Juan Antonio Samaranch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Juan Antonio Samaranch
Juan Antonio Samaranch
Juan Antonio Samaranch

7. předseda Mezinárodního olympijského výboru
Ve funkci:
1980 – 16. června 2001
Předchůdce Lord Killanin
Nástupce Jacques Rogge

Narození 17. července 1920 e
Barcelona e
Úmrtí 21. dubna 2010 (ve věku 89 let) e
Barcelona e
Alma mater IESE
Profese diplomat, politik, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ20900796 a byznysmen
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3320370 (1988)
Řád cti
velkokříž Řádu Karla III.
velkokříž Řádu Alfonse X. Moudrého
Olympijský řád
Velkokříž krále Tomislava
Řád Isabely Katolické (límec)
… více na Wikidatech
Commons Kategorie Juan Antonio Samaranch
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juan Antonio Samaranch Torelló, Marqués de Samaranch (* 17. července 1920, Barcelona21. dubna 2010, Barcelona) byl španělský sportovní funkcionář a bývalý prezident Mezinárodního olympijského výboru v letech 19802001.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do bohaté rodiny. Od roku 1966 byl státním tajemníkem pro sport ve Francově fašistickém Španělsku a stal se také předsedou Španělského olympijského výboru a členem MOV. V letech 19741978 byl místopředsedou MOV, v letech 19771980 velvyslancem Španělska v Sovětském svazu a Mongolsku a v roce 1991 byl španělským králem Juanem Carlosem povýšen do šlechtického stavu.

Po letní olympiádě v roce 1980 rezignoval na post předsedy MOV Lord Killanin a byl zvolen za jeho nástupce. Během svojí vlády zabezpečil olympijskému hnutí významné sponzory a uzavřel dohody s televizními společnostmi, čímž finančně ozdravil olympijské hnutí. Letní olympijské hry 1984 byly ještě bojkotovány východním blokem, počet států sdružených v MOV a participujících na hrách ale rostl s každou následující olympiádou. Také chtěl, aby se her zúčastnili ti nejlepší sportovci, což postupně vedlo k akceptaci profesionálních sportovců.

Mezi jeho další úspěchy se řadí restrukturalizace MOV a dosažení toho, že letní olympijské hry 1992 se konaly v jeho rodné Barceloně.

Přesto byl rozporuplnou osobností a dostalo se mu nemálo kritiky zejména z řad bývalých sportovců, politiků a tisku. Byl podstatou byrokrat a do jisté míry politik fašistického režimu generála Francisca Franca, což bylo podle některých neslučitelné s funkcí předsedy MOV. Podle kritiků byl autoritářským vládcem a odmítal kritiku zevnitř i zvenku MOV, přičemž rozhodnutí MOV byla často zahalena rouškem tajemství. V tomto kontextu je důležité poznamenat, že byl členem Opus Dei. Během jeho vedení MOV se vyskytlo mnoho případů korupce členů organizace, zejména přijímání výhod od kandidátských měst a zemí. Během posledních let na čele hnutí potlačil některé z těchto excesů, ale bylo mu vytýkáno, že o nich musel během celého své předsednictví vědět a začal konat až po nátlaku médií, zejména po skandálu okolo zimní olympiády v Salt Lake City, která se konala v roce 2002.

Jedním z jeho největších úspěchů zůstává finanční záchrana MOV, který byl v krizi od začátku sedmdesátých let 20. století a hry byly mimořádnou zátěží pro hostitelská města. Každopádně jak MOV se získanými penězi nakládá je součástí spekulací a kritiky.

V roce 2001 se již o funkci předsedy neucházel. Nahradil jej Jacques Rogge a on sám se stal doživotním čestným předsedou organizace.

Byl ženatý od roku 1955, jeho manželka Maria Teresa Salisachs Rowe (* 1931) známá jako „Bibí“ zemřela v roce 2000. Měli dvě děti; syn Juan Antonio Samaranch Salisachs je v současnosti členem MOV.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předsedové Mezinárodního olympijského výboru
Demetrius VikelasPierre de CoubertinHenri de Baillet-LatourSigfrid EdströmAvery BrundageLord KillaninJuan Antonio SamaranchJacques RoggeThomas Bach