobem doložit (u některých postav by se to snad podařit mohlo), tak příslušnou postavu sloučit do vhodného seznamu (viz komentář navrhovatele). --Vachovec1 (diskuse) 28. 8. 2017, 19:58 (CEST)
 • Musím uznat úsilí věnované tvorbě těchto článků. Hvězdné války jsou opravdu výrazný popkulturní fenomén, mají i vzhledem k počtu dílů mnoho hlavních postav, které si svůj vlastní článek zřejmě zaslouží. Možná i nějaké vedlejší, které se staly předmětem rozsáhlejších diskusí. Ale vždy by to mělo být doloženo zdoji podle principů encyklopedické významnosti. Tedy nejen „životopisy“ těch postav vyčtené ze samotného díla, ale měly by k nim být třeba zdrojové články věnující se hereckým výkonům jejich představitelů, maskám a jiným souvislostem. A to přímo ve vztahu k té konkrétní postavě, ne jen obecně k filmu nebo jiným postavám. Pokud toho není víc a nenajdeme pořádné zdroje nad rámec fanouškovských webů apod., těžko to brát za téma hodné Wikipedie.
  Přiznávám, že při nahlédnutí na ty články mě příjemně překvapil počet interwiki odkazů. Ale zároveň jsem si všiml, že zrovna enWiki, kterou bych čekal jako hlavní místo, kde se bude o americké filmové sérii psát (vedle toho, že je prostě největší), figurovala jenom u několika z nich. A to ve všech případech tak, že odkaz směřoval formou přesměrování na položku v seznamu postav, ne na samostatný článek. Takže bych to bral za bernou minci a doporučení i pro nás.
  Abychom o vynaložené úsilí nepřišli, určitě by se to vše dalo sloučit do seznamu, jak už Harold naznačil, i vlastní Seznam rytířů Jedi by zřejmě mohl být obhajitelný. --Bazi (diskuse) 28. 8. 2017, 20:39 (CEST)
 • Některé sloučit, jiné ponechat - Zde jsem spíše ve střetu zájmů, protože jsem pár z výše zmíněných článků sám editoval, bohužel jsem nedokončil vše, jak jsem si umanul, bohužel z důvodu, co se Star Wars jako s celkem provedlo Disney. Ale tato diskuze samozřejmě nemůžu nechat stranou, protože za svými editacemi na téma SW si stojím a bral jsem to spíše jako snahu na něčem "relativně neencyklopedickém (z pohledu lidí s názorem, že fikce do wikipedie nepatří)" naučit dělat články pořádně. Jinde v této diskuzi vidím názor, že na české wookiepedii nestojí články za nic, ale obávám se, že ve skutečnosti je takovýto problém daleko širší, nejen ve Star Wars. I proto jsem své články raději psal sem, neboť zde se na nějakou kvalitu dbá. Co se týče článku Meetra Surik, který jsem zakládal, tak ponechat, pokud to někdo dodělá. Ale smazat jedině v případě, že to nedodělá nikdo.... Důvodem pro ponechání je, že se tato postava vyskytuje ve více než jedné PC hře i ve SW literatuře, tedy se nejedná o nějakou jen podpůrnou postavu, ale o postavu hlavní, jejíž popis je náležitě rozveden a dovysvětlen v jiných dílech, než pouze v prvním díle, kde se vyskytla. Tento argument by se dal také zevšeobecnit na další články, avšak to je zřejmě na dlouhou debatu, nějaký ten ŽOK nebo něco takového, ve wikibyrokracii se nevyznám. --Fraxinus (diskuse) 28. 8. 2017, 23:58 (CEST)
 • Sloučit - Nelíbí se mi představa, že by dosavadní práce na těchto článcích zmizela. Ale chápu proč se některým zdá nevýznamné/nevhodné, aby zde na wiki existoval tucet takovýchto článků. Nemá cenu se tu tvrdohlavě zabejčit na stanovisku "ponechat" jenom aby se přidal další tříštící hlas, když potřebujeme naopak najít shodu. Seznam, kam by byl obsah dosavadních článků přesunut a ze stávajících umístění udělat redirect, mi zní jako nejrozumnější řešení. --Niusereset (diskuse) 29. 8. 2017, 02:01 (CEST)
 • Nechat uživatele AK vymezit, které články ponechat – ty které si samostatný článek zaslouží a ty na kterých chce pracovat. Zbytek článků vhodně sloučit – i klidně do vícero stránek, jelikož není jedi jako jedi. Nejlepší rozdělení by bylo dle období kdy "působili" (Po konzulataci s "experty" na SW univerzum). Netradiční způsob řešení navrhuji z důvodu, že každý wikipedista někdy začínal, a většinou začíná u tématu, které se ho týká či zajímá. Tak proč mu ničit jeho práci. AK se snaží a tvoří kvalitní články. Brzy by se mohl vrhnout i do "vážnějších témat". --Tayari (diskuse) 29. 8. 2017, 12:21 (CEST)
  Sice ses toho jenom dotkl, ale úplně nejlepší by bylo, kdyby se místní odborníci na Star Wars, Harryho Pottera, Tolkiena a já nevím co ještě, dali v rámci svých wikiprojektů a wikiportálů dohromady, zkusili probrat veškeré články v tom svém tématu a odstranili nevýznamné, sloučili méně významné, ponechali ty, co mají potenciál, a rozšířili ty podstatné. Jak jsem psal už několikrát, ve Star Treku se to víceméně povedlo. Jinak to prostě dopadne takto, kdy ne úplně velký znalec universa (filmy znám, zbytek ne) přijde, něco navrhne na smazání a zarytí fandové tu budou obhajovat každý článek o postavě, planetě nebo události, a to navzdory závaznému pravidlu. --Harold (diskuse) 29. 8. 2017, 18:37 (CEST)
