Přeskočit na obsah

Peter Behrens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Peter Behrens
Peter Behrens okolo r. 1913
Peter Behrens okolo r. 1913
Narození14. dubna 1868
Hamburk
Úmrtí27. února 1940 (ve věku 71 let)
Berlín
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníFriedhof Wilmersdorf
Alma materStátní akademie výtvarného umění v Karlsruhe (1885–1887)
Umělecká akademie v Düsseldorfu (1888–1892)
Národní vysoká škola krásných umění
Christianeum Hamburg
Povolánítvůrce plakátů, architekt, typograf, malíř, designér, grafický designér, vysokoškolský učitel, grafik, ilustrátor, umělecký pedagog, průmyslový designér a designér nábytku
ZaměstnavateléKunstgewerbeschule Düsseldorf (1903–1907)
Akademie výtvarných umění ve Vídni (1921–1936)
ChoťLilli Behrens
Partner(ka)Else Oppler-Legband
DětiJosef Behrens
Petra Fiedler
PříbuzníTill Behrens
Till Behrens (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peter Behrens (14. dubna 1868, Hamburk27. února 1940, Berlín) byl německý architekt a designér.

Život a dílo

[editovat | editovat zdroj]

Peter Behrens studoval malbu v rodném Hamburku, též v Düsseldorfu a v Karlsruhe, od roku 1886 do roku 1889. V roce 1890 se oženil s Lily Kramerovou a společně se přestěhovali do Mnichova. Nejprve pracoval jako malíř, ilustrátor a knihvazač. Často se zdržoval v okruhu lidí českého původu a zajímal se o moderní myšlení v kontextu změny pohledu na svět a myšlení novým způsobem. V roce 1899 Behrens přijal pozvání velkovévody Arnošta Ludvíka Hesenského a stal se druhým členem nově založené Darmstadtské umělecké kolonie (Darmstädter Künstlerkolonie), ve které si Behrens postavil vlastní dům a navrhl v něm všechno vybavení od nábytku přes textil, malby, keramiku až po svítidla. Stavba tohoto domu se stala přelomovým momentem v jeho životě, protože se odpoutal od myšlení secese, opustil kruhy mnichovských umělců a vydal se na cestu účelného a funkčního stylu a designu.

V roce 1903 byl Behrens jmenován děkanem umělecké školy Kunstgewerberschule v Düsseldorfu, kde úspěšně zavedl reformy v pohledu na vyučované předměty. V roce 1907 Behrens a další profesoři a umělci (Hermann Muthesius, Theodor Fischer, Josef Hoffmann, Joseph Maria Olbrich, Bruno Paul, Richard Riemerschmid, Fritz Schumacher) a 12 jiných lidí, společně založili Vereinigte Werkstätten für Kunst im Handwerk (Svaz dílen pro umění a řemesla). Svaz dílen byl inspirován hnutím Arts and Crafts, i když pohnutky k jeho založení byly utvořeny na platformě moderního myšlení. Měli v úmyslu tvořit pro průmysl, změnit strukturu společnosti z klasického modelu sociálních vrstev na jednotnou stejnorodou společnost, tímto způsobem nastavit ekonomiku sociálním směrem a tak obrátit umění i kulturu.

Montážní hala továrny AEG
Průmyslové hodiny design Behrens pro AEG v roce 1909
AEG Továrna na turbíny, 1910

V roce 1907 si AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) najalo Behrense jako uměleckého konzultanta. Vytvořil identitu celé společnosti (logotyp, design produktů, vztahy s veřejností a způsob prezentace, atd.), a proto je považován za prvního industriálního designéra na světě. Peter Behrens nikdy nebyl zaměstnancem AEG, vždy pracoval jako svobodný poradce. Lze říci, že byl zakladatelem brandingu, a stal se i prvním brandmanažerem.

V roce 1910 Behrens navrhl a projektoval továrnu na turbíny pro AEG. Od roku 1907 do roku 1912, se v jeho týmu objevili architekti Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Adolf Meyer, Jean Kramer a Walter Gropius (ten se později stal zakladatelem a vedoucím Bauhausu.)

V roce 1922 přijal pozvání přednášet na Akademii umění ve Vídni. V roce 1936, po smrti Hanse Poelziga, se Behrens stal děkanem fakulty architektury pruské akademie umění v Berlíně.

Peter Behrens byl paradoxní osobou v rámci politiky v architektuře během trvání Třetí říše, protože setrval na místě děkana pruské akademie umění v Berlíně. Behrens byl vůdčí osobností změny pojetí architektury a designu na přelomu století. Byl hlavním stavitelem továren a administrativních budov z oceli, skla a cihly. Oceňoval jej Albert Speer. Pod vlivem těchto okolností bylo pro nacisty nemoudré jakýmkoli způsobem ho izolovat a omezovat i když by si to přáli.[zdroj⁠?]

Peter Behrens byl pionýrem ve všem co udělal v první polovině 20. století,[zdroj⁠?] jeho myšlenky se šířily celosvětově za pomoci jeho studentů, na čemž měl zásluhy hlavně Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe a Le Corbusier. Koncept firemní identity se rozšířil velmi rychle i do jiných společností, např. Braun a McDonald's.

Behrens a Slovensko

[editovat | editovat zdroj]
Neologická synagoga v Žilině

V Žilině vytvořil Peter Behrens neologickou synagogu na Hurbanově ulici. Patří mezi ojedinělé klenoty moderní architektury na Slovensku.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Peter Behrens (architekt) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]