Siemens AG

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
SIEMENS AG
Logo
Založeno 1847
Zakladatel Werner von Siemens
Sídlo Německo Berlín, Mnichov, Erlangen, Německo
Obrat 73,52 mld
Výsledek hospodaření 7,958 mld
Zaměstnanci 360.000

Siemens AG (NYSESI) je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v BerlíněMnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Siemens byl založen Wernerem von Siemensem v Berlíně 1. října 1847. Byl založen na jeho vynálezu telegrafu, který používal střelku k ukazování písmen místo Morseovy abecedy. Společnost tehdy nazvaná Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske převzala jeho továrnu 12. října.

Během II. světové války měl Siemens (kromě několika dalších německých podniků) jednu ze svých továren přímo uvnitř na uzavřeném území koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka.[1]

Celosvětově v roce 2006 zaměstnával Siemens a jeho dceřiné společnosti 472.000 lidí ve 190 zemích a zaznamenal tržby za 75,4 miliard (96,6 miliard $) za fiskální rok 2005.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Siemens, s.r.o. je dceřinou společností Siemens AG, která má sídlo v Německu. Společnost vyrábí a prodává na českém území elektrotechnické produkty a s nimi spojené služby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Siemens, s.r.o. (Siemens Česká republika)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.holocaust.cz/cz2/resources/texts/zprava_vrba

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]