Šachovnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chess zhor 26.png
Chess zver 26.png a8 b8 c8 d8 e8 f8 g8 h8 Chess zver 26.png
a7 b7 c7 d7 e7 f7 g7 h7
a6 b6 c6 d6 e6 f6 g6 h6
a5 b5 c5 d5 e5 f5 g5 h5
a4 b4 c4 d4 e4 f4 g4 h4
a3 b3 c3 d3 e3 f3 g3 h3
a2 b2 c2 d2 e2 f2 g2 h2
a1 b1 c1 d1 e1 f1 g1 h1
Chess zhor 26.png
Šachovnice

Šachovnice je hrací deska, na které se hraje šach. Šachovnici ale užívají i jiné deskové hry, např. dáma.

Turnajový šachový stolek s šachovnicí, s dřevěnými figurami a šachovými hodinami

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Šachovnice je čtvercová plocha, která je pravidelně rozdělena na hrací pole v osmi řadách a osmi sloupcích. Šachovnici tvoří 32 světlých a 32 tmavých polí, které se pravidelně střídají. Na těchto polích jsou položeny šachové kameny („figurky“). Kameny se pohybují podle určitých pravidel z jednoho hracího pole na druhé.

Tmavší barva je zásadně označována jako „černá“, světlejší jako „bílá“, přestože konkrétní barva jednotlivých hracích polí není pevně stanovena a pro průběh hry není důležitá. Obvykle se používá kombinace tmavší hnědé až černé barvy pro tmavá pole, světlejší hnědé až bílé pro světlá pole, může ale jít i o odstíny jiných barev.

Podobně jsou rozlišeny i kameny hráčů, jeden hráč hraje s „bílými“ kameny, druhý s „černými“, přestože mohou být provedeny v odstínech jiné barvy.

Provedení[editovat | editovat zdroj]

Dřevěná šachová kazeta
Skleněné šachy

Šachovnice může být vyrobena z různých materiálů. Často bývá ze dřeva, někdy i z kamene, mramoru nebo skla. Na šachových turnajích se často používá šachovnice vytištěná na plátně, kožence, nebo skládací šachovnice na papírovém kartonu nebo plastu.

Z obdobných materiálů bývají i šachové kameny. Na originální stautonky byla použita i slonovina a křížky králů byly pozlacené. Spodek kamenů bývá opatřen měkčí vrstvou proti poškození šachovnice.

Vyrábějí se také rozkládací šachové kazety. Vnitřek kazety slouží k uložení šachových kamenů, po rozložení se hraje na otočeném dně kazety. Kazety mají různou velikost i provedení. Malé kazety ze dřeva nebo plastu se vejdou třeba do kapsy. Pro lepší stabilitu figur se někdy používají kolíčky, které drží figurky na svých místech. Existují i velké šachovnice, které jsou umístěny v zahradách a parcích.

Cestovní šachy mívají menší rozměry, šachovnici mají kovovou a vespod každého kamene je upevněn magnet („magnetické šachy“).

Turnajový šach[editovat | editovat zdroj]

FIDE doporučuje, z jakého materiálu má být šachovnice vyrobena a jak velká mají být hrací pole. Doporučené velikost hracího pole je 5 až 6,5 cm.[1] Při šachové partii je šachovnice orientovaná tak, že pole v pravém dolním rohu (h1) má bílou barvu.

Velikost použitých šachovým figur by měla odpovídat velkosti šachovnice a naopak. Pravidlo říká, že velikost krále by měla být v rozmezí od 8,5 do 10,5 cm.[1]

Většina šachovnic má označené řady písmeny (1–8) a sloupce písmeny (a–h). Tím je vytvořen jednoznačný souřadnicový systém, který umožňuje zapisovat průběh partie. Šachovnice je orientována tak, že první řada je blíže k hráči, který hraje bílými figurami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Příručka FIDE

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]