 • Sloučit. Wikipedie je obecná encyklopedie, nikoli fanouškovská, jak už napsali jiní výše. Navíc dané postavy jsou fikce, jejich "životy" může jiný autor klidně napsat úplně jinak, nebude-li proti majitel autorských práv (Disney?). Jsou dané postavy opravdu takovým kánonem, že se nemohou lišit jejich životy v audiovizi, knihách a počítačových hrách? O těchto podrobnostech ať si Sheldon a spol. čtou na speciální encyklopedii a v jejích diskusích se klidně hodiny hádají, který život je ten pravý. (A abych reagoval i na komentář níže: Ošupis si nikdo nemůže vymyslet s jiným tokem a prohlašovat ho za danost, v tom je síla objektivních informací.) Petr Karel (diskuse) 29. 8. 2017, 18:23 (CEST)
Kánon Star Wars je striktně omezován. Článek je buď součástí starého, nebo nového. Není problém zahrnout oba typy i s vysvětlením.--AK (diskuse) 29. 8. 2017, 18:58 (CEST)
 • Sloučit. Jsme na Wikipedii, ne na fanouškovském portálu. --Houmr (diskuse) 1. 9. 2017, 14:25 (CEST)
 • sloučit - viz Petr Karel, samostatně nevýznamné --Wikipedista:BobM d|p 3. 9. 2017, 11:05 (CEST)
 • sloučit, redirekty ponechat v kategorii. Dovolím si odkázat na sice obsahově jiný, ale principielně podobný Seznam postav v Letopisech Narnie. JAn (diskuse) 6. 9. 2017, 21:46 (CEST)

Komentáře[editovat | editovat zdroj]

Je mi líto, ale s tím nemohu souhlasit. Zcela chápu argumenty pro tuto diskuzi - Star Wars nesplňuje úplně požadavky této encyklopedie, fiktivní postavy které se třeba jen mihly ve filmech nebo seriálech nejsou dostatečně důležité atp. Ovšem Star Wars je světový fenomén, obrovský fikční svět a i malá postava z něho hraji svoji důležitost, zrovna třeba Jaina Solo, která se objevila jako hlavní postava asi v 15 knihách a bezpočtu komiksů se rozhodně nedá považovat za nedůležitou postavu. A je mi líto to říct, ale celé toto pramení z nedostatku znalosti světa Star Wars. To že někdo předpokládá, když nezná Star Wars, že některé články nejsou důležité a tudíž je chce zcelit do seznamů s malými odstavečky, není zrovna odpovídají kvalifikace. Opravdu se omlouvám kolego Harolde, vím že jste tu x let a vaše dosavadní práce mnohonásobně převyšuje moji, ale jaké jsou vaše skutečné znalosti ohledně Star Wars univerzia, podle nichž chcete posuzovat důležitost té či oné postavy? Opravdu nerozumím tomu, proč třeba Gandalf nebo Bilbo Pytlík mohou nerušeně zde existovat, zatímco Star Wars postavy by měly být upozaděny, protože nejsou tak důležité? Vždyť jsou to stejné fikční světy a s prominutím, Star Wars je stejně známý fenomén jako Pán Prstenů. A já osobně jsem "přičuchl" ke Star Wars poprvé právě přes naši Wikipedii, protože mě zajímal ten svět a právě mě později zklamalo, když jsem se tu nemohl dozvědět víc. Wookipedii jsem objevil až několik let poté - ano, může to tak být jen u mě, ale nemusí. Myslím si, že pokud jsou založeny Star Wars články, dostatečně ozdrojovány a mají hlavu a patu, tak nemá smysl je mazat. Rád to klidně demonstruji na svých článcích Admirál Daala a Lord Zsinj založených nedávno. Zde vítám přístup Wikipedisty Martina Urbance, který mi místo mazání pomohl a jako "nezasvěcenec" do SW univerzia mě upozorňuje na případně nedostatky pro "nepolíbeného". A musím říct že takový přístup mě těší víc, než že tu musím bojovat za zachování svého a článků ostatních Wikipedistů. A na závěr mi dovolte dodat - jestli považujeme za důležitý Ošupis, tak v tom případě jsem stoprocentně pro existenci jakéhokoliv Star Wars článku. S pozdravem --AK (diskuse) 28. 8. 2017, 19:12 (CEST), Ať vás provází Síla + Jestli je problém s neodpovídající kvalitou článků a zdrojováním, jsem ochoten se toho zhostit a postarat se o to, rád to udělám. --AK (diskuse) 28. 8. 2017, 19:16 (CEST)

Hm, a dokážeme napsat třeba o Jaině Solo něco víc, než jen ten fiktivní životopis? Není toto přesně ten obsah, který patří primárně na fanouškovské stránky a tematické wikiencyklopedie, jako je Wookieepedia? Dokážeme upravit článek o Jaině Solo tak, aby vyhovoval nárokům na standardy Wikipedie pro encyklopedické články? Jsou nějaké nezávislé zdroje věnující se této postavě? Recenze, ohlasy, ovlivnění reálného světa? Informace o tvorbě postavy, kdo ji vytvořil, co jejím přidáním do fikčního světa zamýšlel, kam chtěl, aby se vyvinula? Atd., atd.
Neber si to prosím osobně, neber si to jako nějakou mou zášť vůči Star Wars (žádná není). Jen si nemyslím, že by Wikipedie se měla ubírat takovýmto fanouškovským stylem. Já to fandovské nadšení zcela chápu, ale nepokládal bych za šťastné, kdyby se šlo dál tímto směrem.
Např. ve Star Treku, kterým jsem se před časem zabýval, se právě podařilo převážnou většinu méně významných témat poslučovat, případně nějaký balast zcela odstranit. Proč by to tedy nešlo u Star Wars?
