Kratom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKratom
alternativní popis obrázku chybí
Mladý stromek kratomu
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hořcotvaré (Gentianales)
Čeleď mořenovité (Rubiaceae)
Rod (Mitragyna)
Binomické jméno
Mitragyna speciosa
(Korth.) Havil.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kratom (latinsky Mitragyna speciosa) je tropický strom příbuzný kávovníku, jehož listy se vyznačují psychoaktivními a léčivými účinky. Již krátce po konzumaci navozují stavy lehké euforie, uvolnění, zlepšují soustředěnost a ulehčují fyzickou i psychickou námahu. Užívání je v oblasti jihovýchodní Asie tradiční již tisíce let. Legenda praví, že otec raději provdal svou dceru muži, který užíval kratom, než muži, který se oddával kouření marihuany. Lidé, kteří požívali kratom, měli totiž větší chuť k práci než ti, co kouřili marihuanu. Tato legenda může být zčásti založena na pravdě, protože konzumenti mimo jiné uvádí, že po požití kratomu měli chuť do práce.

Asijští rolníci žvýkali kratomové listy, aby lépe zvládli náročnou práci na poli, v lidovém léčitelství se pak kratom užíval jako lék proti průjmu, chřipce a dráždivému kašli. Při užití velkého množství kratomu (cca více než 20g) se mohou dostavit nežádoucí účinky, které se projevují podobně jako kocovina po nadměrném požití alkoholu, tedy nevolnost, zvracení, bolest hlavy atd. Tyto příznaky obvykle vymizí do několika hodin.

Poprvé byl kratom vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. V této době se také kratom začal pěstovat ve větším množství.

Domovinou kratomu je oblast jihovýchodní Asie a Indočíny včetně přilehlých ostrovů. Roste přirozeně zejména v tropických deštných lesích v Thajsku, Indonésii, Malajsii, na Velkých i Malých Sundách. Do roku 2013 bylo pěstování kratomu v Thajsku zakázané, ale již v roce 2010 začala tamější vláda uvažovat o jeho znovuzlegalizování. A o tři roky později bylo pěstování této rostliny opět legální. Do té doby byl kratom nejvíce užívanou zakázanou drogou v Thajsku. V roce 2016 agentura DEA plánovala v USA kratom zakázat, ale kvůli protestům veřejnosti a vědecké komunity byl tento návrh odvolán k dalšímu přezkoumání.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mitragyna speciosa je tropická rostlina dosahující výšky maximálně 30 metrů, obvyklá výška je však o polovinu menší – řadí se do čeledi Rubiaceae. Stále zelené listy opadávají především v období sucha. Květy se zabarvují do žluta. Kmen je mohutný, vzpřímený a v průměru měří 4,5 metru. Dnes se rozlišují dva druhy kratomu. Jeden vyrůstá v tropických pralesích a jeho domovinou je subtropická jihovýchodní Asie. Druhou odrůdou je africký kratom řadící se do čeledi Hallea a vyrůstající v močálech.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

V Thajsku je kratom pěstován především na jihu a v centrální části země, na severu se kratom pěstuje pouze ojediněle. Kratom je rostlina, o jejímž pěstování se toho prozatím moc neví. Jelikož se jedná o vytrvalou tropickou rostlinu, potřebuje především vlhkou a humusovitou půdu. Pokud je pěstovaná mimo deštné pralesy, je třeba si uvědomit, že je citlivá na mráz a chladnější počasí by ji mohlo zahubit. Listy kratomu se sbírají na podzim, kdy jsou nejúčinnější. Kratom pěstovaný v chladném prostředí má slabé listy, a tím pádem i slabší účinky.

Druhy a odrůdy[editovat | editovat zdroj]

Na trhu jsou k dostání dva typy kratomu - tzv. Red Vein Kratom a White Vein Kratom, které se od sebe liší především geneticky. I když je uživateli upřednostňována především kombinace obou druhů, z genetického hlediska má silnější účinky Red Vein.

Kratom Bali[editovat | editovat zdroj]

Kratom Bali je co do oblíbenosti na první příčce. Při nižších dávkách má stimulující účinky, po zvýšeném množství se dostavují uvolňující až omamné stavy.

Kratom Thajský (Thai)[editovat | editovat zdroj]

Thajský Kratom je mezi uživateli také velmi oblíbený, jelikož jeho účinky přetrvávají nejdéle. Při nízké dávce se dostavují stimulující účinky a při vyšších dávkách se objevují až omamné účinky.

Malajsijský Kratom[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se svými účinky podobá Kratomu Bali.

Maeng Da (Thai) Kratom[editovat | editovat zdroj]

Tato odrůda je považována za nejkvalitnější, jelikož je ještě později geneticky upravována. Nemá tak silné euforické účinky jako předešlé odrůdy, ale vynahrazuje je silnými energizujícími účinky. Kratomová kvalita je snadno rozpoznatelná podle zelené barvy. Čím je Kratom Maeng Da zelenější, tím je kvalitnější.

Indonesia Kratom[editovat | editovat zdroj]

Tato odrůda je odlišná od předchozích, protože se jedná především o relexační typ kratomu. Má spíše tlumící účinky u určitých druhů bolestí.

Popularita Kratomu v Evropě a USA[editovat | editovat zdroj]

Přes určitou stigmatizaci se kratom užívá se především při léčbě závislosti na opiátech a jiných drogách, kdy mírní přicházející abstinenční příznaky. Mnozí jistě ocení také jeho stimulující a aktivizující účinky.

Kratom v menších dávkách pomáhá lépe se koncentrovat a zbavit se stresu, proto je populární mezi studenty. Je také vhodnou alternativou k nelegálním relaxantům a stimulantům jako jsou např. konopí či MDMA. Dokáže zbystřit mysl, odbourat únavu, dodává chuť do fyzické i psychické práce a zvyšuje libido. Podporuje míru komunikativnosti a družnosti.

Kratom má své místo i v medicíně. Je to silné analgetikum, které tlumí bolest, zklidňuje a uvolňuje bolesti svalů. Určité odrůdy působí také proti depresím.

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Kratom byste neměli kombinovat s žádnými léky a látkami, především s těmi, které obsahují yohimbin, kokain, amfetamin a kofein. Kratom nelze kombinovat s léky na nervovou soustavu a s alkoholem. Další zakázanou kombinací je Kratom a inhibitory MAO – Syrská routa (Peganum harmala, Harmala), Banisteriopsis caapi (Ayahuasca), Mučenka pletní (Passioflora incarnata), Bujarník johimbe (Corynthe yohimbe) a s antidepresivy.

Kratom by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Kratom může představovat zdravotní rizika pro osoby trpící nízkým tlakem (snižuje tlak).

Po požití Kratomu nikdy nepoužívejte těžkou techniku, neřiďte motorová vozidla a nevykonávejte žádnou jinou nebezpečnou činnost.

Podle zkušeností uživatelů není kratom návykový, pokud není konzumovaný příliš často a/nebo ve vysokých dávkách. Nedoporučujeme konzumovat kratom denně, případně jen po omezenou dobu 1-3 týdnů. Při dlouhodobějším intenzivním užívání 5 a více gramů denně může kratom představovat nepřiměřenou zátěž organizmu.

Externí zdroj[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.huffingtonpost.com/entry/dea-kratom-ban_us_57fd534fe4b0e9c7022999ea


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kratom ve Wikimedia Commons