Šalvěj lékařská: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m přidána Kategorie:Bylinky za použití HotCat
značka: možný spam
Řádek 106: Řádek 106:
* http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/lecive_rostliny/salvej.htm
* http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/lecive_rostliny/salvej.htm
* [http://www.bylinky.info/salvej-lekarska Šalvěj lékařská]
* [http://www.bylinky.info/salvej-lekarska Šalvěj lékařská]
* [http://www.elegantnibydleni.cz/salvej-lekarska/ Šalvěj lékařská a její účinky]

{{Portály|Gastronomie}}
{{Portály|Gastronomie}}
[[Kategorie:Hluchavkovité]]
[[Kategorie:Hluchavkovité]]

Verze z 4. 11. 2013, 16:58

Jak číst taxoboxŠalvěj lékařská
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
RodŠalvěj (Salvia)
Binomické jméno
Salvia officinalis
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis Linné) je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých.

Popis

  • Šalvěj lékařská je vytrvalá silně aromatická rostlina polokeřovitého vzhledu se zdřevnatělými lodyhami vysoká v rozmezí 20 až 70 cm.
  • Lodyha je přímá, obvykle nevětvená, olistěná, šedoplstnatá.
  • Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle vejčité a jemně vroubkované. Listy jsou dlouhé 2 - 8 cm, 1 - 4 cm široké, jsou stříbrošedé až zelené. V mládí jsou šedoplstnaté, později lysé, na líci s výraznými žilkami.
  • Květenství tvoří lichopřesleny o 4 - 10 květech.
  • Květ má dvoupyskou korunu, která je světle fialová, občas bílá, korunní trubka v ústí chlupatá, horní pysk vyklenutý, dolní třílaločný.
  • Kvete v květnu až červenci.
  • Plodem je tvrdka.

Stanoviště

Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. Na zimu je třeba rostliny chránit před mrazem přikrývkou.

Areál rozšíření

Původní areál rozšíření šalvěje lékařské zahrnoval oblast Středomoří Malé Asie. K léčivým rostlinám patřila šalvěj už ve starověkém Egyptě. Do střední Evropy a dnešního Česka se tato bylina dostala pravděpodobně někdy v 9. století, kdy začala být hojně pěstována v klášterních zahradách. V Česku její obliba stoupá, pěstuje se na zahrádkách i v květináčích na okenních parapetech.

Použití

šalvěj lékařská

Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy barvy zelenošedé až stříbrošedé. Šalvěje chutnají trpce a lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidává se také do omáček, nádivek, k ochucení sýrů. Ve staročeské kuchyni byla používána šalvěj lékařská tak často jako petrželka.
Sbírá se i kvetoucí nať v červnu až červenci. Používá se též v léčitelství pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimatériu nebo v pubertě. Droga je i osvědčenou přísadou do čajových směsí při léčbě různých druhů rakovin.[2] [3] Ve vyšších dávkách (nebo v kombinaci s alkoholem) působí toxicky. Není známo mnoho případů otravy, ale je vhodné zvážit použití jako léčiva, nebo potraviny pro riziko poškození jater.[4]

Žádaná je šalvěj i v kosmetice, kde se využívají její stahující a dezinfekční schopnosti. Potlačuje tvorbu lupů, proto se pro závěrečné oplachování hlavy doporučuje šalvějový nálev. Pleťová voda ze šalvěje léčí problematickou pleť a akné. Pro účinky při léčbě zánětů v ústní dutině a při potlačení nepříjemného zápachu se výtažky ze šalvěje přidávají do ústních vod a zubních past (doporučuje se i žvýkání čerstvého listu nebo kloktání nálevu).[5]

Obsahové látky

Obsahuje 1,5 až 3%[2] silice, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, cineolu a borneolu. Dále obsahuje 4%[2] tříslovin, saponiny, hořčiny, oxyterpenové kyseliny, estrogenní hormony a amid kyseliny nikotinové, pryskyřice, vitaminy skupiny B, vitamin P, minerální a hormonálně účinné látky.

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. a b c GRYGÁRKOVÁ, Simona. Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) [online]. 14.5.2007 [cit. 2010-07-16]. Dostupné online. 
  3. BREUSS, Rudolf. Rakoviny a leukémie [online]. 27.1.2009 [cit. 2010-07-16]. Dostupné online. 
  4. Scientific Commons: Hepatotoxicity of an essential oil of Salvia officinalis L. : an in vitro study using freshly isolated rat hepatocytes (2001), 2001-09 [Lima, Cristóvão F., Carvalho, Felix, Fernandes, Eduarda, Bastos, Maria De Lurdes, Gomes, P. Santos, Ferreira, Manuel Fernandes]: [online]. Rev. 8.7.2009 [cit. 2009-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. VORLOVÁ, Michaela. Šalvěj lékařská - léčivé sametové pohlazení [online]. 2.8.2006 [cit. 2010-07-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Šablona:Sisterlinks