Siemens AG

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
SIEMENS AG
Logo
Založeno 1847
Zakladatel Werner von Siemens
Sídlo Německo Berlín, Mnichov, Erlangen, Německo
Obrat 73,52 mld
Výsledek hospodaření 7,958 mld
Zaměstnanci 360.000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Siemens AG (NYSESI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v BerlíněMnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Siemens byl založen Wernerem von Siemensem v Berlíně 1. října 1847. Byl založen na jeho vynálezu telegrafu, který používal střelku k ukazování písmen místo Morseovy abecedy. Společnost tehdy nazvaná Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske převzala jeho továrnu 12. října.

Během II. světové války měl Siemens (kromě několika dalších německých podniků) jednu ze svých továren přímo uvnitř na uzavřeném území koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka.[1]

Celosvětově v roce 2006 zaměstnával Siemens a jeho dceřiné společnosti 472.000 lidí ve 190 zemích a zaznamenal tržby za 75,4 miliard (96,6 miliard $) za fiskální rok 2005.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Siemens, s.r.o. je dceřinou společností Siemens AG, která má sídlo v Německu. Společnost vyrábí a prodává na českém území elektrotechnické produkty a s nimi spojené služby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Siemens, s.r.o. (Siemens Česká republika)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.holocaust.cz/cz2/resources/texts/zprava_vrba

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]