Ibis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxIbis
alternativní popis obrázku chybí
ibis posvátný (Threskiornis aethiopicus)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád veslonozí (Pelecaniformes)
Čeleď ibisovití (Threskiornithidae)
Podčeleď ibisové (Threskiornithinae)
Poche, 1904
Sesterská skupina
kolpíci (Plataleinae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ibis je české pojmenování pro všech 12 rodů ptáků podčeledi ibisi (nebo také ibisové) patřící do čeledi ibisovitých, která je nově zatříděna do řádu veslonohých. Druhou sesterskou podčeledi jsou kolpíci.

Na prvý pohled je rozdíl mezi ibisy a kolpíky ve tvaru jejích zobáků, ibisi ho mají tenký, dlouhý a směrem dolů mírně srpovitě zahnutý, kolpíci mají konec dlouhého zobáku lopatkovitě rozšířen.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ibisi jsou ptáci velcí až 110 cm a vážící až 4,5 kg. Sexuální dimorfismus se projevuje pouze ve velikosti, samci bývají větší. Jejich peří je barvy bílé, černé, šedě hnědé nebo je zbarveno šarlatově, u dospělců mívají tmavší barvy kovový lesk. Na hlavě a krku bývají některé druhy neopeřené a jsou tam patrny kožovité záhyby. Oči umožňují binokulární vidění. Na spodní čelisti mají vyveden vývod žlázy odvádějící nadbytečnou sůl získanou při krmení ve slané vodě. Mají nefunkční hlasivky, většinou vydávají zvuky jen klapáním zobáku.

Mají silná a dlouhá křídla, jejich rozpětí dosahuje až 120 cm, naopak ocas mají krátký. Také nohy mají dlouhé, jen do poloviny délky opeřené, mezi prsty mají plovací blány. Létají ve velkých hejnech kde dokáži dobře plachtit, za letu mají krk natažen.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Ptáci se živí drobnější živočišnou stravou kterou sbírají z plytkých vod svým dlouhým zobákem, jsou to např. drobné rybky, korýši, plži, žáby i hmyz a kroužkovci. Druhy žijící daleko od vody loví na vlhkých loukách i obdělávaných polích hlavně hmyz a drobné savce, ostrým zobákem je vybírají i zpod povrchu půdy.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí ve velkých koloniích, často i s příbuznými ptáky. Jsou sezónně monogamní, po nezbytných námluvách ustaví pár a společně stavějí hnízdo, střídají se též při sezení na 2 až 5 vejcích i krmení neopeřených mláďat. Ta se líhnou po 3 až 4 týdnech, hnízdo opouštějí v závislosti na druhu za 6 až 8 týdnů.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Ibisi žijí hlavně v subtropech nebo v tropech na obou polokoulích. Až na výjimky obývají nejčastěji bažinatá prostředí u vnitrozemských nebo brakických vod širokých říčních ústí, mořských lagun a mangrovů. Do České republiky, kde žádný nehnízdí, výjimečně zalétá ibis hnědý.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Podčeleď ibisi se dělí do 12 recentních rodů s 26 druhy. Všechny rody nesou české jméno ibis.

Podle IUCN jsou ibis skalní a ibis běloramenný považováni za kriticky ohrožený, ibis čínský za ohrožený a ibis jihoafrický za zranitelný druh.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • ROBERSON, Don. Threskiornithidae [online]. Don Roberson, Creagrus, Monterey Bay, CA, USA [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Threskiornithidae [online]. Birds and birding in India, IN [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  • A-Z Animals: Ibis [online]. Laureate Online Education, University of Liverpool, GB [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Other Free Encyclopedias, Animal Life Resource: Threskiornithidae [online]. NET Industries, Kingston, Ontario, CA [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Checklist of the Birds of Paraguay: Threskiornithidae [online]. Fauna Paraguay, Asunción, PY [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  • CLEMENTS, J. F.; SCHULENBERG, T. S.; ILIFF, M. J. et al. The eBird/Clements checklist of birds of the world: Version 6.7 [online]. Cornell University, Lab of Ornithology, Ithaca, NY, USA, rev. 2012 [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  • IUCN Red List of Threatened Species [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2012 [cit. 2013-06-02]. Dostupné online. (anglicky)