Šachové figury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šachové figury
Černý král Král Bílý král
Černá dáma Dáma Bílá dáma
Černá věž Věž Bílá věž
Černý střelec Střelec Bílý střelec
Černý jezdec Jezdec Bílý jezdec
Černý pěšec Pěšec Bílý pěšec

Šachové figury jsou hrací kameny vyšší hodnoty v šachách, tj. všechny kromě pěšce. Společně s pěšci se nazývají kameny. Toto rozlišování se často zanedbává a pěšci se rovněž nepřesně zahrnují do figur. Figury se liší svou hodnotou a způsobem, jakým táhnou. Podle standardních pravidel šachu má každý hráč na začátku hry následující kameny:

Jeden hráč hraje s černými (tmavými) kameny, druhý hráč má bílé (světlé). V šachových hádankách a hlavolamech, nebo v netradičních variantách šachové hry mohou existovat i jiné kombinace kamenů. Každý typ šachové figury má svůj vlastní způsob, jakým se po šachovnici pohybuje.

Mezinárodní šachová federace (FIDE) má svůj standard pro fyzické provedení šachových kamenů použitelných pro jí organizované soutěže. Mají být ze dřeva, plastu nebo mají napodobovat tyto materiály. „Černé“ kameny mají být hnědé, černé nebo tmavého odstínu těchto barev. „Bílé“ kameny mají být bílé, krémové nebo jiné světlé barvy. K tomu mohou sloužit i přirozené barvy dřeva. FIDE pro své soutěže doporučuje styl Staunton. Kameny musí být snadno rozlišitelné, především král a dáma musí mít jasně rozlišitelnou horní část a hlavička střelce se od pěšce liší zářezem nebo odlišnou barvou.[1] Váha kamenů je podřízena pohodlnému provedení tahů a stabilitě. Roli hraje i estetické hledisko, kameny mají působit příjemným dojmem a nemají hráče obtěžovat přílišným leskem.

Doporučená výška figur: král 9,5 cm, dáma 8,5 cm, střelec 7 cm, jezdec 6 cm, věž 5,5 cm a pěšec 5 cm. Poloměr základny má činit 40-50 % výšky figury. Velikosti se mohou lišit až o 10% ale pořadí velikostí musí být dodrženo. Pole šachovnice má být široké dvojnásobek poloměru základny pěšce, tedy 5-6 cm.

Tento standard platí pro soutěže FIDE. V ostatních soutěžích (které se např. nezapočítávají do ratingu Elo FIDE) mají pořadatelé volnost, i když jsou z členské federace FIDE. Kromě toho federace podporuje výrobu uměleckých sad bez ohledu na praktičnost.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tomu vyhovují i tzv. české klubovky navržené Bohuslavem Schnirchem
  2. Příručka FIDE, kapitola C02, 2017(anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]