Mise Velichovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mise Velichovky byla akce americké armády, uskutečněná v období mezi 7. a 8. květnem 1945 na území Čech, s cílem doručit informaci o kapitulaci německých ozbrojených sil polnímu maršálu Ferdinandu Schörnerovi, veliteli německé skupiny armád "Střed" (Heeresgruppe Mitte). Z tohoto důvodu byl do Plzně přepraven německý zmocněnec plukovník Wilhelm Meyer-Detring, který měl kapitulaci osobně doručit. Velitelem mise byl podplukovník Robert H. Pratt ze štábu V. sboru americké Třetí armády. Koloně amerických vozidel velel major Carl O. Dowd [1].

Dle některých pramenů ale Ferdinand Schörner jednání s Američany přítomen nebyl.[zdroj?!] V některých pramenech je uváděna úloha jeho údajného dvojníka, či dokonce přítomnost polního maršála Alberta Kesselringa.[2][nenalezeno v uvedeném zdroji]

Mise se zúčastnili příslušníci 23. průzkumné squadrony americké 16. obrněné divize V. sboru americké Třetí armády. Kolonu tvořilo pět vozidel Ford M8, tři vozidla Jeep, dvě štábní limuzíny, rozhlasový a sanitní vůz. Dále kolonu doprovázeli armádní novináři a korespondent agentury Reuters.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Údaje podle[3]
7. květen 1945

8. květen 1945

Na zpáteční cestu se kolona vydala dvěma trasami. První přes Hradec Králové a druhou přes Hořice a Ostroměř a po setkání u Chlumce nad Cidlinou pokračovala přes Sadskou, Kralupy nad Vltavou, Kladno a Beroun zpět do Plzně, kam dorazila kolem 18:00. V Ostroměři došlo k menšímu incidentu s místními partyzány. Rudá armáda o této misi neměla žádné informace a o přítomnosti amerických vojáků se dozvěděla až z fotografií.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]