Přeskočit na obsah

Portál:Kultura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
e

Slovem kultura (cultura, příčestí trpné latinského colere, pěstovat, tedy „co je pěstováno“) se původně označovalo pěstování užitkových plodin. Jako metaforu je použil Marcus Tullius Cicero pro překlad Platónova pojmu „péče o duši“ a od 16. století se používá pro označení vybraných lidských činností, zejména uměleckých (tzv. „vysoká kultura“). Do ní patří literatura, umění, hudba, případně i věda a filosofie. V tomto smyslu máme dnes kulturní rubriku v novinách nebo ministerstvo kultury. Proti této vybrané, elitní vysoké kultuře, vyžadující vzdělání a péči, stála potom „nízká“ či lidová kultura, pozdější popkultura. Podle toho se pak lidé i celé národy mohly dělit na více či méně kultivované, případně barbarské. Výzkumem kultury se zabývá kulturologie.

Více informací…

e

Věděli jste, že…

… slovo kultura původně označovalo pěstování užitečných plodin?
… se 23. dubna 2024 koná v Praze již 8. Eurasijský den?
popkultura a masová kultura nejsou totožné pojmy?
moravská Jízda králů byla zapsána na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO?

e

Článek

Poutníci během hadždže na nádvoří mešity Al-Masdžid al-Harám

Hadždž (arabsky: حجِّ) je arabský výraz pro pouť do Mekky, jeden z pěti pilířů islámu. Mekka a tamní svatyně Ka'ba patří k nejposvátnějším islámským místům. Pouť do Mekky, která má svůj původ již v předislámské Arábii, by měl alespoň jednou za život vykonat každý muslim, který je toho fyzicky schopen a má k tomu dostatek finančních prostředků. Muslimovi, který celý rituál pouti absolvuje, náleží čestný titul hadži (hádždží)

Hadždž tvoří velké množství rituálních úkonů, mezi hlavní patří menší pouť zvaná umra (skládá se ze sedmerého obcházení Ka'by a přecházení mezi pahorky as-Safá a al-Marwá), rituální stání na planině Arafát, kamenování satanaMiná a svátek Íd al-adhá, který slaví muslimové po celém světě formou obětování zvířat Bohu. Hadždž se koná zhruba sedmým až dvanáctým dnem měsíce dhú'l-hidždža. Vzhledem k tomu, že islámský kalendář je lunární, každoročně připadá doba konání pouti do Mekky na různé dny gregoriánského kalendáře.

e

Obrázek


Lidé v krojích během Jízdy králů.

e

Kvalitní články

Nejlepší články:
BowlingBuddhové z BámijánuHadždžHarappská kulturaHolubí fotografie ze vzduchuNirvanaNovinářská fotografieOsmeroSvětový operní repertoárŠachyThe DoorsZbraslavský klášterŽidé na Moravě ve středověku

Dobré články:

Angkor VatBetlémská kapleMěstské opevnění (Brno)BorobudurEmirates StadiumJeštěd (hotel a vysílač)Kolovratský palác (Praha, Nerudova)Konstantinopolské hradbyKostel svatého Mikuláše (Brno)Lešanský BuddhaMachu PicchuObelisk (Pražský hrad)Stará radnice (Brno)Mikulov (zámek)Michael MyersStar Trek (seriál)77 Bombay StreetAC/DCBowling for SoupExtra PlayfulIron MaidenHudební slavnosti v BayreuthuMá vlastRamonesSex PistolsShifty Adventures in Nookie WoodSonic YouthThin LizzyV studniThe Velvet Undergroundopera IsisBible MelantrichovaTom BombadilHledání ztraceného časuŠpanělská literaturaMelantrichRámájanaSnoubenciZlatý broukFotografie v DánskuStarověké římské malířstvíTřebechovický betlémVíly z CottingleyEsejciHovoryChanukaMýtus o UsiroviStarověká židovská filosofieBabsonova úlohaBraní mimochodemBughouse šachGrand Prix San Marina 1994Letní olympijské hry 2000Mistrovství Evropy v orientačním běhu 2010Saavedrova poziceThe Settlers: Dědictví králůPiercingŽabkySeznam funkcionalistických staveb v BrněSeznam klášterů v Brně

e

Světové kulturní dědictví


Pevnosti na panamském pobřeží Karibiku: Portobelo a San Lorenzo.


Více…

e

Aktuality

2023:

2024:

  • Od září do prosince se koná Košický egyptologický podzim.[1][2]


wikizprávy

e

Kategorie

e

Informace

  • Zde je seznam požadovaných článků, nějaký z nich můžete napsat.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kultura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

e