Pražská komorní filharmonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie jako komorní těleso složené z mladých absolventů hudebních škol hrajících se skutečným zaujetím a nasazením. Po roce 1996, kdy mezi prvními zažádala o zapsání do rejstříku obecně prospěšných společností, se postupně zařadila do okruhu předních orchestrů České republiky a vybudovala si renomé i v zahraničí.

PKF – Prague Philharmonia je ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Tato sféra je její nejvlastnější doménou, z níž vychází a v níž exceluje na prvním místě. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.

V čele tělesa stojí od počátku sezony 2008-09 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Pod jeho vedením se v roce 2010 ujala PKF slavnostního zahájení jubilejního 65. ročníku festivalu Pražské jaro. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Druhým šéfdirigentem byl v letech 2005–08 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder.

Většina stálých členů působí v orchestru již od úplného počátku, čímž se podařilo vybudovat trvalé umělecké hodnoty, které se podílejí na dlouhodobě úspěšné reputaci orchestru. Díky vlastnímu projektu Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia je možné provádět díla většího obsazení, aniž by bylo nutné doplňovat orchestr z řad externích hudebníků. Orchestrální akademie je ojedinělým projektem svého druhu v ČR, který orchestrálně vzdělává a umožňuje praxi vybraným mladým talentům, kteří tak přispívají ke stále mladistvému zvuku orchestru.

V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje nejen mladým talentovaným hudebníkům, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí koncerty jako vzdělávací, ale naopak seznamují děti s vážnou hudbou zábavnou formou. Program pro nejmenší publikum dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit estetické cítění dětí a rozšířit okruh aktivit v jejich volném čase.

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje mimo jiné v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a instrumentálních sólistů, mezi něž patří Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Emmanuel Villaume, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa MaiskyRadek Baborák. Také významní operní pěvci a pěvkyně byli a jsou při svých vystoupeních často doprovázeni tímto orchestrem. Lze jmenovat umělce jako jsou Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elīna Garanča, Juan Diego Flórez a mnoho dalších. Tenorista Jonas Kaufmann natočil při svém pobytu v Praze v roce 2007 s orchestrem album Romantické árie.

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek symfonické básně Má vlast Bedřicha Smetany ze zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro 2010, který byl natočen pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]