Mary Elizabeth Donaldson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Elizabeth Donaldson
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece tiekas ar Dānijas kroņprinci un kroņprincesi (32330476388).jpg
Rodné jménoMary Elizabeth Donaldson
Narození5. února 1972 (50 let)
Hobart, AustrálieAustrálie Austrálie
BydlištěFrederik VIII’s Palace
Alma materTaroona High School (1984–1987)
Hobart College (1988–1989)
University of Tasmania (1990–1994)
Studieskolen
Povoláníaristokratka, account executive, Account manager a obchodnice
ZaměstnavateléDDB Worldwide
Mojo
Young & Rubicam
TitulKorunní princezna dánská
hraběnka z Monpezat
OceněníŘád slona (2004)
komandér velkokříže Řádu polární hvězdy
velkokříž Řádu Jižního kříže
Nábož. vyznánípresbyteriáni (do 2004)
Dánská národní církev (od 2004)
ChoťFrederik Dánský (od 2004)
DětiChristian Dánský
Isabella Dánská
Vincent Dánský
Josefína Dánská
RodičeJohn Donaldson a Henrietta Clark Donaldson
RodDánská královská rodina
Funkceprincova choť (Dánsko; od 2004)
PodpisMary Elizabeth Donaldson – podpis
Webkongehuset.dk/den-kongelige-familie/kronprinsparret/hkh-kronprinsessen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánská královská rodina
Dánská královská rodina
JV královna

Rozšířená královská rodina

Korunní princezna Marie (Mary) Dánská, hraběnka z Monpezat (* 5. února 1972, Hobart, Tasmánie, Austrálie) se narodila jako Mary Elizabeth Donaldson a je manželkou následníka dánského trůnu korunního prince Frederika.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Hobartu v Tasmánii. Její rodiče jsou univerzitní profesor matematiky John Donaldson, (* 1941) a jeho první žena Henrietta Clark Donaldson (* 1942), která předčasně zemřela na komplikace po operaci srdce v roce 1997. Mary je nejmladší ze čtyř dětí. Má dvě sestry – Jane Alison Stephens (* 1965), Patricii Anne Bailey (* 1968) a bratra – Johna Stuarta Donaldsona (* 1970). Její otec, John Donaldson, se znovu oženil v roce 2001 s anglickou autorkou románů, Susan Elizabeth Horwood, píšící pod pseudonymem Susan Moody.

Mary Elizabeth studovala na universitě v Tasmánii v letech 1989–1994, kde získala svůj bakalářský titul v oboru práva a obchodu (Bachelor of Commerce and Law – BCom.LLB). Následně pracovala pro DDB Needham, Young & Rubicam, Microsoft Business Solutions. Všechny své výdělečné aktivity ukončila po svém zasnoubení s korunním princem Frederikem.

Seznámení a zásnuby[editovat | editovat zdroj]

Korunní princezna Marie (2011)

Mary a Frederik se seznámili 16. září 2000 na olympijských hrách v Sydney. Jejich první setkání se uskutečnilo v jednom baru, kam je přivedli jejich přátelé. Mary netušila s kým má tu čest, protože Frederik se jí představil jako „Fred“ z Dánska. Podle očitých svědků, se prostě dali do řeči a už nepřestali. Krásná Australanka mladému princi učarovala a zřejmě to bylo vzájemné. V následujících měsících spolu komunikovali především prostřednictvím telefonu a mailu. Jejich vztah Frederik upevňoval i tím, že podnikl několik soukromých cest do Austrálie. Situace však byla nadále neudržitelná. Mary proto učinila důležité rozhodnutí, a to přestěhovat se do Evropy. Nejdříve odjela do Francie, kde pracovala jako učitelka angličtiny a poté nenápadně do Dánska. V té době se o Mary v dánských médiích již vědělo, ale bylo těžké získat její fotografii natož nějaké vyjádření (poprvé byla v médiích označena za princovu přítelkyni 15. listopadu 2001). Mary se však poctivě držela stranou všech médií, což se ukázalo jako velice dobrý tah. V roce 2003 bylo jasné, že se nejedná jen tak o nějaký románek. Mary doprovázela Frederika na stále více soukromých akcích a bylo zřejmé, že to oba myslí vážně. Nic se však nemohlo stát bez souhlasu královny Margrethe II. Ta poněkud váhala, ona ani její manžel princ Henrik nebyli nakloněni sňatkům napříč společenskými vrstvami. I přes to si nakonec Mary získala její důvěru a dne 24. září 2003 královský dvůr vydal prohlášení, že královna požádá o souhlas parlamentu s tímto sňatkem na jeho zasedání 8. října 2003.

