Raduň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o obci v Česku. O městě v Bělorusku pojednává článek Raduň (Bělorusko).
Raduň
kostel Nejsvětější Trojice
kostel Nejsvětější Trojice
Znak obce RaduňVlajka obce Raduň
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0805 509841
Kraj (NUTS 3) Moravskoslezský (CZ080)
Okres (LAU 1) Opava (CZ0805)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Opava
Historická země Slezsko
Katastrální území Raduň
Katastrální výměra 8,01 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 112 (2019)[1]
Nadmořská výška 284 m n. m.
PSČ 747 61
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Poštovní /239
74761 Raduň
Starosta Přemysl Schindler
Oficiální web: www.obec-radun.cz
E-mail: radun@telecom.cz
Raduň
Raduň
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raduň (německy Radun) je obec ležící v okrese Opava. Žije zde přibližně 1 100[1] obyvatel. Katastrální území obce má rozlohu 801 ha. Je zde jeden obchod a čtyři hospody.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Ve vzdálenosti 6 km severně leží statutární město Opava, 7 km severovýchodně město Kravaře, 16 km jižně město Bílovec a 18 km jihovýchodně město Hlučín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1312. Počátkem roku 2013 dosáhl počet místních obyvatel rovného tisíce (v roce 2006 jich zde žilo 966).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Zámek Raduň[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Raduň (zámek).

Původně renesanční objekt přestavěl na počátku 19. století hrabě Jan Larisch-Mönnich na vybraně zařízenou klasicistní rezidenci, jež ve 2. polovině 19. století, za posledních majitelů knížat Blücherů z Wahlstattu, prošla rozsáhlými úpravami exteriéru a interiérů, podnícených dobovým romantizmem a historizmem.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy, severní (B) a jižní (A). Severní okruh vás provede přes soukromé pokoje knížat Blücherů z Wahlstattu (vstupní halou, kuřáckým pokojem, přijímacím salonkem a pracovnou pána domu) s restaurovanými stropními a nástěnnými dekoracemi, kachlovými kamny a vykládanými parketami ze 2. poloviny 19. století a pokračuje do původního obytného podkroví s rekonstruovanými hostinskými pokoji, doprovázenými provozně-hygienickým zákulisím. Jižní okruh nabízí atraktivně zařízené společenské a soukromé pokoje, mapující proměny životního rytmu aristokratické rodiny a služebného personálu v prostředí venkovské rezidence od počátku 19. až k polovině 20. století. Zahrnuje rovněž obnovené historické hygienické zázemí a prohlídku uzavřeného zámeckého nádvoří a západní zimní zahrady.

Vysoce ceněnou devizou zámeckého areálu je klasicistní oranžerie s okrasnou zahradou a komorní přírodně-krajinářský park, které pro své kompoziční a dendrologické kvality patří k nejvýznamnějším památkově chráněným systémům Moravskoslezského kraje. Vedle tradičních prohlídkových tras nabízí státní zámek Raduň také řadu kulturně-společenských akcí; v areálu jsou rovněž pořádány svatební obřady.

Další pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Základní škola a mateřská škola Raduň[editovat | editovat zdroj]

Tato škola poskytuje základní vzdělání zhruba pro 250–300 žáků z Raduně a blízkého okolí (tj. Chvalíkovic, Vršovic, Podvihova a Komárovských Chaloupek). Raduňská škola se nachází v lokalitě blízko u lesa, anglického zámeckého parku a zároveň rovněž kousek od centra vesnice. K dispozici je 12 odborných učeben, tělocvična, multifunkční hřiště, běžecká dráha a pískové doskočiště. Pedagogický sbor čítá obvykle okolo dvaceti pracovníků. Škola dlouhodobě spolupracuje s německou základní skolou a gymnasiem v Kelbře; vydává regionální časopis Naděje.

Významní rodáci a osobnosti spjaté s obcí[editovat | editovat zdroj]

  • Rudolf Gudrich (1862–1937) - český učitel, politik a zakladatel českého hasičstva ve Slezsku

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]