Raduň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o obci v Česku. O městě v Bělorusku pojednává článek Raduň (Bělorusko).
Raduň
kostel Nejsvětější Trojice
kostel Nejsvětější Trojice
Znak obce RaduňVlajka obce Raduň
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0805 509841
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíOpava
Okres (LAU 1)Opava (CZ0805)
Kraj (NUTS 3)Moravskoslezský (CZ080)
Historická zeměSlezsko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel1 192 (2022)[1]
Rozloha8,02 km²
Katastrální územíRaduň
Nadmořská výška284 m n. m.
PSČ747 61
Počet domů316 (2021)[2]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduPoštovní /239
74761 Raduň
radun@telecom.cz
StarostaPřemysl Schindler
Oficiální web: www.obec-radun.cz
Raduň
Raduň
Další údaje
Kód obce509841
Kód části obce138827
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raduň (rod m. i ž., německy Radun) je obec ležící v okrese Opava. Žije zde přibližně 1 200[1] obyvatel. Katastrální území obce má rozlohu 801 ha. Je zde jeden obchod a tři hospody.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Ve vzdálenosti 6 km severně leží statutární město Opava, 7 km severovýchodně město Kravaře, 16 km jižně město Bílovec a 18 km jihovýchodně město Hlučín.

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno vesnice bylo odvozeno od osobního jména Radun nebo Radún, což byla domácká podoba některého složeného jména obsahujícího -rad- (například Radomil, Radimír, Bolerad). Význam jména byl "Radunův/Radúnův majetek".[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1320. Počátkem roku 2013 dosáhl počet místních obyvatel rovného tisíce (v roce 2006 jich zde žilo 966).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Zámek Raduň[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Raduň (zámek).

Původně renesanční objekt přestavěl na počátku 19. století hrabě Jan Larisch-Mönnich na vybraně zařízenou klasicistní rezidenci, jež ve 2. polovině 19. století, za posledních majitelů knížat Blücherů z Wahlstattu, prošla rozsáhlými úpravami exteriéru a interiérů, podnícených dobovým romantizmem a historizmem.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy, severní (B) a jižní (A). Severní okruh vás provede přes soukromé pokoje knížat Blücherů z Wahlstattu (vstupní halou, kuřáckým pokojem, přijímacím salonkem a pracovnou pána domu) s restaurovanými stropními a nástěnnými dekoracemi, kachlovými kamny a vykládanými parketami ze 2. poloviny 19. století a pokračuje do původního obytného podkroví s rekonstruovanými hostinskými pokoji, doprovázenými provozně-hygienickým zákulisím. Jižní okruh nabízí atraktivně zařízené společenské a soukromé pokoje, mapující proměny životního rytmu aristokratické rodiny a služebného personálu v prostředí venkovské rezidence od počátku 19. až k polovině 20. století. Zahrnuje rovněž obnovené historické hygienické zázemí a prohlídku uzavřeného zámeckého nádvoří a západní zimní zahrady.

Vysoce ceněnou devizou zámeckého areálu je klasicistní oranžerie s okrasnou zahradou a komorní přírodně-krajinářský park, které pro své kompoziční a dendrologické kvality patří k nejvýznamnějším památkově chráněným systémům Moravskoslezského kraje. Vedle tradičních prohlídkových tras nabízí státní zámek Raduň také řadu kulturně-společenských akcí; v areálu jsou rovněž pořádány svatební obřady.

Další pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Základní škola a mateřská škola Raduň[editovat | editovat zdroj]

Tato škola poskytuje základní vzdělání zhruba pro 250–300 žáků z Raduně a blízkého okolí (tj. Chvalíkovic, Vršovic, Podvihova a Komárovských Chaloupek). Raduňská škola se nachází v lokalitě blízko u lesa, anglického zámeckého parku a zároveň rovněž kousek od centra vesnice. K dispozici je 12 odborných učeben, tělocvična, multifunkční hřiště, běžecká dráha a pískové doskočiště. Pedagogický sbor čítá obvykle okolo dvaceti pracovníků. Škola dlouhodobě spolupracuje s německou základní skolou a gymnasiem v Kelbře; vydává regionální časopis Naděje.

Významní rodáci a osobnosti spjaté s obcí[editovat | editovat zdroj]

  • Rudolf Gudrich (1862–1937) - český učitel, politik a zakladatel českého hasičstva ve Slezsku

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  3. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku II, Praha 1980, str. 343, 353.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]