Korunní princ Frederik a Mary Elizabeth Donaldson se oficiálně zasnoubili téhož dne, 8. října 2003.

Svatba[editovat | editovat zdroj]

Svatba se uskutečnila 14. května 2004 v kostele Panny Marie v Kodani. Nevěsta měla šaty od dánského návrháře Uffe Franka, na kterých se sama výrazně podílela. K oltáři ji přivedl hrdý otec a za družičky jí šly její dvě sestry Jane a Patricie a nejlepší australská kamarádka Amber Petty. Frederikovým svědkem byl jeho bratr, Joachim. Dětmi, které nesly květiny, byly Maryiny neteře Erin, Kate a Madisson, Frederikův synovec princ Nikolai Dánský a syn jeho sestřenice Alexandry hrabě Richard von Pfeil und Klein-Ellguth.
Po obřadu, který trval asi hodinu, pár nasedl do kočáru a vydal se na projížďku městem. Po celé cestě jim mávaly davy nadšených lidí. První manželský polibek si novomanželé dali při odchodu z kostela před rodinou a přáteli. Po svatebních oslavách vyrazili na svatební cestu, která se uskutečnila na královské jachtě Danneborg.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Dánský korunní pár má čtyři děti:

Mary Fonden[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 korunní princezna Mary založila vlastní charitativní organizaci, která nese její jméno. V současné době se zaměřuje na tři základní okruhy pomoci tj. osamělost, domácí násilí a šikana. Mary Fonden vytváří své vlastní projekty a zároveň podporuje další organizace, které mají stejné nebo podobné cíle. Jejím, zatím, největším úspěchem je anti-šikanový program, který je v současné době zaveden v mateřských a základních školách po celém Dánsku.

Cena Bambi[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 korunní princezna Mary dostala cenu Bambi, za svou charitativní činnost v oblasti boje proti domácímu násilí. The Bambi Awards je jedna z nejvýznamnějších německých cen. V minulosti ji převzala královna Silvia Švédská a jordánská královna Rania. Korunní princezna Mary si cenu, za doprovodu svého manžela, převzala osobně na slavnostním ceremoniálu, který se konal 13. listopadu v Berlíně.

Módní ikona[editovat | editovat zdroj]

Korunní princezna Mary je ve světě velice uznávanou módní ikonou. Na oficiálních událostech střídá dánské a světové návrháře a vždy vypadá výborně. Několikrát se objevila na předních příčkách oficiálních žebříčků nejlépe oblékaných žen světa. Na návštěvě v USA Mary oslnila outfitem ve stylu Jacqueline Kennedyové a dobyla tím další módní ocenění. Poklonu jí složila i Oprah Whinfrey, americká moderátorka, která ji chtěla pozvat do svého pořadu. Tomu královský dvůr zabránil s tím, že by to nebylo vhodné. Další významné ocenění získala na svatbě knížete Alberta v roce 2011, kde byla vyhlášena druhou nejlépe oblečenou ženou. Korunní princezna Mary se od své svatby objevila na titulních stranách časopisů po celém světě jako např. Vogue či Vanity Fair. V Dánsku a Austrálii se objevuje na titulní straně nějakého časopisu téměř denně.
V roce 2008 získala první místo v dánské anketě Žena roku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]