A proč zrovna Star Wars? Protože mám jakési povědomí, že právě u Star Wars existuje celá řada nezdrojovaných článků o postavách a událostech. Navíc mě k tomuto DoSu poněkud vyprovokovala argumentace u sousední diskuse. A někde se holt začít musí, aby se ukázalo, jestli jsou zde takové články chtěné, nebo ne. --Harold (diskuse) 28. 8. 2017, 19:28 (CEST)

V diskuzi o tom, zda smazat/ponechat, jsem narazil na názor Baziho, že by se mělo postupovat dle anglické wiki, kde cituji: ...kterou bych čekal jako hlavní místo, kde se bude o americké filmové sérii psát (vedle toho, že je prostě největší), figurovala jenom u několika z nich... Zde jsem si před lety, kdy jsem o SW aktivně psal, všiml, že na en wiki byly na téma SW články v podobných stavech a podobné kvalitě jako nyní na naší wiki také. Pak tam ale někdo prosadil návrh, dle kterého byla naprostá většina z nich smazána bez náhrady. Zde je to dle mého názoru ovlivněné faktem, že v anglicky mluvících zemích je nejspíš hodně čtený server wikia.com, který poskytuje zázemí pro jakoukoli fanouškovskou wikipedii, včetně Star Wars, tedy pod wikia.com spadá i wookiepedie. Problém je ten, že tady nejsme v Americe, a proto nelze postupovat ve všem stejně jako tam. Zajímalo by mě, kam chodí lidé hledat ucelené informace o konkrétních postavách z kteréhokoliv fiktivního díla? Pochybuju, že na relativně mladý a dost nevydařený český klon wookiepedie. Doufal jsem, že aspoň někoho z tamních editorů napadne můj článek zde na wikipedii převzít, ale dosud tak nebylo asi nikde učiněno, přestože třeba jsem se snažil, aby ten článek byl kvalitní, a nebyl jen "in*universe" výčtem toho, co se tam dělo. Zde: Mandalorianské války vs. cs.starwars.wikia.com Mandalorianské války. Jak už jsem vysvětlil výše, z důvodu toho, co provedlo Disney po převzetí Star Wars, že zničili to, co bylo na celé sérii dle mého názoru to nejcennější, jsem pak editací na téma SW zanechal.--Fraxinus (diskuse) 29. 8. 2017, 00:26 (CEST)

Jsem rád že se zastavil kolega s největším zkušenostmi ohledně Star Wars článků a chci říct že má ve všem pravdu, česká Wookipedie je skutečná tragédie a ne každý umí anglicky. Myslím si že většina článků Fraxinuse je pro Wikipedii rozhodně přínosem a jejich ztráta znamená spoustu promarněné práce, jenom proto, že to není "důležité". S pozdravem --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 00:38 (CEST)
@Fraxinus.cs, Konvalín: Ujasněme si jednu věc: Ta zmínka o anglické Wikipedii nebyla jediným ani hlavním argumentem k tomu, jestli tu samostatné články mají, nebo nemají být. Tvoří součát celého balíku, takže ho nevytrhávejme z kontextu. Důvod na enWiki to tak mají opravu není všespásný. Důležité ovšem je rozlišit fanouškovské servery od skutečné encyklopedie, jejich účel se liší, shromažďované informace se liší, čtenáři se liší... (byť se můžou i částečně prolínat). Pokud českým čtenářům chybí české fanouškovské stránky, nechť píšou na ně. Pokud chybí české encyklopedické články, nechť píší sem. Vzájemně se to nepodmiňuje ani nevylučuje. Dále bych připomněl, že jsem nenavrhoval „smazání bez náhrady“. Navrženo je sloučení do seznamů postav, tedy informace tu mají zůstat, i když třeba trochu zhuštěné, jenom holt nebudou v samostatných článcích. Čtenáři nebudou ochuzeni a žádná práce není promarněná. A to vše při respektu k tomu, že Wikipedie je encyklopedií. --Bazi (diskuse) 29. 8. 2017, 13:42 (CEST)
@Bazi: Já to bral jako věc, kterou je nutné brát v posuzování do úvahy, a připomenout jisté skutečnosti, které se tam udály, protože nemohu vědět, zda si to ještě někdo pamatuje, a také jako věc, ke které mám co dodat, když kolega Kovalín zde hájí své názory jako lev a já jsem od přírody v nějakých sporech spíše zdrženlivý. Nebyl úmysl vytrhávat něco z kontextu a „smazání bez náhrady“ proběhlo tam na en wiki, jen jsem chtěl varovat, aby byla česká wiki opatrná v tom dělat něco jako někde jinde, protože "tady nejsme v Americe, ale v Česku." A česká encyklopedie by měla v sobě nést i českého ducha, nebo ne? Víc, než smazání mých článků dle pravidla 12 odst. 5, by mě mrzelo, že by to bylo proto, že by nastala v komunitě shoda na základě názoru dejme tomu někoho hlasitého, že se to má udělat tak, jako to je jinde.--Fraxinus (diskuse) 29. 8. 2017, 23:59 (CEST)
Takto - ano, tady zde každý odkazuje, k tomu, že se má editovat česká Star Wars wiki, ale to je běh na hodně dlouhou trať - tady máme pěkné podhoubí a proč nerozšířit články o hlavních postavách a konfliktech, když už tedy nic jiného? Já neříkám že všechny ty články nahoře potřebují zachovat - ano, seznamy na sloučení mohou vzniknout. V tom případě bych ale doporučoval rozdělení do seznamů například "Jediové Staré republiky" a "Jediové Nové republiky", protože házet je všechny do jednoho pytle je moc..jinak, bylo by lepší to mít časově rozdělený, popravdě je to opravdu podstatné. Dále bych žádal, aby některé články z těch co jsou nahoře zachovány zůstaly, protože například Bastila Shan či Meetra Surik jsou opravdu kvalitní články, zdroje tam jsou a jestli nejsou knihy považovány za netriviální zdroje, tak pak už nevím co. Některé ty články jsou gramaticky vůbec špatně a i moje Adi Gallia může klidně jít do seznamu, opravdu to není tak důležitá postava. Pokud však budeme toto sloučení dělat, opravdu bych prosil, aby se tak dělo na základě porady se mnou nebo s Fraxinusem, protože když někdo chce vyházet x článků o postavách, aniž by tušil která je hlavní a která vedlejší, tak to správné není. S pozdravem --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 14:02 (CEST)
A rád bych poznamenal že článek Meetra Surik za dva roky nasbíral přes 5000 shlédnutí, což rozhodně není zanedbatelný počet. --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 14:05 (CEST)
