Alexandr Petrovič Izvolskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Petrovič Izvolskij
Извольский Александр Петрович, 1894.jpg

Narození 18. března 1856
Moskva
Úmrtí 16. srpna 1919 (ve věku 63 let)
Paříž
Alma mater Imperial Alexander Lyceum
Lyceum v Carském Sele
Profese diplomat a politik
Ocenění rytíř Řádu sv. Alexandra Něvského
Řád sv. Stanislava 1. třídy
Řád sv. Vladimíra 2. třídy
Řád Bílého orla
Řád sv. Anny 1. třídy
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Alexander Izvolsky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Petrovič Izvolskij (rusky Алекса́ндр Петро́вич Изво́льский; (18. března 1856, Moskva – 16. srpna 1919, Paříž) byl ruský státník, diplomat, ministr zahraničí carského Ruska v letech 1906–1910. Pocházel ze šlechtické rodiny polského původu.[1]

Bosenská krize[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Buchlovická dohoda.

Ve dnech 15. - 16. září 1908 Izvolskij navštívil buchlovický zámek, kde vedl tajná jednání s rakousko-uherským ministrem zahraničí Aloisem Aehrenthalem. Izvolskij se pokoušel získat souhlas Rakousko-Uherska s volnou plavbou ruských lodí Úžinami (Dardanely a Bospor) výměnou za ruský souhlas s připojením Bosny a Hercegoviny k Rakousko-Uhersku. Jednání vyústila v ústní dohodu (tzv. Buchlovickou dohodu), kterou Izvolskij chápal tak, že Rakousko-Uhersko vyčká s anexí Bosny a Hercegoviny do doby, kdy Rusko získá souhlas velmocí se změněným režimem v Úžinách. To se však nestalo, Rakousko-Uhersko anexi vyhlásilo již 6. října 1908. Náhlá změna mocenských poměrů na Balkáně vyústila v Bosenskou krizi.

Diplomatický neúspěch vyvolal v Rusku vlnu kritiky, k nejdůraznějším odpůrcům patřili Pavel Miljukov a Sergej Sazonov. Již v květnu 1909 byl z funkce odvolán Nikolaj Čarykov, blízký Izvolského spolupracovník, a pověřen diplomatickou misí v Konstantinopoli. Jeho místo na ministerstvu zaujal Sergej Sazonov, Stolypinův vrstevník a člověk jemu blízký. Za půl roku poté byl Izvolskij odeslán na post velvyslance v Paříži a ministrem zahraničních věcí se stal právě Sazonov .

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kowner, Historical Dictionary of the Russo-Japanese War, s. 167-168.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]