Ka'ba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ka'ba zahalená černým brokátem (kiswa) v době hadždže

Ka'ba[1] nebo Kába[2] (arabsky الكعبة‎‎, doslova „krychle“) je stavba, která se nachází ve městě Mekka, uprostřed Velké mešity (Al-Masdžid al-Haram).

Ka'ba je nejposvátnějším místem islámu. Muslimové věří, že ji zde na svém putování postavil sám Abraham, který byl pověřen Bohem, aby na své cestě vystavěl oltář. Už v dobách, kdy na Arabském poloostrově panoval polyteismus, byla Ka‘ba významným poutním cílem. Jedním z pilířů dnešního moderního islámu je pouť do Mekky, při které věřící obcházejí sedmkrát tuto stavbu a doufají, že budou schopni dotknout se kamene, který je umístěn v jednom z jejích rohů.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Je to zděná stavba 15 m vysoká, 10 m široká a 12 m dlouhá. Její název pochází z arabského výrazu pro krychli. Je přikrytá hedvábnými černými látkami (Kiswa), které se každý rok mění. Do východního rohu fasády svatyně Ka’by je vložen posvátný černý kámen, obklopený stříbrným rámem. V severovýchodní stěně je vchod ve výšce asi 2 metry nad úrovní okolního prostranství a od roku 1979 je vyplněn 300 kilogramů vážícími zlatými dveřmi (v letech 19421979 byl otvor vyplněn dveřmi ze stříbra), ale vstup do budovy je povolován pouze výjimečně a malým skupinkám, přičemž při takové příležitosti je nutné přistavět speciální a rituální dřevěné schůdky na kolečkách, jež jsou jinak uloženy v okolní mešitě.

Technické schéma svatyně Ka’by (sever je vyznačen v pravém horním rohu schématu)

Podlaha interiéru stavby je z mramoru a pískovce. Vnitřní stěny jsou do poloviny své výšky rovněž obloženy mramorem a jsou do nich vyryty verše z Koránu, horní poloviny stěn jsou zakryty zelenou látkou se zlatem vyšitými verši z Koránu, pečovatelé o stavbu pomazávají mramorové obložení vnitřních stěn stejným olejem, jako černý kámen ve fasádě svatyně. Strop Ka’by podpírají tři sloupy a mezi dvěma z nich stojí malý oltář.

Uctívání[editovat | editovat zdroj]

V době před prorokem Mohamedem bylo uctíváno mnoho božstev. Ka‘ba sloužila jako místo pro uctívání těchto božstev.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Korán. Překlad Ivan Hrbek. Praha : Odeon, 1972. S. 14nn.; TAUER, Felix. Svět islámu. Praha : Vyšehrad, 1984. S. 17nn.
  2. ASCS, SSJČ, heslo kába

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]