Pardon, ale v obou zmíněných článcích Bastila Shan a Meetra Surik je sice jako zdroj uvedena kniha, ale tou je román, čili fikční dílo, ve kterém se možná ona postava vyskytuje, ale z encyklopedického hlediska jako zdroj bezcenné. Uznávám, že jakožto jedny z hlavních postav alespoň her by si možná vlastní článek mohly vysloužit, ale to není samo o sobě kritérium, jen se lze domnívat, že by snad díky tomu mohlo vzniknout dost netriviálních pojednání v nezávislých věrohodných zdrojích. Takže ty dohledejme a dodejme, pokud chceme doložit, že postavy jsou encyklopedicky významné. --Bazi (diskuse) 29. 8. 2017, 14:45 (CEST)
@Bazi: zapomněl jste tu zmínit, že se tohle je diskuse o smazání a ne o sloučení. Určitě by vám to přičetlo body k dobru. --Tayari (diskuse) 29. 8. 2017, 14:10 (CEST)
Kolego, nezkoušejte tu trollit přetahováním vlastního sporu odjinud bez věcné souvislosti s tématem. Díky. --Bazi (diskuse) 29. 8. 2017, 14:45 (CEST)
Tak jsem to ještě trochu projezdil a zjistil jsem že editací Star Wars článků tu mají a měli na starost hlavně dva kolegové - právě Fraxinus a pak jistý muž, který napsal článek Yoda, je tam v diskuzi, jeho jméno mi vypadlo, ale evidentně psal o fikčních světech a ruply mu nervy, tudíž s psaním zde končím. Já to položím jinak. Přijde někomu třeba článek Palpatine špatný? Pokud by takto vypadal každý článek jen o hlavní postavě, tak klidně ustoupím z psaní o vedlejších. Co se týče těch článků nahoře, vidím to takto - Ponechat - Anakin Solo, Jolee Bindo, Meetra Surik, Bastila Shan, Jaina Solo Zrušit a přesunout do seznamu - Saesee Tiin, Vandar Tokare, Agen Kolar, Depa Billaba, Adi Gallia, Ki-Adi-Mundi, Kit Fisto, Luminara Unduli, N'Kata Del Gormo, Aayla Secura, Shaak Ti. Jak vidíte, stačí mi zachovat 4 články o opravdu důležitých postavách, nejsem žádný fanboy co tu touží nutně udržet každou stránku. Uvítal bych ale trochu více vstřícnosti z opozice, Star Wars je také téma a minimálně hlavní postavy a konflikty si svoje články zaslouží, bez ohledu na to, co si kdo může navymýšlet za pravidla o encyklopedické důležitosti atp. Budu mluvit přímo - hlavní články ponechat a nechat mě rozšířit, bez neustálé potřeby mě pronásledovat s dokazováním zdrojů, kterých se pokusím dodat co nejvíc - na oplátku souhlasím se sdružováním méně či středně významných osob do seznamů. A "mluvme bez obalu", protože tady ty schovávačky za pravidla atp. nefungují - jednoduše někdo tu ty články chce a čistě pragmaticky je chce sloučit do seznamů, což akceptuji a někdo je tu prostě nechce a pořád mi bude strkat pod nos pravidla zdrojů, encyklopedické významnosti atp., načež se mu stejně podaří dostat k tomu, aby se ty články nenávratně smazaly, protože tu o ně nestojí. Takže najděme vzájemný kompromis. --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 22:24 (CEST)
Co se to tu přesně děje? Vyjednáváme jak na perském trhu? 20, 40, 25, 30...? Já vám hodím napospas tolik článků a vy mi za to necháte tolik článků? O tom to přece vůbec není, a pokud to tak vnímáte, opravdu jste neporozuměl smyslu WP:DOS a WP:CWN. Tady se zkoumá, jestli daný předmět splňuje nějaké naše představy (a především pravidla Wikipedie) o tom, co sem patří a co ne. Jen tak vyjmenovat články, které Vy byste tu chtěl mít a kterých byste se vzdal, aniž by zazněl jediný argument, proč zrovna ty ano a ty ne, nemá vůbec smysl. Pravidla o encyklopedické významnosti jsme si jen tak nenavymýšleli, rozhodně nejsou výsledkem nějaké libovůle jednotlivců, ale představují koncept, na kterém se komunita wikipedistů dlouhodobě shoduje a zajišťuje přiměřenost jak samotného obsahu Wikipedie, tak jeho členitosti. Pokud je nejste ochoten vůbec brát v potaz („ty schovávačky za pravidla nefungují“ a „někdo je tu prostě nechce“), pak se nemůžete divit, že občas tvrdě narazíte. Stačí na ně přistoupit a uvidíte, že budete s tvorbou článků proplouvat Wikipedií jak po másle. Pokud se jim hodláte vyhýbat a zkoušet takovéhle podloudné kšeftaření, pravděpodobně neuspějete. --Bazi (diskuse) 29. 8. 2017, 22:58 (CEST)
Tohle není o kšeftaření. Je to prosté - ty 4 články co bych nechal jsou články o hlavních postavách, které se vyskytly ve hrách a knihách. Anakin Solo a Jaina Solo jsou hrdiny asi 15 knih a Jolee Bindo s Meetrou Surik byli hlavními postavami ve hrách ze série Knight of the Old Republic. Zbytek jsou převážně vedlejší postavy, které se ve hrách, filmech či knihách jenom mihly. A můžete mi věřit kolego Bazi, že o tématu Star Wars něco vím, takže bych jen tak náhodou nevyplácnul 4 články co se mi líbí a poslal je dál. Tohle je přesně to o čem mluvím - přehnaná formálnost. Doufal jsem že po mých SW editacích je jasné, že se v prostředí pohybuji a že když vyberu nějáké články, tak to nedělám náhodou. Tohle není o žádném obchodu - je to doporučení. Ty čtyři postavy jsou skutečně významné a měly být zachovány. Jestli chcete přesné knihy a pasáže z her, nedělá mi problém doručit ty zdroje a odůvodnit svoje tvrzení. Mimochodem, do teď jsem postupoval na Wikipedii zcela hladce, až do této doby - nikdy jsem se nezapletl do žádného sporu a spíš jsem chtěl kompromis. Tady v tomto případě jsou ale pravidla překážkou - jejich interpretace skoro znemožňuje sepsat článek o fiktivní postavě a já čím dál více nabývám dojmu, že je to záměr. --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 23:07 (CEST)
Není to přehnaná formálnost. Naopak tu vidím nedostatečnou věcnou argumentaci. Končíte u tvrzení o nepřejících wikipedistech, kteří se schovávají za pravidla, a o svých vlastních expertních schopnostech, místo abyste předložil věcné argumenty, proč jste vybral některé články k tomu, aby tady zůstaly, a jiné ne. Takže děkuji aspoň dodatečně za doplnění těch důvodů. Nicméně i když můžeme opravdu důvodně předpokládat, že vybraná čtveřice bude natolik významná, aby o ní existovala netriviální pojednání v nezávislých věrohodných zdrojích (resp. mají větší šanci než ty ostatní), stále nám tu ty zdroje (jakékoli) chybí a články jsou pouhými fikčními biografiemi.
