Muréna obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMuréna obecná
alternativní popis obrázku chybí
Muréna obecná spolu s potápěčem
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída paprskoploutví
(Actinopterygii)
Řád holobřiší (Anguilliformes)
Čeleď murénovití (Muraenidae)
Rod muréna (Muraena)
Binomické jméno
Muraena helena
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muréna obecná (Muraena helena Linnaeus, 1758) je druh mořské dravé ryby z čeledi murénovitých s typickým hadovitým tělem, které může dorůstat až délky 150 cm[2] o hmotnosti až 14 kg.[3] Muréna obecná se nejčastěji vyskytuje v oblasti Středozemního moře, ale je možné ji potkat v oblasti rozprostírající se od Senegalu, přes Azory, Kanárské ostrovy až po Britské ostrovy.

Muréna obecná je pro člověka nebezpečná ryba, která ho může v ohrožení napadnout a bolestivě pokousat. Jsou známy ale i případy, kdy muréna zaútočila bez vyprovokování. Dříve se věřilo, že její zuby jsou jedovaté,[3] ale nověji se uvádí, že jed neobsahují.[4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Muréna obecná má podlouhlé úzké tělo, které je velmi podobné hadům. V přední části se nachází hlava s tlamou plnou ostrých zubů, která se táhne až pod oči. Na vrcholku hlavy se nachází dvě malé oči, za kterými jsou umístěny žaberní otvory. Oproti ostatním rybám nemá muréna velké ploutve. Částečně ale splývají s tělem, čímž vzniká lem kolem celého těla.[2]

Muréna využívá částečně kamufláž, proto je její tělo zbarveno jako okolní skály. Nejčastěji má tělo barvu hnědou, či tmavě šedou, na kterém se nachází malé žlutobílé skvrny, které se směrem k ocasu ztrácí.[2] Povrch těla je kluzký a bez šupin.

Hlava murény

Muréna obecná je příbuzná s Muraena augustimurénou černoskvrnnou.[5]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Muréna obecná obývá převážně hloubky od 15 do 50 metrů (jiné zdroje uvádějí až hloubku 100 m[6]). Obývá oblasti subtropického pásu vymezeného přibližně 13 až 52° severní šířky a 32 až 36° západní délky,[7] což odpovídá oblasti východního Atlantiku, při větší šanci je možné jí spatřit při pobřeží Egypta.Jedná se o teritoriální rybu, která se zdržuje převážně na jednom území.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Pohled na celé tělo murény

Muréna se živí převážně menšími živočichy v podobě korýšů, ryb, či sépií, které loví částečně schovaná ve skalnatých dutinách, vracích převážně v noci. Z úkrytu vysunuje ven přibližně 1/3 až 1/2 svého těla[4] a pokud se kořist přiblíží do její blízkosti, střelhbitě vyrazí a chňapne po kořisti. Díky sadě svých velmi ostrých zubů uchopí kořist zvláště pevně a ta již nemůže uniknout.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Ulovené murény na rybím trhu, Madeira

Muréna je dimorfní ryba. Rozmnožuje se převážně v zimním období, kdy jedinci plavou do oblastí s mělčí vodou. Zde se ryby vytřou a nechají volně plavat jikry ve vodě, které je následně vlivem mořských proudů unáší do okolí.[2] Přesný mechanismus jejího rozmnožování ale není znám. Předpokládá se, že jedna samice vypustí okolo 60 000 jiker.

Hospodářský význam[editovat | editovat zdroj]

Muréna je lovena převážně sportovními potápěči pomocí harpuny jako trofej, či na kousky rybího masa, které se používá jako návnada pro sportovní rybaření.[8] Její maso není příliš ceněno a jedná se o levnou rybu, která se dá upravovat vařením, pečením, či grilováním. Vyjma lovení se murény často chovají jako dekorační ryby ve větších akváriích, či v zábavních oceániích. Její kůže se občas používá pro výrobu kožených předmětů.[7]

V historii[editovat | editovat zdroj]

Murény patří k rybám s nejslavnější historií. Staří Římané je chovali v ohrazených mořských zátokách nebo rybnících s mořskou vodou. Jejich maso bylo pokládáno za pochoutku a podáváno na hostinách římských labužníků. Publius Licinius Crassus údajně v 1. stol. př. n. l. choval murénu jako domácího mazlíčka. Traduje se, že římští císaři krmili murény masem z otroků odsouzených k smrti. Ve skutečnosti se nejednalo o běžnou praktiku, ale spíše o exces, spojený se jménem Vedia Pollia, římského boháče a přítele císaře Augusta, který zemřel roku 18 př. n. l. Pollio prý chtěl tímto způsobem potrestat otroka, který mu rozbil velmi cenný pohár, avšak císař Augustus, který byl tehdy u Pollia na návštěvě, mu nepovolil trest vykonat. Tuto historku zmiňují filosof Seneca[9] a přírodovědec Plinius starší[10]. Tradované zprávy o tom, že římští boháči krmili murény lidským masem, aby získaly lahodnější chuť, se nezakládají na pravdě. Jejich autory jsou křesťanští autoři, např. Tertullianus, kteří tak chtěli zdiskreditovat římskou moc[11].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
 2. a b c d TOUŠEK, Adam. Živá země – Muréna obecná [online]. zivazeme.cz [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. 
 3. a b Chorvatsko – Nemoci, nebezpečná zvířata: Muréna obecná [online]. [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. 
 4. a b KOLEKTIV AUTORŮ. ABC přírody : Svět v otázkách a odpovědích. 1. vyd. Praha: Výběr Reader's Digest, 1996. ISBN 80-902069-0-5. S. 200. 
 5. González, J. A. et al. Morphological, Ecological, and Molecular Analyses Separate Muraena augusti from Muraena helena as a Valid Species, Copeia, Vol. 2007, Issue 1 (February 2007)
 6. Muraena helena (Mediterranean moray) - Linnaeus, 1758 [online]. [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. a b PAPASISSI, Christine. Muraena helena – Mediterranean moray [online]. fishbase.org/ [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Ryby žijící ve vodách Jadranu – Muréna obecná [online]. [cit. 2008-06-28]. Dostupné online. 
 9. Seneca: O hněvu. 3.40
 10. Plinius Starší: Historie přírody. 9.39
 11. Tertullianus: O palliu, 5.6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]