Izmael

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hagar a Izmael v pustině od Karla Dujardina

Izmael (hebrejsky יִשְׁמָעֵאל, arabsky إسماعيل, Ismā'īl; někdy též Išmael - hebrejsky „slyší Bůh“) byl Abrahámův prvorozený syn. Narodil se mu s Hagar, otrokyně jeho manželky Sáry, protože ta, jakožto jeho právoplatná manželka, byla neplodná. Ačkoliv se narodil Hagar, náležel podle mezopotámského práva Sáře (Gn 16:2). Podle Genesis se narodil Abrahámovi, když mu bylo 86 let. Izmael zemřel ve 137 letech (Gn 25:17). Podle bible byl Izmael se svou matkou Hagar vyhnán Abrahámem na naléhaní jeho ženy Sáry, která měla dlouhodobé spory jak s Hagar, tak s Izmaelem. Izmael a Hagar tedy odešli do pouště. Po dlouhém putování jim došla voda, byli na konci svých sil. Bůh je však nechtěl nechat zahynout, a proto poslal anděla s vodou (obrázek vpravo) a Izmaelovi přislíbil, že i z jeho krve vzejde velký národ. V islámské tradici je považován za počátek prvních arabských kmenů.

Judaismus obvykle zobrazuje Izmaela jako zlého. Judaismus označuje prvorozeného potomka Abraháma jako Izáka (otce židovského národa). Nový zákon obsahuje málo odkazů o Izmaelovi (zvláště v epištole Galatským, která hovoří o svobodě na příkladu Sáry a otroctví na příkladu Hagar). Text epištoly Galatským (4.kapitola) hovoří i o dvou Abrahamových synech - jednom z otrokyně (Izmael) a jednom z ženy svobodné (Izák).

Biblicky Izmael symbolizuje staré – nyní zamítnuté – tradice; Izák symbolizuje nové tradice. Islámská tradice přisuzuje Izmaelovi mnohem důležitější roli – Korán jej zobrazuje jako proroka.

Židovské i islámské tradice uvažují o Izmaelovi jako o předkovi Arabů.

Izmael v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Příběh Abraháma, Sáry, Izáka a Izmaela lze zhlédnout ve filmu z roku 1994 s názvem Abraham.
  • "Říkejte mi Izmael" ("Call me Ishmael,") je úvodní věta knihy Hermana Mellvilla Moby Dick.

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ishmael na anglické Wikipedii.