Hned první na řadě - Anakin Solo - nemá uveden ani jeden zdroj jediné encyklopedické informace. Prošel jsem všechny interwiki odkazy a paradoxně, ačkoli na anglické Wikipedii nemá samostatný článek, je tamní zmínka o něm rozsáhlejší než celý náš článek a je v ní pět řádkových referencí (byť jsou to možná vesměs zase jen románová díla, v kterých vystupuje). To opravdu není možné o té postavě najít žádný zdroj, který by nebyl beletrií, a vypsat z něj nějaké encyklopedické informace? To se pak můžete stokrát prohlásit za znalce Star Wars, ale pro činnost encyklopedisty Vám to základní bude chybět: práce se zdroji. Jolee Bindo je opět jen fikčním životopisem bez dodatečné encyklopedické informace, interwiky odkazy směřují vesměs na sekci v seznamu postav, kde je jen krátká zmínka, s výjimkou slovenské Wikipedie, kde existuje kratičký „pahýl“. Jakési poznámky pod čarou nacházím jen na frWiki, ale zdá se, že jde opravdu jen o poznámky pod čarou s nějakými citacemi ze hry, ne zdroje pro encyklopedické informace. Meetra Surik vykazuje asi největší snahu dodat i nějaké zdroje, i když informacemi mimo životopis taky zrovna nepřekypuje. Z interwiki jen na italské Wikipedii nacházím uvedené nějaké zdroje, ale povětšinou z Wikie nebo nějakých fór, čili encyklopedicky nevěrohodné. Bastila Shan má víc interwiki odkazů, ale i tam nacházím pokus o jedinou referenci z YouTube jen na italské Wikipedii (a je jen sekcí v seznamu bez vlastního článku). A konečně Jaina Solo má nejvíc interwiki odkazů, na enWiki, kde je jen sekcí v seznamu, má zřejmě nejvíc nějakých zdrojů, dokonce asi i nějaké nezávislé, na španělské Wikipedii sice taky zdroje vypsali, ale vesměs právě jenom ty beletristické knížy, ve kterých vystupuje. Takže celkově je to bída s nouzí.
A abych vysvětlil, proč se nejedná o samoúčelný formalismus: Nezávislé zdroje jsou potřebné, aby bylo možné jednak doložit, že je téma natolik významné, že se mu někdo skutečně věnoval a něco o něm napsal, a zároveň aby bylo možné z nich poskládat neutrální popis onoho tématu, tedy nejen pouhý fikční životopis, ale nějaké zhodnocení z hlediska reálného světa, nějaký průmět oné postavy do něj. A to nám tu dosud chybí. To závazné pravidlo, které říká, že sem pouhé fikční biografie nepatří, taky není od toho, aby nějakým snaživcům cíleně házelo klacky pod nohy, ale abychom měli jasno v tom, čím nemá cenu ztrácet čas. Životopisy mají možná fanouškovskou hodnotu, ne však encyklopedickou. Sežeňte zdroje encyklopedických informací o těch postavách, to je klíč k zachování, resp. vytváření samostatných článků o fiktivních postavách. --Bazi (diskuse) 30. 8. 2017, 01:00 (CEST)
@Bazi - Viz moje odpověď dole Haroldovi, myslím že už jsem vaši pointu pochopil :). --AK (diskuse) 30. 8. 2017, 10:09 (CEST)

Raději založím nové vlákno, v tamtom aby se prase vyznalo. Navíc by bylo moudré trochu krotit vášně, nikdo ještě nic nemaže ani nepřesunuje. Můj pohled na věc, byť mezi mnou a Kovalínem v mnohém panuje shoda. Už si nepamatuju, kdo to přesně byl, je to dávno, ale kdysi jsem ve spolupráci s tímto člověkem (snad jedním z tehdejších správců) zakládal jeden takový seznamový článek: Seznam Sithů. Mnoho těch, řekněme méně důležitých Sithů, se klidně může přesunout tam rovnou, některé, co tam jsou, jsem tam naházel tehdy už já sám. Ale žádný Seznam rytířů Jedi jsme pak už nikdy nezakládali, prostě bylo moc práce s tamtím a pak už jsem tuhle wiki kapitolu o SW uzavřel. V tom případě jsem pro, aby se takový článek založil, neboť podobné seznamy postav existují ve světě Harryho Pottera, Pána Prstenů, Warcraft atd, ale je tu jedno velké ale... Nebudu se vyjadřovat ke konkrétním výrokům mezi diskutujícími stranami, ale i já nabídnu řešení, jak zredukovat samostatné články, zejména proto, že mnoha zúčastněným lidem pravděpodobně unikl ještě jeden seznam postav, který jsem kdysi vytvořil pro sérii Star Wars: Knights of the Old Republic, a podobně by se dal zařídit i jiný můj článek Letopisy rytířů Jedi, kde jsem udělal pouze jmenný seznam, ale žádné další informace k těmto postavám jsem již nedopisoval. Ale zpět k věci. Články jako Bastila Shan, Jolee Bindo, Canderous Ordo, Meetra Surik a HK-47 bych zestručnělé přesunul právě do článku o sérii SW: Knights of the Old Republic. Naopak Darth Revan, Darth Malak a členy sithského triumvirátu Darth Traya, Darth Sion, Darth Nihilus ponechat samostatně, neboť se jedná o nejdůležitější sithské lordy. Těch postav je tam sice hodně, ale 20 z těch 23 postav jsou hlavní hrdinové celé série, zbylé tři jsou záporné postavy. Mnoho jiných sérií o SW neznám tak dobře, ale tam situace asi bude podobná. Jinými slovy chci také říci, že články typu Seznam rytířů Jedi, pokud by nebyl prostým seznamem, ale byl by i s podrobnostmi, kde by bylo ne desítky, ale stovky odstavců (dlouhých i krátkých) o stovkách postav, také není ideální řešení. Nerad píšu rozsáhlé tapety, ale snad to diskutující poberou, a rád si počtu jejich názory.--Fraxinus (diskuse) 29. 8. 2017, 23:41 (CEST)

Fraxinus má pravdu a evidentně to bere s větším nadhledem než já, což je asi tím že už je na to zvyklý. Nuže, vlastně má pravdu - Hlavní postavy, jako známí temní lordi a mistři Jedi by si měli zachovat svoje články a zbytek by se měl seskupovat do podobných seznamů, jaké vytvořil on, buď podle her, či knižních sérií, nebo dle časových období. Hodit vše do jednoho seznamu je vlastně sebevražda. Děkuji Fraxinusovi za toto poukázání a taky za to, že to vyjádřil stokrát lépe než já. S pozdravem --AK (diskuse) 30. 8. 2017, 00:04 (CEST)
Ten seznam Jediů byl jen návrh, nepsal jsem, že to tak musí být. Kdyby se vytvořil nějaký funkční a logický systém více seznamů, kam by ty postavy šlo rozdělit, fajn, může být.
