PKF – Prague Philharmonia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Pražská komorní filharmonie)
Skočit na: Navigace, Hledání

PKF – Prague Philharmonia je české hudební komorní těleso složené z mladých absolventů hudebních škol. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie.

Historie a umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1996 zažádala o zapsání do rejstříku obecně prospěšných společností. Repertoárem tělesa je zejména hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Repertoár je dále složen se skladeb éry romantismu a je dotvářen speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby.

V čele tělesa stál od počátku sezony 2008-09 až do roku 2016 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša. Pod jeho vedením v roce 2010 filharmonie zahájila jubilejní 65. ročník festivalu Pražské jaro. Zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Druhým šéfdirigentem byl v letech 2005–08 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder.

Většina stálých členů působí v orchestru od úplného počátku. Díky vlastnímu projektu Orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia je možné provádět díla většího obsazení, aniž by bylo nutné doplňovat orchestr z řad externích hudebníků.

Filharmonie se věnuje nejen mladým talentovaným hudebníkům, ale také dětem, pro které začala pořádat speciální koncerty. Dále provozuje dětský klub Notička.

Filharmonie je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje mimo jiné v předních světových sálech a je pravidelným partnerem významných dirigentů a instrumentálních sólistů, mezi něž patří Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Emmanuel Villaume, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faustová, Mischa MaiskyRadek Baborák. Také spoluracuje s významnými operními pěvci a pěvkyněmi, jako jsou například Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessayová, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elīna Garanča a Juan Diego Flórez. Tenorista Jonas Kaufmann natočil při svém pobytu v Praze v roce 2007 s orchestrem album Romantické árie.

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. Pozitivně byla hodnocena nahrávka symfonické básně Má vlast Bedřicha Smetany ze zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro 2010, který byl natočen pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

Filharmonie vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]