Klementina Belgická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klementina Belgická
Clementine of Belgium.jpg
Narození 30. července 1872
Royal Castle of Laeken
Úmrtí 8. března 1955 (ve věku 82 let)
Nice
Ocenění Řád čestné legie
Manžel(ka) Victor, Prince Napoléon
Děti Louis, Prince Napoléon
Marie Clotilde Bonaparte
Rodiče Leopold II. Belgický a Marie Jindřiška Habsbursko-Lotrinská
Příbuzní Prince Leopold, Duke of Brabant
Luisa Belgická
Štěpánka Belgická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klementine Belgická celým jménem Clémentine Albertine Marie Léopoldine de Belgique (30. července 1872 Laeken8. března 1955 Nizza), dcera belgického krále Leopolda II. a jeho první manželky, belgické královny Marie Jindřišky, původem rakouské arcivévodkyně. Přišla na svět tři roky po smrti svého staršího bratra Leopolda, dědice trůnu a její rodiče očekávali, že se narodí vytoužený syn. Po jejím narození ze vzdali naděje a následníkem trůnu se stal mladší bratr krále Leopolda II., princ Filip a po jeho smrti (zemřel dříve než Leopold II.) jeho syn Albert; jeho potomci vládnou v Belgii dodnes. Klementinina sestra Stephanie byla manželkou následníka rakousko-uherského trůnu Rudolfa Habsburského.

Klementina sama se v 17 letech zamilovala do Viktora Bonaparta zvaného Plon-Plon, vnuka Jérôma Bonaparta (nejmladší bratr císaře Napoleona), otec však nechtěl dát ke sňatku svolení. Pár se tak vzal až rok po smrti Leopolda II., 14. listopadu 1910, když už bylo Klementině 38 a jejímu snoubenci 48 let. Ze šťastného manželství přišly na svět dvě děti, Klotylda (1912) a syn Ludvík Jeroným Bonaparte (1914-1997); jeho syn, Klementinin nejstarší vnuk Charles je současnou hlavou rodu Bonapartů.

Za první světové války rodina prchla před německou invazí do Anglie, kde žili u příbuzné, bývalé francouzské císařovny Evženie ve Farnborough. Klementina zde působila jako ošetřovatelka v lazaretu pro raněné anglické důstojníky, který císařovna zřídila ve svém paláci. Evženie si rodinu velmi oblíbila a v závěti jim odkázala kromě jiného i palác ve Farnborough se všemi sbírkami.

Klementina zemřela ve věku 82 let 8. března roku 1955 ve své vile Clairvallou v Nizze. Pochována byla po boku svého manžela v Napoleonem vybudované Císařské kapli v Ajacciu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]