Co mě však mrzí, je fakt, že i přes řadu upozornění na pravidla je tady ze strany obhájců článků bohužel prakticky jen to fandovské hledisko, tedy věnovat se diskutovaným článkům pouze v in-universe stylu, bez jakéhokoliv přesahu do skutečného světa. Což souvisí i s absencí jakýchkoliv informací v článcích z reálného světa, s absencí téměř jakýchkoliv neprimárních zdrojů a s argumentací "jedná se o nejvýznamnější postavy tohoto typu". Tím nechci říct, že ti zmínění Sithové tu automaticky nemůžou mít článek (prolétl jsem anglickou wiki a ty články tam jsou nějak ozdrojované, byť jsem nezkoumal jak moc a jak kvalitně), ale bylo by dobré uvést, že k těm postavám třeba ty zdroje existují a je tedy minimálně potenciál z nich udělat kvalitní encyklopedické články, které v mnoha odstavcích nepopisují jen fiktivní biografii (článek Luke Skywalker je v dost bídném stavu, ale ty zdroje prostě jsou a potenciál tohoto článku je zkrátka obrovský). --Harold (diskuse) 30. 8. 2017, 08:28 (CEST)
Myslím že se začínáme docela blížit ke kompromisu, některé myšlenky mi připadají nosné, kolego Harolde. Vlastně uznávám vaši pravdu - jsme tu takoví "fanoušci" a skutečně argumentujeme jen v rámci univerzia, to je fakt. Řeknu to takhle - když mi napíšete, jak si představujete přesah takových článků do reálného světa - tak se pokusím v těch článcích udělat co se dá. Navrhoval bych, že se budu soustředit na editaci hlavních článků, právě jako Luke Skywalker, Han Solo nebo Yoda - postavy co zná každý a jejich články nejsou zrovna nic extra, spíš to nic. Vedlejší postavy atp., u kterých není ani možné doložit jakkoliv významnost pro okolní svět, bych po dohodě třeba s Fraxinusem slučoval do seznamů buď podle herních či knížních sérií, nebo dle časových - shodneme se na tom, že ty postavy nejsou tak důležité, aby měly vlastní článek a jejich přínos spočívá jen pro universium jako takové, takže jejich sdružování do seznamů podobných tomu o Sithech, jenž stvořil Fraxinus, by se dalo označit za přijatelné. U těch hlavních, do nichž patří i článek Klonové války, by mě zajímalo jen, jak doložit tu významnost pro něco jiného než univerzium. Když to budu vědět, tak udělám vše co půjde abych ty články do toho stavu dotáhl. Časem bychom to mohli zestručnit do článků jako Seznam Star Wars konfliktů a Seznam Star Wars techniky - tak by nám vzniklo asi 6 - 8 seznamů s věcmi, postavami, konflikty a případy co nepotřebují vlastní článek. A zůstalo by nám pár hlavních. Já si myslím že takhle by se to dalo udělat. Dále se mi moc líbil váš návrh který je nahoře v řešeních, že by se v různých univerziích sešli "odborníci" a provedli řez jako u Star Treku, který by vyústil ve větší přehlednost a kvalitu. No, takže takhle to vidím já, myslím že se dá dosáhnout toho, že se vzájemně pochopíme, nejsem tu od toho abych pořád jen "prudil", chci to taky vyřešit, abych mohl pokračovat právě v psaní Star Wars článků, tentokrát už správným a schváleným způsobem. S pozdravem --AK (diskuse) 30. 8. 2017, 10:08 (CEST)
Ono ne každé téma musí mít vlastní samostatný článek (teď píšu obecně, nejen o SW), může to zkrátka být jenom nějaká krátká kapitolka v rámci jiného delšího a komplexnějšího článku. A když se tam čtenář správně navede a článek je dobře strukturovaný, je to myslím lepší, než párvěté pahýlky, které tu bez úprav straší X let.
Co se týče mé představy... Mezi DČ tu máme "postavový" článek Michael Myers, který se ale bohužel věnuje postavě jen z toho fikčního pohledu; výjimkou je kapitolka Herci. Sám jsem žádný kvalitnější článek o fiktivním tématu nevytvořil, takže nedokážu poradit ani z vlastní zkušenosti. Ale kdybych něco takového psal, bral bych si příklad z anglické wiki. Když se podíváme na články en:Darth Vader nebo en:Princess Leia, byť nemají žádný status GA nebo FA, tak mi připadá, že jsou poměrně kvalitně udělány a byly by myslím dobrým vzorem, ať už ve formě překladu na českou wiki nebo jenom jako inspirace pro jiné články v rozvržení kapitol, v jejich názvech, v jejich obsahu, případně i rozsahu. Totéž se plus mínus týká i Klonových válek a i u těch předpokládám, že nějaké nezávislé zdroje dokládající EV by se našly (potěšilo mě, že od začátku tam Fraxinus má právě ten pohled reálného světa).
