Mučenka pletní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mučenka pletní

alternativní popis obrázku chybí
Mučenka pletní
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: mučenkovité (Passifloraceae)
Rod: mučenka (Passiflora)
Binomické jméno
Passiflora incarnata
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Výskyt

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je rychle rostoucí, vytrvalá popínavá rostlina. Má veliké, složité květy. Je to rostlina, běžně rostoucí na jihu Spojených států. Čerokíové v Tennessee jí nazývali Ocoee. Po této rostlině je pojmenovaná řeka a údolí a je mezi Národními divoce rostoucími rostlinami státu Tennessee.[1]

Stonky této rostliny mohou být hladké, nebo ochmýřené, dlouhé, popínavé a opatřené mnoha úponky. Listy jsou střídavé, dlanitě složené, trojlaločnaté, výjimečně až pětilaločnaté, měřící od 6 do 15 centimetrů. Mají dvě charakteristické žlázky na bázi a na řapíku.

Rostlina má pět modrobílých okvětních lístků. Má bílou a fialovou korunu, což je útvar přívěšků mezi okvětními lístky a tyčinkou. Jsou hmyzosprašné. Nejčastěji jsou opylovávány čmeláky, včelami a vyznačují se autosterilitou. Mučenka vykvétá během července.

Masité plody, jsou nazývány maypop. Jsou to oválné, nažloutlé bobule o velikosti slepičího vajíčka. Z počátku jsou zelené, ale během dozrávání se zabarvují do oranžova. Jako ostatní mučenky, jsou potravou pro larvy mnoha motýlích druhů.

Nejčastější výskyt je v houštinách, neudržovaných místech, korytech řek, blízko neposečených pastvin, podél cest a železničních tratí. Daří se jí na prosluněných místech a jen těžko bychom jí hledali ve stinných místech.

Využití v medicíně a domácnosti[editovat | editovat zdroj]

Tradičně se využívá celá rostlina. Ať už čerstvá nebo sušená, se používá k léčbě nervového napětí a nespavosti.[2] Klinická studie prokázala, že rostlina, podávána ve formě čaje, může subjektivně zlepšit kvalitu spánku.[3] Čajová lžička sušené, drcené bylinky je často popíjena spolu s čajem. Tato forma užití je častá pro Evropu. V kulinářství se z plodů vyrábí džem a nebo se využívá jako náhrada marakuji, která je komerčně pěstována na Jihu Ameriky.

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] Tennessee Government. Retrieved October 24, 2011.
  2. [2] Plants for a future
  3. A. Ngan & R. Conduit (2011). "A double-blind, placebo-controlled investigation of the effects of Passiflora incarnata (passionflower) herbal tea on subjective sleep quality"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]