Demetrius Vikelas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Demetrius Vikelas

Demetrius Vikelas, známý také jako Bikelas[1] (* 15. únor 1835, Ermoupolis - † 20. červenec 1908, Athény) byl řecký obchodník, spisovatel a první předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v letech 18941896.

Vikelas se narodil ve městě Ermoupolis na řeckém ostrově Syros. Jako dítě byl často nemocný a důsledkem toho se mu nedostalo dobrého vzdělaní. Jako sedmnáctiletý odešel do Londýna pracovat pro svého strýce, nejdříve jako účetní, později se dokonce stal jeho společníkem. V Londýně se seznámil a spřátelil s Charilaosem Trikoupisem, předsedou vlády Řecka.

Vikelas zastupoval Celořecký gymnastický klub na kongrese svolaném Pierrem de Coubertinem do Paříže v roce 1894, kde bylo založeno moderní olympijské hnutí.

Původní Coubertinova myšlenka byla zorganizovat první olympijské hry v roce 1900 v Paříži, Vikelas jej ale přesvědčil, stejně jako celý Mezinárodní olympijský výbor, aby se první olympiáda konala v Athénách. Protože pravidla MOV v té době požadovala, aby byl předseda MOV z hostitelské země, Vikelas se stal prvním předsedou MOV.[1]

Po první olympiádě Vikelas přestal pro olympijský výbor pracovat a na funkci předsedy MOV jej nahradil roku 1896 Pierre de Coubertin. Zemřel v Athénách ve věku 73 let.

Literární dílo (česká vydání)[editovat | editovat zdroj]

Vikelasovo literární dílo znamenalo mezník ve vývoji novořecké prózy a bylo počátkem rozvoje novořecké povídky.[2] V následujícím seznamu jsou uvedena pouze česká vydání Vikelasových děl.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KÖSSL, Jiří; KRÁTKÝ, František; MAREK, Jaroslav. Dějiny tělesné výchovy II.. Praha : Olympia, 1986. Kapitola Vznik mezinárodního sportovního hnutí, s. 41.  
  2. Slovník spisovatelů - Řecko, Odeon, Praha 1975, str. 616
Předsedové Mezinárodního olympijského výboru
Demetrius VikelasPierre de CoubertinHenri de Baillet-LatourSigfrid EdströmAvery BrundageLord KillaninJuan Antonio SamaranchJacques RoggeThomas Bach