Lebeda růžová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLebeda růžová
alternativní popis obrázku chybí
Lebeda růžová (Atriplex rosea)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďlaskavcovité (Amaranthaceae)
Rodlebeda (Atriplex)
Binomické jméno
Atriplex rosea
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lebeda růžová (Atriplex rosea) je jednoletá, planě rostoucí rostlina, jeden z mnoha druhů širokého rodu lebeda. V minulosti byl tento archeofytČeské republice považován za běžnou plevelnou rostlinu rostoucí okolo lidských obydlí, v současnosti je to druh ohrožený vyhynutím.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původ druhu je situován do jižní, střední a jihovýchodní Evropy a Pobaltí, jihozápadní Asie a na sever Afriky. Druhotně byl rozšířen do evropské části Ruska, Indie, Severní i Jižní Ameriky, na jih Afriky i na Nový Zéland. V České republice i v okolních středoevropských zemích je následkem intenzivních změn synantropních stanovišť silně na ústupu.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Lebeda růžová je teplomilná rostlina požadující lehkou a propustnou půdu dostatečně zásobenou vápníkem, která může být i mírně zasolená. Její areál výskytu se pohybuje od nížin po pahorkatiny, upřednostňuje osluněná, suchá a teplá místa.

Byla šířena jako průvodce člověka okolo jeho venkovských sídel. Pravidelně se objevovala na mechanicky narušované minerální půdě v místech s výraznou plošnou erozí nebo častým sešlapem. Protože je sama konkurenčně slabý druh rostla obvykle v místech, kde byla omezena konkurence jiných rostlin. V současnosti se vyskytuje řídce a to nejčastěji v okolí cest, nádraží, v průmyslových areálech, na staveništích, na čerstvých haldách hlušiny a štěrkovitých substrátu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá bylina s přímou nebo řidčeji poléhavou, bohatě větvenou, nažloutlou lodyhou vysokou 20 až 60 cm, která vyrůstá z kůlovitého kořene hluboko vnikajícího do půdy. Lodyžní, krátce řapíkaté listy s vejčitou čepelí vyrůstají střídavě, jsou masité a mají žilnatinu ze které výrazně vystupují tři žilky. Čepele spodních listů bývají dlouhé asi 6 cm a široké okolo 3 cm, po obvodě jsou vlnitě zubaté a na vrcholu tupě zašpičatělé. Horní listy mají delší řapíky, jsou kopinaté a často bývají celokrajné. Celá rostlina je porostlá drobnými, měchýřkovitými chloupky a vypadá jako šedavě pomoučená.

Řídká, oddáleně přetrhovaná květenství jsou tvořena jednopohlavnými květy v klubkách. Vesměs vyrůstají z úžlabí listů, bezlistá je pouze nejvrchnější část kratší než 3 cm. Klubka se obvykle skládající z jednoho samčího a pěti až deseti samičích květů. Samčí mají čtyř či pětičetná okvětí a stejný počet tyčinek. Samičí květy jsou bezobalné, mají semeník s krátkou čnělkou se dvěma bliznami; jsou obaleny dvěma blanitými listenci (krovkami), které jsou za plodu do třetiny srostlé. Krovky jsou kosníkovitě okrouhlé, kosočtvercovité až trojúhelníkovité, na bázi klínovité, v horní části drobně zubaté, asi 5 × 5 mm velké a mají růžové výrůstky. Odtud má rostlina i druhové jméno „růžová“.

Kvete od července do září, nenápadné květy jsou opylovány hmyzem nebo větrem. Plody jsou hnědé nebo černé, 2 až 3 mm dlouhé, bočně stlačené nažky. Ploidie druhu je 2n = 18.

Možnost záměny[editovat | editovat zdroj]

Lebedě růžové se nejvíce podobá lebeda tatarská, s kterou bývá často zaměňována. Rostlina lebedy tatarské olysává, má husté koncové květenství které je olistěno nanejvýše u báze a její krovky jsou bez výrůstků.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se velmi řídce a nepravidelně, z mnohých míst zcela vymizela a naopak bývá zavlékána na nová stanoviště. Celkově je její četnost v přírodě hodnocena jako masivně ubývající. Proto je lebeda růžová v „Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR z roku 2012“ zařazena mezi druhy kriticky ohrožené (C1t).[1][2][3][4][5][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Lebeda růžová [online]. Salvia – ekologický institut, z.s., Praha 8, rev. 11.02.2015 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. 
  2. Databáze C1 rostlin: Lebeda růžová [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2015-10-19]. Dostupné online. 
  3. MIŽÍK, Peter. BOTANY.cz: Lebeda růžová [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 01.09.2013 [cit. 2015-10-19]. Dostupné online. (slovensky) 
  4. Vegetace České republiky: Asociace Atriplicetum roseae [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha [cit. 2015-10-19]. Dostupné online. 
  5. WELSH, Stanley L. Flora of North America: Atriplex rosea [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. ZACHARIAS, Elizabeth H. The Jepson Manual, Vascular Plants of California: Atriplex rosea [online]. University of California, Oakland, CA, USA [cit. 2015-10-19]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]