Whakaari/White Island

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Whaakari/White Island
Letecký pohled
Letecký pohled

Vrchol 321 m n. m.
Prominence 321 m
Poloha
Státy Nový Zéland
Souřadnice
Whaakari/White Island
Whaakari/White Island
Typ stratovulkán
Erupce 2001
Hornina sopečné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Whaakari/White Island (maorsky Te Puia o Whakaari - strašná sopka) je název aktivního stratovulkánu[1] a stejnojmenného ostrova, nacházejícího se asi 48 km od východního pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu v zálivu Hojnosti (Bay of Plenty). Název White Island pochází od Jamese Cooka, který jej takto pojmenoval když jej 1. října 1769 objevil - ostrov byl zahalen v oblaku bílých par.

Andezito-dacitový stratovulkán je poměrně aktivní, od roku 1826 bylo zaznamenáno více než 35 explozivních a freatických erupcí, spojených s emisemi sopečných plynů, vulkanického popela a lávy. I před tímto obdobím však Whaakari tvořila součást maorských legend. Topografie povrchu se značně mění, protože erupcemi vznikají stále nové krátery.

Na ostrově jsou pozůstatky opuštěného dolu na síru, která tu byla těžena s přestávkami od roku 1880. V roce 1914 se zřítila část stěny severního kráteru, což vyvolalo lahar, který zabil 10 dělníků. V roce 1923 byla těžba obnovena, ale koncem roku 1930 byla, tentokrát v důsledku nerentability, definitivně ukončena. Zbytky budov pomalu chátrají.

Whakaari je od roku 1953 přírodní rezervací, vstup na ostrov bez povolení není možný. Do jeho okolí se ale organizují výlety na lodích nebo vrtulníkem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku White Island (Whakaari) na slovenské Wikipedii.

  1. SIGURDSSON, Haraldur; DAVIDSON, Jon; DE SILVA, Shan. Encyclopedia of Volcanoes. [s.l.]: Academic Press, 1999. ISBN 978-0-12-643140-7. Kapitola Composite Volcanoes, s. 668. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]