Kiswa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatyně Ka'ba pokrytá kiswou v době hadždže

Kiswa je černě zbarvený brokát, který zakrývá Ka'bu, islámskou svatyni v Mekce. Na látce bývají vyšity zlatými nitěmi verše z koránu.[1] V minulosti se ve výrobě kiswy střídaly různé státy, později byla vyráběna jen v Káhiře a do Mekky přivážena karavanou. Kiswu nosíval velbloud, který jel v čele karavany, na ozdobných nosítkách společně s koránem.[2] V současnosti se vyrábí v Mekce. Kiswa se každý rok vyměňuje těsně před tím, než započne pouť do Mekky, jeden z pěti pilířů islámu. Výměna trvá několik dní a během ní se Ka'ba na čas pokryje bílou kiswou; říká se, že se odívá do ihrámu, tak jako poutníci, kteří v době pouti přicházejí do Mekky.[3] Po výměně se stará kiswa rozstříhá na malé kousky, které jsou pak rozdávány muslimským poutníkům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DVOŘÁKOVÁ, Sabrina. Architektura islámského světa [online]. ARCHINET.cz [cit. 2008-09-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-25. 
  2. FRANTOVÁ, Milada. Hadždž: pátý pilíř víry [formát pdf]. [cit. 2008-09-09]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. MENDEL, Miloš. kiswa. In: HORYNA, Břetislav; PAVLINCOVÁ, Helena. Judaismus, křesťanství, islám. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2003. ISBN 80-7182-165-9. S. 581.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]