Mučenka pletní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mučenka pletní

Mučenka pletní
Mučenka pletní
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpighiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: mučenkovité (Passifloraceae)
Rod: mučenka (Passiflora)
Binomické jméno
Passiflora incarnata
John Sims
Výskyt

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je rychle rostoucí, vytrvalá popínavá rostlina. Má veliké, složité květy. Je to rostlina, běžně rostoucí na jihu Spojených států. Čerokíové v Tennessee jí nazývali Ocoee. Po této rostlině je pojmenovaná řeka a údolí a je mezi Národními divoce rostoucími rostlinami státu Tennessee.[1]

Stonky této rostliny mohou být hladké, nebo ochmýřené, dlouhé, popínavé a opatřené mnoha úponky. Listy jsou střídavé, dlanitě složené, trojlaločnaté, výjimečně až pětilaločnaté, měřící od 6 do 15 centimetrů. Mají dvě charakteristické žlázy na bázi a na stéble řapíku.

Rostlina má pět modrobílých okvětních lístků. Má bílou a fialovou korunu, což je útvar přívěšků mezi okvětními lístky a tyčinkou. Jsou hmyzosprašné. Nejčastěji jsou opylovávány čmeláky, včelami a vyznačují se autosterilitou. Mučenka vykvétá během července.

Masité plody, jsou nazývány jako maypop. Jsou to oválné, nažloutlé bobule o velikosti slepičího vajíčka. Z počátku jsou zelené, ale během dozrávání se zabarvují do oranžova. Jako ostatní mučenky, jsou potravou pro larvy mnoha motýlích druhů.

Nejčastější výskyt je v houštinách, neudržovaných místech, korytech řek, blízko neposečených pastvin, podél cest a železničních tratí. Daří se jí na prosluněných místech a jen těžko bychom jí hledaly ve stinných místech.

Využití v medicíně a domácnosti[editovat | editovat zdroj]

Tradičně se využívá celá rostlina. Ať už čerstvá nebo sušená, se používá k léčbě nervového napětí a nespavosti.[2] Klinická studie prokázala, že rostlina, podávána ve formě čaje, může subjektivně zlepšit kvalitu spánku.[3] Čajová lžička sušené, drcené bylinky je často popíjena spolu s čajem. Tato forma užití je častá pro Evropu. V kulinářství se z plodů vyrábí džem a nebo se využívá jako náhrada marakuji, která je komerčně pěstována na Jihu Ameriky.

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] Tennessee Government. Retrieved October 24, 2011.
  2. [2] Plants for a future
  3. A. Ngan & R. Conduit (2011). "A double-blind, placebo-controlled investigation of the effects of Passiflora incarnata (passionflower) herbal tea on subjective sleep quality"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]