Phalsbourg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Phalsbourg
Náměstí s radnicí
Náměstí s radnicí
Phalsbourg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška200–384 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionGrand Est
DepartementMoselle
ArrondissementSarrebourg
KantonPhalsbourg
Phalsbourg
Phalsbourg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,15 km²
Počet obyvatel4 753 (2009)
Hustota zalidnění361,4 obyv./km²
Správa
StarostaDany Kocher
Oficiální webwww.phalsbourg.fr
E-mailinfo@phalsbourg.fr
PSČ57370
INSEE57540
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phalsbourg (německy Pfalzburg) je francouzská obec v departementu Moselle v regionu Grand Est. Město je obehnáno Vaubanovým opevněním. Ve městě sídlí společnost FM Logistic.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Phalsbourg se nachází v severních Vogézách. Na její území zasahuje přírodní park Vosges du Nord a přeshraniční francouzsko-německá biosférická rezervace Vosges du Nord – Pfälzerwald. Phalsbourg obklopují obce Vilsberg na severu, Danne-et-Quatre-Vents na východě, Lutzelbourg na jihu, Dannelbourg na jihozápadě a Mittelbronn na západě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Phalsbourg založil rýnský falckrabě Jiří Jan Veldenz (1543-1592) díky věnu své manželky Anny Marie, dcery švédského krále Gustava I. Vasy. Založení mělo povzbudit příchod protestantů do výhradně katolického lotrinského vévodství. Protestantský falckrabě měl panství La Petite-Pierre se zámkem Einhartzhausen, které činilo protestantskou enklávu v Lotrinsku. Nechal vybudovat město na šachovnicovém půdorysu jako symbol pořádku a modernosti. Nové obyvatele osvobodil od platby daní. Založení města povolil 27. září 1570 císař Maxmilián II. Město bylo pojmenováno Pfalzburg, jako spojení Rýnské Falce (Pfalz) a pevnosti (Burg).

Francouzská brána, součást městského opevnění

Nicméně z finančních důvodů bylo město roku 1590 postoupeno lotrinskému vévodovi, který se snažil protestantství potlačovat, což vyvolávalo odpor obyvatel. Další falckrabě Jiří Gustav založil v roce 1608 město Lixheim, které mělo stejný osud.

Lixheim a Phalsbourg tvořily na krátkou dobu závislé knížectví (1629-1660) pro Henriettu Lotrinskou, sestru vévody Karla IV. Lotrinského. Lotrinsko bylo v letech 1634-1697 téměř nepřetržitě obsazeno francouzskými vojsky, proto byly městské hradby přestavěny a doplněny podle Vaubanových plánů.

Město bylo v 19. století třikrát obléháno (1814, 1815 a 1870) a vysloužilo si přezdívku Pépinière des Braves (Líheň udatných). Po prusko-francouzské válce připadl Phalsbourg Francii. Na základě Frankfurtské smlouvy ale bylo město připojeno k Německému císařství. Město bylo přejmenována na Pfalzburg a stalo se součástí kraji Saarburg v nově zřízené říšské zemi Alsasko-Lotrinsko. V roce 1914 tak zdejší branci byli povoláni do německého vojska.

V roce 1918 se Phalsbourg vrátil opět Francii. Dne 22. srpna 1919 prezident Raymond Poincaré udělil městu rytířský kříž Řádu čestné legie za jeho hrdinské akce během obléhání v roce 1870.

Během druhé světové války bylo město anektováno Třetí říší. Opět bylo přejmenováno na Pfalzburg a bylo připojeno k župě Westmark. Město bylo osvobozeno 7. americkou armádou 23. listopadu 1944.

V roce 1953 americké letectvo zahájilo výstavbu vojenské letecké základny. Američané ji používali do roku 1967, kdy Francie odstoupila z vojenských struktur NATO. Dnes základnu využívá 1. pluk bojových vrtulníků.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Muzeum historie a Erckmann-Chatrian
  • městské brány, které jsou součástí Vaubanova opevnění zahájeného roku 1679
  • zámek Einhartzhausen, hrad založil roku 1390 hrabě Jindřich Lutzelstein na ochranu horského průsmyku ve Vogézách. V roce 1568 jej Jiří Jan Veldenz nechal přestavět na renesanční zámek. V roce 1588 ho koupil vévoda Karel III. Lotrinský. Zámek je chráněn jako historická památka
  • radnice (Hôtel de Ville) – bývalá kasárna, historická památka
  • soubor domů na náměstí Place d'Armes je rovněž chráněn jako historická památka
  • novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1876, fasáda památkově chráněna
  • luteránský kostel, bývalý taneční sál přeměněný na kostel roku 1829
  • synagoga z roku 1857 na místě starší z roku 1772, zrušená v roce 2008
  • židovský hřbitov založený roku 1796, rozšířený v letech 1867-1871

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phalsbourg na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]