Hermann Muthesius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermann Muthesius
portrét
Rodné jménoAdam Gottlieb Hermann Muthesius
Narození20. dubna 1861
Großneuhausen
Úmrtí26. října 1927 (ve věku 66 let) nebo 29. října 1927 (ve věku 66 let)
Berlín
Příčina úmrtísilniční dopravní nehoda
Místo pohřbeníProtestantský hřbitov Nikolassee
Alma materreálné gymnázium (do 1882)
Technická vysoká škola v Berlíně (1882–1887)
Povoláníarchitekt a kunsthistorik
ZaměstnavateléEnde & Böckmann (do 1891)
Ministerstvo veřejných prací Pruska (od 1893)
německá ambasáda v Londýně (1896–1904)
ministerstvo obchodu (1904–1926)
Paul Wallot
ChoťAnna Muthesiusová[1]
DětiEckart Muthesius[1]
Günther Muthesius[1]
Klaus Muthesius[1]
PříbuzníKarl Muthesius[1] (sourozenec)
Funkcestavební úředník (Prusko)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermann Muthesius, celým jménem Adam Gottlieb Hermann Muthesius (20. dubna 1861 Großneuhausen, Durynsko29. října 1927 Berlín) byl německý architekt, teoretik a diplomat počátku 20. století. Do povědomí veřejnosti vstoupil zejména pro podporu idejí anglického hnutí Arts and Crafts a později nastupujícího německého modernismu.

Život a začátek kariéry[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 20. dubna 1861 ve vesnici Großneuhausen nedaleko Erfurtu. Již v útlém věku čerpal ze zkušeností svého otce, který byl stavitelem. Po vojenské službě a dvou letech studia filozofie a dějin umění na Humboldtově univerzitě se v roce 1883 zapsal ke studiu architektury na Technické univerzitě v Berlíně.

Po dokončení studií odcestoval do Asie. V letech 1887–1891 pracoval pro německou stavební firmu Ende & Böckmann v Tokiu. Právě zde mohl sledovat dokončení své první stavby, německého evangelického kostela v novogotickém stylu. V roce 1891 se vrátil do Německa a pracoval pro Pruské ministerstvo veřejných prací, poté studoval v Itálii a téměř dva roky byl zaměstnán jako editor dvojice stavitelských časopisů.

Kariéra v Londýně[editovat | editovat zdroj]

V letech 1896–1903 působil jako technický atašé pro architekturu na německém velvyslanectví v Londýně. Tato příležitost mu umožnila pozorovat zvyky a způsoby Britů zblízka. V následujících šesti letech se zaměřil na zkoumání britské rezidenční architektury, domácího životního stylu a designu. Tuto svou práci završil vydáním svého doposud nejznámějšího teoretického díla Anglický dům, které vyšlo v letech 1904 a 1905. Ačkoli jeho škála zájmů byla široká, pozornost věnoval především filozofii a idejím anglického hnutí Arts and Crafts, jehož důraz na funkci, skromnost a individualitu vnímal jako alternativu k okázalému historismu a posedlosti ornamenty v německé architektuře 19. století. Během svého pobytu ve Spojeném království navštívil i Glasgow, jednak aby prozkoumal inovativní práci Glasgow School, například návrhy Charlese Rennie Mackintoshe, a dále pak kvůli psaní o domech, které byly dílem Williama Bidlakea.

Také psal o projektu architekta Charlese Rennie Mackintoshe – Glasgow's Willow Tearooms – pro vydání časopisu Dekorative Kunst publikované v roce 1905. Toto vydání bylo téměř zcela věnováno čajovně, kterou pro slečnu Catherine Cranstonovou, podnikatelku a dceru obchodníka s čajem, vytvořil Mackintosh v Glasgow. Sám Muthesius řekl, že „dnes může každý návštěvník Glasgow odpočívat tělem a duší v čajovně slečny Cranstonové a za pár pencí pít čaj, dát si snídani a snít o tom, že je v říši pohádek.” Současně bědoval nad nedoceněnou snahou Mackintoshe o „držení praporu krásy v této husté džungli ošklivosti.” Mimo jiné budoval kariéru právě jako autor knih a článků. Za svůj život vydal přes 500 článků a teoretických spisů. V těch předkládal své nápady a postřehy.

Návrat do Německa[editovat | editovat zdroj]

Do Německa se vrátil v roce 1904 a etabloval se jako architekt v soukromé praxi, přičemž si zachoval roli oficiálního poradce pruské vlády se zaměřením na reformu vzdělávání v oblasti umění a designu, kde chtěl dosáhnout toho, aby byl kladen větší důraz na školení v dílnách. Během následujících dvou desetiletí navrhl řadu domů po celém Německu, přičemž čerpal z principů a praktik vysvětlených ve své slavné knize. Do této doby byl široce uznáván jako obdivovatel anglické kultury, ale to ho také vystavilo obviněním ze zaujetí a neloajálnosti. V roce 1907 byl na přednášce v Berlíně obviněn sdružením Fachverband für die wirtschaftlichen Interessen des Kunstgewerbes („Sdružení pro ekonomické zájmy umění a řemesel”) za kritiku kvality německých průmyslových výrobků. Výsledná diskuse vedla k tomu, že několik vlivných návrhářů a průmyslníků vystoupilo ze sdružení a založilo Deutscher Werkbund, jehož cílem bylo dosáhnout nejvyšších standardů designu v sériové výrobě.

Deutscher Werkbund v budoucnu ovlivnil rané kariéry Le Corbusiera, Waltera Gropia a Ludwiga Miese van der Rohe. Hermann Muthesius byl v mnoha ohledech jeho duchovním otcem a sloužil jako jeho předseda od roku 1910 do roku 1916. Byl také jedním z hlavních architektů, kteří se podíleli na výstavbě prvního německého zahradního města anglického typu, Hellerau na předměstí Drážďan, založeného v roce 1909. Jeho založení úzce souviselo také s činností Deutscher Werkbund. Mezi mnoha jeho zaměstnanci byl německý socialistický urbanista Martin Wágner, který ve velkém měřítku aplikoval lekce zahradního města na Berlín v letech 1924 až 1932.

Muthesius pokračoval v navrhování domů a psaní o domácí architektuře až do roku 1927.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s německou módní návrhářkou a zpěvačkou Annou Trippenbachovou. Trippenbachová psala o anti-módě a o tom, jak německý oděvní průmysl vykořisťuje ženy. Její kniha je dodnes považována za důležitý příspěvek k hnutí Artistic Dress. Během pobytu v  Londýně rozšířil pár okruh svých přátel a známých o tak významná jména, jako byl například již zmíněný Mackintosh. Ten se v roce 1904 stal kmotrem jejich syna Eckarta a navrhl pro něj sadu příborů.

Zemřel v roce 1927 při autonehodě

Významné stavby [editovat | editovat zdroj]

 • radiostanice v Nauenu (1917–1919)
 • Freudenbergův dům v Berlíně (1907–1908)
 • Neuburgova vila v Litoměřicích (1927)
 • Landhaus Eduard Bernhard v Berlíně (1905–1906)
 • Haus Klamroth v Halberstadtu (1910–1911)
 • Herrenhaus Wendgräben u Loburgu (1910–1912)
 • Landhaus von Strombeck Harleshausen u Kasselu (1911)

Výběr z literární činnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Stilarchitektur und Baukunst (1902)
 • Das englische Haus (1904)
 • Wie baue ich mein Haus (1915)
 • Kleinhaus und Kleinsiedlung (1920)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hermann Muthesius na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]