16. obrněná divize armády Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
16. obrněná divize armády Spojených států amerických
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Existence15. července 1943 – 15. října 1945
Typobrněná divize
PřezdívkaArmadillo (Pásovec)
VeliteléJohn L. Pierce
Účast
Válkydruhá světová válka

16. obrněná divize armády Spojených států amerických (anglicky 16th Armored Division US Army) byla americkou vojenskou jednotkou během druhé světové války v letech 1943 až 1945. V květnu 1945 se účastnila osvobození jihozápadních Čech a přímo se podílela na osvobození města Plzně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divize byla sestavena 15. července 1943 v táboře Camp Chaffee ve státě Arkansas. Zde také probíhal výcvik. V září 1944 přijel do tábora Chaffee brigádní generál John L. Pierce, aby převzal od generálmajora Douglasse T. Greenea velení nad divizí. V únoru 1945 byla v New Yorku divize naloděna a odplula do Spojeného království a následně do Francie. Ve Francii byla divize nejdříve přidělena k americké Patnácté armádě a vyčkávala na odeslání na frontu. Dne 17. dubna 1945 byla divize přidělena k americké Třetí armádě pod velením generála George S. Pattona. Na německé území vstoupily jednotky divize 19. dubna. Divize dosáhla Norimberku a její jednotky se účastnily útoku přes řeku Isar společně s 86. pěší divizí. Isar překročili vojáci 16. obrněné divize 30. dubna 1945 u Graneku, následně dobyli město Indorf a postupovali dále oblastí Wesserburgu, dokud nedostali rozkaz vrátit se do Norimberku na výchozí pozici. Zde měla divize provádět strážní a cvičné úkoly. Dne 5. května byla divize přesunuta do Waidhausu na německo-českých hranicích z roku 1937.

Plzeňský pomník americké 16. obrněné divize z roku 2000. Husova ulice, Plzeň. (stav ke dni 5. 4. 2013)

Osvobození Plzně[editovat | editovat zdroj]

Divize přešla do podřízenosti V. sboru americké Třetí armády, a byla začleněna do operačního uskupení Combat Command B (CCB) s určením vyrazit ráno 6. května 1945 směrem na demarkační linii dotyku mezi americkými a sovětskými vojsky. CCB tvořily vedle 16. obrněné také jednotky 2. a 97. pěší divize. Ty měly postupovat vpřed ve směru od Boru u Tachova a před Plzní uvolnit cestu 16. obrněné divizi. Tak se také stalo, a okolo osmé hodiny ranní 6. května 1945 vjely do města obrněné vozy a tanky 16. obrněné divize jako osvoboditelé. Přijíždějící vojáci byli nadšeně vítáni plzeňským obyvatelstvem, ale po zastavení vozidel na náměstí Republiky začala zde, i na jiných místech ve městě, střelba ukrytých německých fanatiků. Naprostá většina německé posádky města se již večer 5. května stáhla do kasáren a po příjezdu Američanů se vzdala. Vojáci 16. obrněné divize odstranili poslední střelce, kteří se většinou ukrývali v podkrovních pokojích. Střelba byla vedena dokonce i z věže kostela sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Americká 16. obrněná divize nezůstala v Plzni dlouho, a po pár dnech zaujala postavení u města Stříbro.

Dne 13. října se divize vrátila do New Yorku a 15. října 1945 byla divize v táboře Camp Kilmer rozpuštěna.

Bojové ztráty[editovat | editovat zdroj]

Zabiti v akci (KIA): 4 muži

Zraněni v akci (WIA): 28 mužů

Zemřelí na následky zranění: 1 muž

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]