Přeskočit na obsah

Tatra kolem světa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slavnostní odjezd expedice ze Staroměstského náměstí v Praze (18. 3. 1987)
Tatra 815 GTC v muzeu

Tatra kolem světa byla expedice Tatry 815 GTC (Grand Tourist Caravan) kolem světa, která na své cestě propagovala Tatru a československé výrobky. Výprava vyrazila 18. března 1987 z tehdejší ČSSR a vrátila se za 37 měsíců v dubnu 1990 do ČSFR. Nástavbu vozu postavili v tehdejší Vagónce Studénka. Dnes se s ním můžete setkat v Technickém muzeu v Kopřivnici.

Historie

Iniciátorem výpravy byl kameraman Jiří Stöhr, účastník studentské Expedice Lambarene s T 138, který ve spolupráci s vedením Tatry Kopřivnice připravoval výpravu celé tři roky. Dalšími členy výpravy se stali jaderný fyzik Stanislav Synek (tlumočník výpravy, zvukař), publicista Petr Bárta (propagace, klapka), geolog Dr. František Jeniš (pilot motorového rogala), technik Dalibor Petr (řidič, kuchař) a mistr zkušebny motorů podniku Tatra Karel Valchař (druhý řidič). V Číně se k výpravě připojil i Ing. Aleš Novák, v té době vedoucí zkušebny motorů Tatra.

Výprava vyrazila 18. března 1987 a vrátila se za 37 měsíců v dubnu 1990. Expedice vedla přes šest kontinentů a měřila 139 860 km. V Guatemale byla celá posádka uvězněna, propuštěni byli až po několika dnech, z vozu byla zabavena část nashromážděného materiálu. V roce 1989 při sjíždění řeky Hunza v Pákistánu tragicky zahynul František Jeniš, poté co se s ním a A. Novákem převrátil člun.

Výprava se domů vrátila brzy po sametové revoluci a o její výsledky nebyl tehdy velký zájem. Navázané obchodní kontakty ztratily smysl a členové byli i doma některými podezříváni z vyzvědačství. Výsledky cesty nebyly uveřejněny v plánovaném rozsahu. Sešlo ze sestavení 56dílného seriálu z natočeného materiálu a k divákům se nedostal ani dvoudílný celovečerní dokument. Zájemci tak mohou čerpat pouze z otištěného seriálu reportáží v tehdejším "armádním" čtrnáctideníku Zápisník a vydané knižní podoby.

Technické parametry

Tatra 815 GTC

  • Délka: 10,00 m
  • Výška: 3,85 m
  • Šířka: max. 2,5 m
  • Motor: vznětový desetiválec o výkonu 208 kW
  • Nápravy: 3 (páteřový rám s centrální nosnou rourou, nezávislé zavěšení kol na výkrutných polonápravách)
  • Brodivost: 0,8 m
  • Palivové nádrže: 2 x 230 litrů
  • Max. rychlost: 95 km/h

Afrika

Asie

Austrálie a Oceánie

Evropa

Jižní Amerika

Severní Amerika

Odkazy na další zdroje