Kolpík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxKolpík
alternativní popis obrázku chybí
kolpík bílý (Platalea leucorodia)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád veslonozí (Pelecaniformes)
Čeleď ibisovití (Threskiornithidae)
Podčeleď kolpíci (Plataleinae)
Sesterská skupina
ibisové (Threskiornithinae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolpíci jsou vodní ptáci příbuzní ibisům, od kterých je odlišuje hlavně tvar zobáku - mezi brodivými jsou nepřehlédnutelní svým dlouhým zobákem ve tvaru lžíce.

Peří kolpíků je většinou bílé, narůžovělé nebo nažloutlé, uzdička, okolí oka, brada a hrdlo jsou lysé. Nohy bývají tmavé. Ve svatebním šatě mají na hlavě chocholku prodloužených per, obě pohlaví se od sebe neliší.

Při letu mají natažený krk i nohy. Při krmení procházejí mělkou vodou a otevřeným zobákem víří bahno na dně. Jejich potravou se stává vodní hmyz, červi, korýši, měkkýši i menší ryby.

Hnízdí v zarostlých bažinách s křovinami a rákosem nebo i na stromech, často společně s dalšími vodními ptáky, jako jsou ibisové nebo volavky. Hnízdo si splétají z větví a rákosových stébel. Samice snáší asi 3 oválná bílá vejce, na kterých sedí oba rodiče. Krmivá mláďata jsou krmena vyvrhovanou potravou, zobáky mladých ptáků jsou krátké, bez lžicovitého rozšíření.

Kolpíci dávají přednost sladkým vodám, nicméně jsou rozšířeni na celém světě.

Jsou to tišší ptáci, mimo hnízdění žijí samotářsky, v párech nebo v hejnech. Samička snáší 2-4 vejce, mláďata se líhnou po 26 dnech. Partneři mají své úkoly rozděleny, oba se střídají při sezení na vejcích nebo krmení mláďat. O ta pečují 30 dnů.

Rody a druhy[editovat | editovat zdroj]

Platalea, Linné 1758

Ajaia Reichenbach, 1853