Ladoňka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ladoňka

alternativní popis obrázku chybí
Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: chřestovité (Asparagaceae)
Rod: ladoňka (Scilla)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladoňka (Scilla) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovité (Asparagaceae). V minulosti byl řazen do čeledi hyacintovité (Hyacinthaceae), případně do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.). Někteří autoři vylišují z rodu Scilla ještě menší rod Chionodoxa Boiss., česky ladonička. Tento článek pojednává o rodě ladoňka v širším pojetí (Scilla s.l.), včetně rodu Chionodoxa.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná o vytrvalé pozemní byliny, s cibulemi. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou po několika v přízemní růžici, jsou jednoduché, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, většinou čárkovité až kopinaté, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou jednotlivé nebo v květenstvích, zpravidla v hroznech nebo v chocholících. Na bázi květních stopek jsou listeny, někdy však listeny chybí. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), které jsou volné nebo dole srostlé v krátkou trubku, zpravidla modré, vzácněji bělavé či fialové. Tyčinek je 6. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 50 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, v Asii a v severní Africe, jinde se vyskytují pouze adventivně.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR se přirozeně vyskytují pouze druhy z okruhu ladoňky dvoulisté (Scilla bifolia s.l.). Tento komplex se rozpadá na několik drobných druhů, v ČR roste (Scilla bifolia s. str.) s několika poddruhy a ladoňka vídeňská (Scilla vindobonensis). Pouze na Moravě roste druh ladoňka karpatská (Scilla kladnii). Mimo tento komplex v ČR často najdeme nepůvodní ladoňku sibiřskou (Scilla siberica), což je hojně pěstovaný druh a často zplaňuje. Podstatně méně často se pěstuje ladoňka příjemná (Scilla amoena). Běžná okrasná rostlina je také ladoňka bělomodrá neboli ladonička bělomodrá (Scilla luciliae, syn.: Chionodoxa luciliae), která někdy také zplaňuje.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Vybrány byly hlavně druhy vyskytující se v Evropě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl, vyjde snad v příštích letech.

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]