Přeskočit na obsah

Miná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stany v Miná během hadždže

Miná je oblast v Saúdské Arábii, asi pět kilometrů východně od Mekky. Leží asi na půli cesty mezi planinou Arafát a samotnou Mekkou. Miná je známa především díky pouti hadždž, během které je zde rozloženo ohromné množství bílých stanů, ve kterých jsou ubytovány statisíce poutníků.

V Miná se nachází most Džamarat, který slouží pro přístup ke třem zdem, jež jsou dlouhé 26 metrů a představují satana během jeho kamenování poutníky.

V minulých letech došlo během poutě k mnoha tragickým událostem. Z bezpečnostního hlediska je nejrizikovější právě kamenování satana v Miná,[1] které si v roce 2006 vyžádalo přes tři sta ušlapaných a další stovky zraněných poutníků. V důsledku toho přijala vláda Saúdské Arábie řadu bezpečnostních opatření včetně stavebních úprav údolí Miná.

Přes rozsáhlá opatření došlo koncem září 2015 během hadždže tohoto roku opět v Miná k ještě většímu neštěstí, při kterém bylo podle neúplné bilance zabito nejméně 717 obětí paniky ušlapáním a zraněno 863 poutníků.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Al-Kajda chtěla zaútočit během pouti do Mekky, http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/129431-al-kajda-chtela-zautocit-behem-pouti-do-mekky.html. Novinky.cz [online], 22. prosince 2007.
  2. Hajj stampede: Saudis face growing criticism over deaths (Saúdská Arábie čelí vzrůstající kritice kvůli mrtvým), http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34357383, 25. září 2015 (anglicky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]