Pokud se chceš na wiki věnovat Star Wars, super! Jen si myslím, že bude lepší, když se na to budeš snažit dívat trochu s odstupem a se střízlivějším pohledem, a ne až tak s fandovským zápalem (byť ho zcela chápu). Mým cílem není smazání všech článků o fiktivních tématech, ale snaha o poněkud encyklopedičtější uchopení celého toho balíku fiktivních témat, které jsou většinou zatíženy právě tím nadšenectvím a s encyklopedickými články nemají moc společného. Pokud by se to podařilo zlepšit u Star Wars, bylo by to parádní. --Harold (diskuse) 31. 8. 2017, 08:43 (CEST)
My si vlastně rozumíme kolego Harolde - děkuji za doporučení těch článků, už jsem to trochu pochytil. Možná bude lepší, psát zde knihy samostatně a postavy v nich napsat do článku o knize, než vypisovat jejich vlastní fiktivní život samostatně - tím že se to připne ke knize, tak to aspoň získá punc "důležitosti". Jinak bych zůstal u toho jak jsme se dohodli - několik hlavních postav, které zná každý, by mělo mít hlavní článek (něco jak u Star Treku Kirk, Spock a McCoy) a zbytek, včetně techniky a konfliktů by se sdružoval do seznamů. Myslím že takhle by se to dalo zmáknout - a jinak ano, uznávám že musím mírnit své fanouškovské nadšení - jde totiž o toto - dříve jsem psal články o Napoleonských válkách, protože jsem zrovna četl knihy z té doby a mohl jsem psát přímo z hlavy a pak jen dohazovat zdroje a reference - no a teď čtu Star Wars knihy a chci obohatit zase Wikipedii tímto způsobem. Myslím si že na tom není nic zlého a tím že jsme se teď přiblížili dohodě, kterou už i chápu, se to celé dost zjednodušuje. Síla s Vámi, Harolde --Darth_AK (diskuse) 31. 8. 2017, 23:43 (CEST)
Jednoduché vyjádření[editovat | editovat zdroj]

Omlouvám se, že takhle přetínám sekci komentáře, ale je mi zcela jasné, že jediný člověk, který bude nyní zde na Wikipedii tyto stránky editovat, jsem já. Tudíž si myslím, že mám asi právo se vyjádřit ještě trochu bokem, většina lidí co psala ty ostatní články už je víceméně neaktivních. Předpokládám že budu jediný proti a proto konstatuji, že nakonec to není tak hrozná ztráta, je fakt že většina těch článků za moc nestojí. Ale nahodím to jinak - vezmu článek Klonové války, který je momentálně v katastrofálním stavu. Chci se zeptat. V případě, že začnu do něho editovat, opravdu mohutně, a to myslím doslovně, mohutně ho rozšířím, s popisem armád, techniky, tak aby s tím byli srozuměni i lidé Star Wars nepolíbení, přičemž přidám význam a kulturní dopad, herce atp..je možné, že by se takto kvalitní článek (dle předpokladů) dostal aspoň do dobrých? Je tu vůbec šance pro článek ze Star Wars, aby byl natolik významný, že je to možné? A také - když se "vykašlu" tady na ty bokovky a budu editovat tyhle významnější články, je někdo ochoten mi pomoci to aspoň korigovat v průběhu, nebo tak? Sám nikdy nenapíšu článek bez chyb a právě u článků ze Star Wars mi schází aspoň někdo na korekci - gramatiku mám dobrou, ale občas se do toho moc položím a slovosled vázne. To je asi vše, berte to tak, jako že vaši myšlenku schvaluji, ale mám tady pár těchto dotazů. S pozdravem --AK (diskuse) 28. 8. 2017, 21:16 (CEST)

Tak konkrétně u tohohle článku s významností problém nebude, se podívej v kolika je verzích. Každý jiný problém kromě významnosti je pak řešitelný, takže stojím za tím, že to možné je. Co se týče korekce, jsem ochoten ti pomoci, když budeš počítat s tím, že jsem SW neviděl ;). --Martin Urbanec (diskuse) 29. 8. 2017, 00:08 (CEST)

Klonové války by možná neměly problém s EV, ale... Vyvstává kromě toho otázka, zda má Wikipedie být prostorem pro takové "mohutné fandovské" editace, podrobně popisovat děj, techniku, postavy, události... To se právě týká i ostatních zde diskutovaných článků. Byť by třeba formálně byla EV nějaké postavy doložena, je opravdu vhodné zde mít její fiktivní biografii na 14 normostran (Lord Zsinj bez doložené EV)? Pořád si stojím za názorem, že příspěvky takového typu skutečně patří na fandovské stránky, ať už Wookieepedii nebo jiné. (Ne)kvalita české Wookieepedie ale není záležitostí Wikipedie. (Spíš naopak bych očekával, že když se člověk chce fandovským stylem věnovat Star Wars, začne spíš napravovat nedostatky na tamním projektu – může se tam třeba stát "otcem znovuzrození české verze"). Pokud ale byly vloženy příspěvky sem, měly by splňovat nějaká kritéria. Analogicky předpokládám, že Wookieepedia má nějaká svoje pravidla a kritéria, která tam jsou vyžadována. Kromě toho skutečnost, že na psaní zdejších článků o Star Wars bylo vynaloženo množství práce, a proto "je mi líto" je redukovat/sloučit/smazat, nepovažuji za relevantní argument.

