Shaak Ti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shaak Ti
První výskyt Star Wars: Epizoda II - Klony útočí
Poslední výskyt Star wars: Pomsta sithů
Ztvárnil/a Orli Shoshan
Informace
Druh togruta (stejně jako Ahsoka Tano)
Planeta původu Shili
Pohlaví žena
Narození ?
Úmrtí 3 BBY
Období Galaktická republika, Klonové války, Éra Rebelů
Příslušnost Jedi
Pozice mistr Jedi
Mistři neznámí
Učedníci Fe Sun
jeden neznámý padawan
Maris Brood

Shaak Ti je fiktivní postava ze světa Star Wars. Byla velmi mocnou mistryní Jedi a mezi léty 26 a 19 BBY členkou její rady v dobách klonových válek. Poprvé se objevila ve filmu George Lucase Star Wars: Epizoda II - Klony útočí při bitvě o Geonosis. V epizodě III už byla její role malá, ale byla jednou z mála mistrů Jedi, kteří přežili rozkaz 66.

Panovalo přesvědčení, že během rokazu 66 zemřela, ale při bránění chrámu Jediů na Coruscantu dokázala uniknout jisté smrti a podobně jako jiní přeživší mistři se ukryla. Za svůj nový domov ve vyhnanství si zvolila divokou planetu Felucia, kde ji před vystopováním agenty Impéria měla chránit temná strana Síly vycházející z planety . Učila zde místní primitivní obyvatelstvo (feluciany) umění ovládání Síly, aby pomohla krotit nebezpečnou felucijskou přírodu, jež podléhala místní přítomnosti temné strany Síly, a také se připravit na nevyhnutelnou konfrontaci s Impériem.

Potají zde cvičila také svou zabrackou padawanku Maris Brood, aby stárnoucí mistryni Jedi jednou nahradila a ve vhodné době obnovila řád Jedi. Avšak v roce 3 BBY byla Shaak Ti konečně vystopována imperiálními špehy. Darth Vader vyslal na planetu svého tajného učedníka Starkillera, aby ji zabil a dokázal svou připravenost postavit se po Vaderově boku samotnému císaři Palpatinovi. Bitva mezi mistryní Jedi a tímto mladým sithským zabijákem se odehrála v dávné obětní jámě, kde žil obrovitý sarlacc. Starkiller se ukázal být lepším a smrtelně zraněná Shaak Ti mu pověděla pravdu o tom, jací Sithové dovedou být zrádní, že by býval mohl dokázat víc, kdyby nebyl Vaderův otrok. S těmito slovy se pak dobrovolně odebrala pádem do sarlaccova chřtánu vstříc smrti, kde okamžitě v mocném záblesku světla splynula se Silou.

Její smrt však nebyla marná i přesto, že její padawanka Maris Brood propadla temné straně Síly a příroda na Felucii opět výrazně zdivočela, neboť donutila Starkillera později o řečeném přemýšlet a ten pak výrazně svými činy ovlivnil vznikající rebelii.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]