Maxim Maximovič Litvinov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maxim Maximovič Litvinov
Lidový komisař zahraničních věcí
Ve funkci:
1930 – 3. květen 1939
PředchůdceGeorgij Vasiljevič Čičerin
NástupceVjačeslav Michajlovič Molotov
Stranická příslušnost
ČlenstvíRSDDS, KSSS

Narození17. červenec 1876
Bělostok, Podleské vojvodství
Ruské impérium Ruské impérium
Úmrtí31. prosinec 1951
Moskva
Sovětský svaz SSSR
Místo pohřbeníNovoděvičí hřbitov
Národnostžidovská
ChoťIvy Loweová
DětiTatiana Litvinov
PříbuzníMasha Slonim[1] (vnučka)
Profesepolitik a diplomat
OceněníLeninův řád
Řád rudého praporu práce
medaile Za udatnou práci za velké vlastenecké války 1941–1945
CommonsMaxim Litvinov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maxim Maximovič Litvinov (rusky Максим Максимович Литвинов, rodným jménem Meir Henoch Mojsejevič Wallach-Finkelstein; 17. července 1876, Bělostok31. prosince 1951, Moskva) byl ruský židovský revolucionář a třetí sovětský lidový komisař pro zahraniční věci v letech 19301939.

Období do roku 1918[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do bohaté židovské rodiny v Bělostokupodleské oblasti Mosesovi a Anně Wallachovým. Po vystudování místního gymnázia sloužil v letech 18931898 v ruské armádě, a to v městě Baku. V roce 1898 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany. Jelikož tato strana byla ilegální, měli její členové tendence užívat pseudonymy. Meir Henoch si vybral Maxim Litvinov, ale byl také znám jako Papaša a Maximovič, psal i pod jmény M. G. Harrison a David Mordechaj Finkelstein. Jeho prvním stranickým úkolem byla propagandaČernigovské oblasti.

V roce 1900 se stal členem Kyjevského stranického výboru, ale celý výbor byl zatčen o rok později. Po 18 měsících vězení se mu podařilo, spolu s 11 dalšími vězni, uprchnout z lukjanivské věznice a následně do Švýcarska, kde poté pracoval v revolučních novinách Iskra. V roce 1903 se spojil s bolševickou frakcí ve straně a vrátil se do Ruska. Po revoluci v roce 1905 se stal editorem prvních legálních stranických novin Novaja ŽizňPetrohradě. Když ruská vláda dala pokyn k zatýkání bolševiků v roce 1906, Litvinov opustil zemi a strávil dalších 10 let v Londýně, kde aktivně působil v Mezinárodním socialistickém byru. Také spolupracoval s Leonidem Krasinem, Georgijem Čičerinem a dalšími revolucionáři, pro které získával peníze. V Anglii se také seznámil se svojí ženou Ivy Loweovou. V roce 1907 byl vyslán na Mezinárodní socialistický kongres.

Období 1918–1938[editovat | editovat zdroj]

Po Říjnové revoluci byl Litvinov pověřen Leninem jako sovětský zástupce v Británii. Nebyl však nikdy v této funkci oficiálně akreditován, byl zatčen a následně vyměněn za britského zástupce v Rusku Roberta Lockharta. Poté působil jako sovětský diplomat. Byla to převážně jeho zásluha, že Británie ukončila ekonomickou blokádu Ruska. Také vyjednal několik obchodních dohod s evropskými státy. V únoru 1929 podepsal tzv. Litvinovův paktMoskvě, který zaručoval, že signatáři (SSSR, Polsko, Rumunsko, Lotyšsko a Estonsko) nepoužijí vojenskou sílu k prosazení svých stanovisek. V roce 1930 byl jmenován lidovým komisařem zahraničních věcí. Jako zastánce kolektivní bezpečnosti horlivě usiloval o sblížení s Francií a Velkou Británií. Od Československa neustále požadoval, aby vláda v Praze uznala SSSR jako jediného představitele Ruska.[2] V roce 1933 přesvědčila jeho administrativa Spojené státy americké k uznání Sovětského svazu. Prosadil také účast SSSR ve Společnosti národů.

Litvinov se snažil orientovat sovětskou zahraniční politiku na spojenectví se západními mocnostmi proti nacistickému Německu.[3] Byl hlavním architektem smlouvy o vzájemné vojenské pomoci mezi Francií a Sovětským svazem z roku 1935, která byla reakci na vzrůstající agresivitou Německa.[4] O několik dní později byla uzavřena Československo-sovětská smlouva o vojenské pomoci, ta však byla vázána na podmínku, že v případě napadení Německem zasáhne vojensky i Francie.[5]

Období po roce 1938[editovat | editovat zdroj]

Politika appeasementu západních demokracií vůči nacistickému Německu, která vyvrcholila podepsáním Mnichovské dohody, vedla Stalina ke změně politiky a propuštění Litvinova.[4] Vjačeslav Molotov přebral Litvinovův post 3. května 1939 v situaci, kdy komisariát zahraničních věcí obklíčen jednotkami NKVD, telefon na Litvinovovu daču byl odpojen a Litvinov sám byl spraven o svém propuštění následujícího rána Georgijem Malenkovem a Lavrentijem Berijou. Následně bylo mnoho bývalých Litvinovových spolupracovníků zatčeno a vyslýcháno. Ihned po výměně nařídil Josif Stalin Molotovovi vyčistit komisariát od Židů. Propuštěním Litvinova, jakožto zastánce kolektivní bezpečnosti se Západem, bylo umožněno bližší partnerství s nacistickým Německem.

Do politiky se Litvinov vrátil až po napadení SSSR Německem, kdy zastával funkci zástupce komisaře zahraničních věcí. V letech 19411943 pak působil jako velvyslanec v USA a výrazně se podílel na dohodě o zákonu o půjčce a pronájmu. Současně působil mezi lety 19421943 jako vyslanec na Kubě.

Po svých sedmdesátinách odešel v roce 1946 do výslužby, zemřel 31. prosince 1951 v moskevské nemocnici na následky třetího srdečního infarktu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Maxim Litvinov na anglické Wikipedii a Maxim Maximowitsch Litwinow na německé Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. LUKEŠ, Igor. Czechoslovakia between Stalin and Hitler. Ney York: Oxford University Press, 1996. ISBN 0-19-510266-5. S. 14. (angličtina) 
  3. P. TSYGANKOV, Andrei. Russia and the West from Alexander to Putin: Honor in International Relations. [s.l.]: Cambridge University Press, 2012. Dostupné online. ISBN 978-1139537001. S. 260. 
  4. a b Maksim Litvinov [online]. Encyclopaedia Britannica. Dostupné online. 
  5. KŘIVÁČEK, Jan. Mnichovská dohoda a její platnost. Brno, 2013. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta. Vedoucí práce Jaromír Tauchen. s. 17. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]