Přeskočit na obsah

Ladoňka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLadoňka
alternativní popis obrázku chybí
Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďchřestovité (Asparagaceae)
PodčeleďScilloideae
Rodladoňka (Scilla)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladoňka (Scilla) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovité (Asparagaceae). V minulosti byl řazen do čeledi hyacintovité (Hyacinthaceae), případně do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.). Někteří autoři vylišují z rodu Scilla ještě menší rod Chionodoxa Boiss., česky ladonička. Tento článek pojednává o rodě ladoňka v širším pojetí (Scilla s.l.), včetně rodu Chionodoxa.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná o vytrvalé pozemní byliny, s cibulemi. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou po několika v přízemní růžici, jsou jednoduché, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, většinou čárkovité až kopinaté, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou jednotlivé nebo v květenstvích, zpravidla v hroznech nebo v chocholících. Na bázi květních stopek jsou listeny, někdy však listeny chybí. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), které jsou volné nebo dole srostlé v krátkou trubku, zpravidla modré, vzácněji bělavé či fialové. Tyčinek je 6. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 50 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, v Asii a v severní Africe, jinde se vyskytují pouze adventivně.

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR se přirozeně vyskytují pouze druhy z okruhu ladoňky dvoulisté (Scilla bifolia s.l.). Tento komplex se rozpadá na několik drobných druhů, v ČR roste (Scilla bifolia s. str.) s několika poddruhy a ladoňka vídeňská (Scilla vindobonensis). Pouze na Moravě roste druh ladoňka karpatská (Scilla kladnii). Mimo tento komplex v ČR často najdeme nepůvodní ladoňku sibiřskou (Scilla siberica), což je hojně pěstovaný druh a často zplaňuje. Podstatně méně často se pěstuje ladoňka příjemná (Scilla amoena). Běžná okrasná rostlina je také ladoňka bělomodrá neboli ladonička bělomodrá (Scilla luciliae, syn.: Chionodoxa luciliae), která někdy také zplaňuje.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Vybrány byly hlavně druhy vyskytující se v Evropě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]