Muzeum umění a designu Benešov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum umění a designu Benešov
Muzeum umění Benešov.jpg
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoBenešov u Prahy
Adresa25601 Benešov, Malé náměstí 1/74
ZakladatelTomáš a Anna Fassatiovi
Založeno1990
Zaměřeníregionální muzeum umění se specializací na design a fotografii
Původní účel budovyOkresní hospodářská záložna
Vyhledávané exponátyčeská a slovenská historická fotografie, český design
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum umění a designu Benešov je muzeum umění v Benešově sídlící v prostorách secesního domu na Malém náměstí 1/74. Jeho zřizovatelem je město Benešov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo založeno pod názvem Galerie výtvarného umění v roce 1990. V prvních letech sloužily veřejnosti pouze výstavní síně, otevřený ateliér a mediatéka. Výstavy navazovaly na čtyřicetiletou tradici výtvarných prezentací v tzv. síni Ladislava Šímy benešovského malíře a hudebníka. Postupně se též rozvíjela akviziční činnost podpořená Českým muzeem výtvarných umění a dárci. Po roce 1995 byla veřejnosti byla zpřístupněna zrekonstruovaná Šímova síň, stálá expozice regionálního umění, čajovna a posléze trvalé instalace českého umění 20. století – grafiky, fotografie, grafického designu, plastiky a malby.

Muzeum využívá ke své činnosti také prostor v předsálí knihovny - Městskou výstavní síň (kunsthalle), která měla být původně podle profesních zvyklostí spravována nezávisle. Externími expozicemi jsou přízemí ambitu piaristické koleje na Masarykově náměstí a přízemí železniční stanice Benešov. Ve své správě má muzeum od roku 2016 podzemí pod radnicí s malým science-parkem Experimenta, určeným pro rozvoj vztahu vědy a umění. Muzeum se vedle tvorby a správy sbírky programově zaměřuje na pořádání vzdělávacích akcí, přednášek, besed, koncertů, filmových projekcí a výtvarných dílen pro veřejnost. Muzeum je členem Rady galerií ČR, mezinárodního sdružení ICOM a Asociace muzeí a galerií ČR.

Sbírky umění[editovat | editovat zdroj]

V současné době má ve své sbírce zastoupeny předměty z oblasti volné i užité tvorby. Jedná se přibližně o 13 000 sbírkových předmětů.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Regionální volná tvorba (založena 1990)

Česká malba, grafika a plastika (založena 1992)

Česká kresba a grafika (založena 1993)

Česká a slovenská fotografie (založena 1992)

Holografie (založena 2001)

Videoart (založena 1993)

Mezinárodní design (založena 1992)

Mezinárodní grafický design (založena 1993)

Regionální architektura (založena 1995)

Budova muzea[editovat | editovat zdroj]

Secesní dům byl postaven v letech 1904–1905 Okresní hospodářskou záložnou podle architektonického návrhu benešovského stavitele a projektanta Marcela Dusila a původně sloužil k jejím účelům a zasedáním okresního zastupitelstva. V poválečných letech v domě sídlila celá řada kulturních institucí. V té době byla jeho secesní architektura zejména v interiérech značně zdevastována a původní barevnost fasády byla nevhodně změněna. Na přelomu 80.a 90 let minulého století dům prošel první částečnou rekonstrukcí. V roce 1994 v něm byla v polovině 1. patra otevřena vedle muzea umění také malá pobočka Muzea Podblanicka . Ve stejnou dobu bylo rekonstruováno podkroví pro výtvarný obor Základní umělecké školy Josefa Suka. Později probíhaly postupně další rekonstrukce, zejména suterenu, dvora a schodiště.

Budova je chráněnou kulturní památkou. V obecném povědomí je známá tzv. Šímova síň, pojmenovaná podle benešovského malíře a hudebníka Ladislava Šímy.

Poslední rekonstrukce MUD[editovat | editovat zdroj]

V průběhu roku 2018 muzeum prošlo rekonstrukcí prostor v přízemí budovy ve spolupráci s architektonickým ateliérem Marcely Steinbachové. Výsledkem je přeměna stálých expozic na kontinuální výstavní prostor řešený v přízemí bezbariérově. Recepce je nově umístěna v zádveří budovy a navazuje na ni čítárna, ze které je nově otevřen vstup do venkovních prostor muzejního dvorku s komorní expozicí plastiky. Do zrušené stálé expozice české grafiky v 1. poschodí se z 2. poschodí přestěhovala edukační místnost. Započatá úprava původní barevnosti fasády nebyla dokončena.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]