Mandelík hajní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mandelík hajní

Mandelík hajní
Mandelík hajní
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: srostloprstí (Coraciiformes)
Čeleď: mandelíkovití (Coraciidae)
Rod: mandelík (Coracias)
Binomické jméno
Coracias garrulus
Linné, 1758

Mandelík hajní (Coracias garrulus) je středně velký, pestře zbarvený pták z čeledi mandelíkovitých. Je blízce příbuzný s vlhou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Manelík hajní je velký asi jako kavka, dorůstá přibližně 29 – 32 cm, váží kolem 180 g a v rozpětí křídel měří 52 – 58 cm. Je nádherně zbarvený, azurově modrý s červenohnědým hřbetem, pravoúhle zastřiženým ocasem, dlouhými křídly, silným zobákem a krátkýma nohama. Obě pohlaví se zbarvením neliší, mladí jedinci nemají břicho azurové, ale zelenohnědé. Při zpěvu vydává drsné zvuky: "Krak, krak, krak."

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí v jižní, střední a jihovýchodní Evropě, západní a střední Asii a v severní Africe. Ptáci v srpnu až září na zimu migrují do východní Afriky, odkud se do střední Evropy začínají navracet obvykle během dubna.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Mandelík žije v řídkých lesích a lučinách. Živí se větším hmyzem, loveným za letu, méně také drobnými hlodavci, žábami a ještěrkami. Hnízdí jednou ročně, hnízdo si buduje během května v dutinách stromů (např. po datlech), norách a zdech opuštěných staveb. Žije zpravidla osaměle, pouze v jižní Evropě také v koloniích. Snáší 4-6 vajec, o krmení mladých se starají oba rodiče. Mandelík je poměrně hojně rozšířen, nicméně v posledních třiceti letech jeho populace dosti rychle klesá.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

České jméno mandelík vychází z faktu, že tento pták číhá na kořist na vyvýšených místech, jako stromech a sloupech. Na polích jej lidé nejčastěji pozorovali, jak sedí na postavených "panácích" snopů neboli mandelech.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GOSLER, Andrew. Atlas ptáků světa. Bratislava : Príroda. ISBN 80-7151-258-3. S. 33, 166.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]