Přeskočit na obsah

Hans Poelzig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hans Poelzig
Narození30. dubna 1869
Berlín
Úmrtí14. června 1936 (ve věku 67 let)
Berlín
Místo pohřbeníStarý hřbitov Wannsee
Alma materTechnická vysoká škola v Berlíně (1888–1893)
Technická univerzita Berlín
Povoláníarchitekt, vysokoškolský učitel, voják, stavební úředník, malíř a designér
ZaměstnavateléMinisterstvo veřejných prací Pruska (1895–1899)
Státní akademie umění a uměleckých řemesel ve Vratislavi (od 1900)
Berlínská akademie umění (od 1920)
Technická vysoká škola v Berlíně (od 1924)
OceněníSchinkelova cena (1896)
čestný doktor Stuttgartské univerzity
Nábož. vyznáníluteránství
ChoťMarlene Moeschkeová-Poelzigová[1]
DětiRuth Poelzigová[1]
Peter Poelzig[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hans Poelzig (30. dubna 1869 Berlín14. června 1936 tamtéž) byl německý architekt, malíř, scénograf, filmový architekt a vysokoškolský učitel.

Narodil se 30. dubna 1869 v Berlíně jako šesté dítě hraběnky Clary Henrietty von Poelzigové. Její muž, anglický rejdař George Acland Ames, však otcovství popřel a tři měsíce po porodu se se ženou rozvedl. Dítě bylo předáno do pěstounské rodiny sbormistra a jeho ženy ve Stolpe, dnešní berlínské čtvrti Wannsee. Zůstalo mu však matčino příjmení.

V letech 1889–1894 studoval pozemní stavitelství na Vysoké škole technické v Berlíně-Charlottenburgu. V roce 1899, poté, co si odbyl vojenskou službu, byl zaměstnán u pruského Ministerstva veřejných prací jako vládní stavební rada (soudní přísedící). Ve stejném roce se oženil s Marií Voss, se kterou měl čtyři děti. Od roku 1900 působil jako učitel stylistiky na Královské umělecké a uměleckoprůmyslové škole ve Vratislavi, kde se roku 1903 stal ředitelem.

Od roku 1916 byl Poelzig městským stavebním poradcem v Drážďanech. V letech 1919–1922 byl předsedou Werkbundu a poté členem skupiny Häringa a van der Rohe Der Ring. O rok později se stal přednášejícím na Pruské akademii umění v Berlíně a od roku 1924 působil jako profesor na Technické univerzitě v Berlíně-Charlottenburgu, kde se dostal do konfliktu s Heinrichem Tessenowem, učitelem Alberta Speera. V roce 1931 byla v Berlíně pořádána výstava Poelzig a jeho škola. Ačkoli byl 1. ledna 1933 jmenován rektorem sjednocených uměleckých škol, byl z úřadu 10. dubna odstraněn nacisty. Tváří v tvář narůstající represi nacistů se Poelzig rozhodl emigrovat do Turecka, kde mu bylo nabídnuto místo profesora v Ankaře. Během příprav na odchod však zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hans Poelzig na německé Wikipedii a Hans Poelzig na polské Wikipedii.

  1. a b c Deutsche Biographie. Bavorská státní knihovna, Historical Commission of the Bavarian Academy of Sciences. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]