Izmael

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Izmael
Navez Agar et Ismaël.jpg
Narození 1910 př. n. l.
Kanaán
Úmrtí 1773 př. n. l. (ve věku 136–137 let)
Arabský poloostrov
Děti Nebajot
Machalat
Basemat
Duma
Adbeel
Naphish
Mibsam
Mishma
Massa
Hadad
Tema
Kedemah
Jetur
Qedar
Rodiče Abrahám a Hagar
Příbuzní Izák
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hagar a Izmael v pustině od Karla Dujardina

Izmael (hebrejsky יִשְׁמָעֵאל, arabsky إسماعيل, Ismā'īl; někdy též Išmael - hebrejsky „slyší Bůh“) byl Abrahámův prvorozený syn. Narodil se mu s Hagar, otrokyně jeho manželky Sáry, protože ta, jakožto jeho právoplatná manželka, byla neplodná. Ačkoliv se narodil Hagar, náležel podle mezopotámského práva Sáře (Gn 16:2). Podle Genesis se narodil Abrahámovi, když mu bylo 86 let. Izmael zemřel ve 137 letech (Gn 25:17). Podle bible byl Izmael se svou matkou Hagar vyhnán Abrahámem na naléhaní jeho ženy Sáry, která měla dlouhodobé spory jak s Hagar, tak s Izmaelem. Izmael a Hagar tedy odešli do pouště. Po dlouhém putování jim došla voda, byli na konci svých sil. Bůh je však nechtěl nechat zahynout, a proto poslal anděla s vodou (obrázek vpravo) a Izmaelovi přislíbil, že i z jeho krve vzejde velký národ. V islámské tradici je považován za počátek prvních arabských kmenů.

Judaismus obvykle zobrazuje Izmaela jako zlého. Judaismus označuje prvorozeného potomka Abraháma jako Izáka (otce židovského národa). Nový zákon obsahuje málo odkazů o Izmaelovi (zvláště v epištole Galatským, která hovoří o svobodě na příkladu Sáry a otroctví na příkladu Hagar). Text epištoly Galatským (4.kapitola) hovoří i o dvou Abrahamových synech - jednom z otrokyně (Izmael) a jednom z ženy svobodné (Izák).

Biblicky Izmael symbolizuje staré – nyní zamítnuté – tradice; Izák symbolizuje nové tradice. Islámská tradice přisuzuje Izmaelovi mnohem důležitější roli – Korán jej zobrazuje jako proroka.

Židovské i islámské tradice uvažují o Izmaelovi jako o předkovi Arabů.

Izmael v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • Příběh Abraháma, Sáry, Izáka a Izmaela lze zhlédnout ve filmu z roku 1994 s názvem Abraham.
  • "Říkejte mi Izmael" ("Call me Ishmael,") je úvodní věta knihy Hermana Mellvilla Moby Dick.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ishmael na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]