Odkázal bych ještě na en:Wikipedia:Manual of Style/Writing about fiction, odkud se dá vzít řada myšlenek. A taky na závazné pravidlo WP:CWN#Wikipedie není sbírkou nahodilých informací, bod 2 Shrnutí zápletek – Článek ve Wikipedii nemůže obsahovat pouze shrnutí děje literárního díla, ale měl by především obsahovat kontext reálného světa, analýzu zdrojů, nabídnout detaily o tvorbě, úspěšnosti daného díla, jeho dopadu, historickém významu atd. To se týká jak samostatných děl, tak seriálů. Shrnutí zápletky je vhodné jen jako jeden z aspektů zpracování rozsáhlejšího tématu. --Harold (diskuse) 29. 8. 2017, 08:16 (CEST)

Kolego Harolde, jistě, fanouškovské stránky by měly být hlavním místem, kam toto patří, ale Wikipedie je všeobecná encyklopedie. Máme tu Ošupis, máme tu Mishovy šílenosti, to je takový problém tu mít Admirála Daalu nebo lorda Zsinje? Nemůžu si pomoci, ale mám opravdu dojem, že zdejší osazenstvo skutečné není nakloněno ani opravdu kvalitnímu Star Wars článku. Já nemám problém zdrojovat - nemám problém s doložením významnosti - klidně seženu co bude potřeba, nezávislé věci, nedělá mi to problém. Ty články jsou zkrátka navštěvované, né že ne, opravdu chceme, aby byly rušeny jenom proto, že několik Wikipedistů dospělo k závěru, že většině neprospívají? Opravdu, většina lidí, pokud se chce amatérsky zajímat o Star Wars, půjde první sem - a mají právo dostat dobré články, ne to co máme teď. Pokud ovšem bude zrušeno i to co máme teď, nebudou sem moci chodit vůbec. Opravdu, tohle je stejná situace jako filmy, knihy, hry - Pán Prstenů, Star Trek - vše to zde své články má, proč by Star Wars měly být výjimkou? Opravdu si myslím, že většina Star Wars postav hraje ve světě větší roli než mnoho zdejších "encyklopedicky významných" článků. Pokud ovšem převažuje veřejný názor, že by se neměly kvalitně rozšiřovat, aby poskytly širší vědomí o Star Wars, tak co se dá dělat. S pozdravem --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 14:16 (CEST)
A ještě opět hodlám dodat, že právě Ošupis za celou dobu jeho existence navštívilo 2000 lidí, čemuž polovina Star Wars článků nahoře v pohodě zamává s velkým předstihem. Co je tedy pro lidi podstatnější? Potok Ošupis, encyklopedicky významný, nebo Bastila Shan, hlavní postava celé jedné počítačové hry a vedlejší několika knih, která je ovšem encyklopedicky nevýznamná?--AK (diskuse) 29. 8. 2017, 14:20 (CEST)
Dobře, napíšu to tedy takto přímo, sorry. Vím, že sis s tím dal práci, ale podle mého ses opravdu minul projektem. Rozsáhlou (14 normostran) fikční biografii fiktivní postavy nepovažuji za kvalitní encyklopedický článek patřící na Wikipedii. Považuji to za fanouškovské dílo patřící na fanouškovské stránky. A závazné pravidlo myslím mluví jasně.
Návštěvnost článků je vcelku irelevantní. K ostatním článkům se zde nevyjadřuji. A k vyhledávání informací patří především internetové vyhledávače; pokud si někdo myslí, že na Wikipedii najde všechno, neznamená to, že na Wikipedii začneme přidávat všechno. --Harold (diskuse) 29. 8. 2017, 18:13 (CEST)
Nevím co k tomu dodat, jestliže je návštěvnost článků irelevantní, tak už mi přijde dobrý každý argument. A ano, na Wikipedii nemusí být vše, ale články o hlavních postavách Star Wars univerzia by tu zrovna být mohly. Oceňuji přímý přístup, ale na tomto se prostě shodnout nedokážu. Ať ostatní rozhodnou, ono už to stejně vypadá docela jasně, smažeme pár kvalitních článků, protože nejsou encyklopedicky významné, chápu to - a kolik mají shlédnutí je jedno, i kdyby to bylo 50 000, tak to smažeme, protože to sem nepatří. Dobře tedy. S pozdravem --AK (diskuse) 29. 8. 2017, 18:55 (CEST)
Konečné stanovisko - Darth_AK[editovat | editovat zdroj]

Po diskuzi s kolegou Haroldem jsem to přehodnotil. Ochotně sloučím Jedie do seznamu podobnému tomu, který vytvořil Fraxinus o Sithech (Seznam Sithů). Ovšem rád bych poukázal na stránku Meetra Surik, která splňuje kritéria asi nejvíc, co se kvality zdrojů i článku týče - ostatní osoby, které jsem obhajoval Jaina Solo či Anakin Solo se mohou zařadit také do seznamů, myslím že s tím nebude problém. Pokud bych našel dostatek zdrojů a byl bych schopen dokázat jejich encyklopedickou důležitost, tak o nich založím článek. Jinak budu asi postupovat dle doporučení a vylepšovat články jako Han Solo nebo Luke Skywalker. Zároveň si myslím, že bych mohl založit i články jako seznam SW konfliktů a seznam SW techniky, čímž bych to vše zcelil do stručných seznamů, tudíž by nebylo potřeba aby nějáký fanboy jako já zakládal v podstatě "nevýznamné články". Takže v podstatě ustupuji a jsem pro sloučení, s výjimkou jednoho článku (viz výše můj komentář), ale chtěl bych se toho ujmout, aniž by mi do toho někdo zasahoval. Pokud budu někdy zakládat další články o Star Wars, tak se pokusím dodat co nejvíc nezávislých netriviálních zdrojů - pokud někdo uzná, že nejsou dostatečné, tak se smířím se smazáním článku. To je ode mě asi vše, s pozdravem --Darth_AK (diskuse) 3. 9. 2017, 11:40 (CEST)

Já už práci trochu začal, přesunul jsem do Seznamu Sithů celkem 6 článků. Ale ještě není hotovo. Někdo to po mně může klidně ještě zkrátit.--Fraxinus (diskuse) 3. 9. 2017, 14:43 (CEST)
Pokus si SW experti myslí, že Meetra Surik má potenciál na samostatný článek (s přesahem i mimo fikční universum), tak ji vynechme. Ostatní články ať jsou buď sloučeny rovnou, nebo alespoň označeny šablonou {{sloučit}} s odkazem na (pravděpodobný) výsledek této diskuse s tím, že by byly sloučeny v brzké době.
Jinak koncepci článků a další věci spíš doporučuji řešit na diskusní stránce portálu SW.
A každopádně díky za konstruktivní přístup. --Harold (diskuse) 3. 9. 2017, 17:10 (CEST)