AEG

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft
Logo
Právní forma Soukromá společnost
Založeno 1887
Zakladatel Emil Rathenau
Sídlo Frankfurt nad Mohanem, Německo Německo
Oblast činnosti Elektrotechnika
Oficiální web www.aeg.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.
AEG volt-metr navržený Peterem Behrensem

AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft, General Electricity Company) byla německá firma vyrábějící elektronické a elektrické zařízení. AEG byla založena v roce 1887 Emilem Rathenauem, který koupil několik patentů od amerického vynálezce Thomase Edisona.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní Německou Edisonovu společnost (Deutsche Edison Geselschaft) založil Emil Rathenau v roce 1883 v Berlíně. V roce 1887 byla společnost změněna na Všeobecnou elektrotechnickou společnost (Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft / AEG), která v roce 1903 připojila berlínskou Spojenou elektrotechnickou společnost (Union Elektrizitäts-Gesellschaft / Union). AEG-Union založila filiálku ve Vídni, která společně s bankovním koncernem Rakouský ústav pro pozemkový úvěr a Rakouský úvěrní ústav pro obchod a průmysl, založila v roce 1911 Rakouskou akciovou společnost na dodání elektřiny (Oesterreichischen Elektrizitäts- Lieferungs-Aktien-Gesellschaft / OELAG) ve Vídni. Společnost AEG-Union podporovala prostřednictvím OELAG[p. 1] zakládání a provoz elektráren, kam dodávala své technické zařízení, především generátory.[1]

V roce 1911 uvedla společnost A.E.G. Union do provozu tramvajovou trať v Těšíně. Byla v provozu až do roku 1921, kdy z důvodu rozdělení města mězi Československo a Polsko byly zavedeny hraniční kontroly, které znemožnily provoz.

Auta[editovat | editovat zdroj]

AEG koupila Kühlstein v roce 1902 a založila divizi Neue Automobil Gesellschaft (New Automobile Company), k výrobě aut. AEG zanechala výrobu aut v roce 1908.[2]

Elektrifikace železnice[editovat | editovat zdroj]

Začátkem 20. století AEG dodávala zařízení pro londýnskou oblast Railway electrification system Velké Británie.

Letadla[editovat | editovat zdroj]

AEG vyráběla řadu modelů letadel v letech 1910-1918. Jedno z navržených a postavených letadel byl dvouplošný bombardér AEG R.I. Tento letoun byl poháněn čtyřmi motory Mercedes D.IVa o výkonu 260 koňských sil. První let prototypu byl nadějný, ale 3. září 1918 se letadlo porouchalo a při nehodě zahynulo sedm členů posádky.

Elektronika[editovat | editovat zdroj]

Koncem 20. let 20. století inženýři z AEG spolupracovali s firmou BASF, divizí chemického giganta IG Farben, a vytvořili první použitelnou magnetickou pásku. Magnetofonový kazetový přehrávač, K1 Magnetofon, byl poprvé představen v roce 1938 na Rádio veletrhu v Berlíně.

Sloučení - rozdělení firmy[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 se AEG spojilo s firmou Telefunken a v roce 1969 začaly společně spolupracovat s firmou Siemens AG. V roce 1985 byla AEG koupena firmou Daimler-Benz. Divize domácích spotřebičů byla odprodána firmě Electrolux v roce 1996. Divize transportní techniky byla sloučena pod firmu ADtranz, která byla poté později prodána firmě Bombardier.

Později byla celá firma AEG integrována do společnosti DaimlerChrysler a v roce 1997 byla AEG rozdělena. V roce 2005 koupil Electrolux obchodní jméno AEG. V dnešní době několik částí původní firmy stále existuje a používají i nadále značku AEG.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. OELAG vybudovala akciovou společnost Rosické elektrárny (1912), postavila elektrárnu v Oslavanech a Poříčí u Turnova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MATĚJ, Miloš, et al. Kulturní památky rosicko-oslavanské průmyslové aglomerace. Ostrava: NPÚ, ÚOP v Ostravě, 2012. ISBN 978-80-85034-67-7. S. 104. 
  2. David Burgess Wise, "NAG", in Tom Northey, ed., World of Automobiles (Londýn: Orbis Publishing Ltd., 1974), 13. vydání, s. 1479-1480.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]