Josef Urválek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
JUDr. Josef Urválek
Narození 28. dubna 1910
České Budějovice
Úmrtí 1979 (ve věku 68–69 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Urválek (28. dubna 1910 České Budějovice1979 Praha) byl komunistický prokurátor Státního soudu a později soudce. Je známý jako prokurátor z vykonstruovaných procesů v dobách stalinismu v 50. letech, například s JUDr. Miladou Horákovou. Neblaze proslul jako jeden z nejkrutějších a nejbezohlednějších představitelů československé komunistické justice, spojených s politickými procesy 50. let. Nesl přímou zodpovědnost za několik desítek justičních vražd.

Původně byl krajským prokurátorem prokuratury v Českých Budějovicích a též státní prokuratury oddělení Praha, poté byl činný u Generální prokuratury pro věci Státní prokuratury. V roce 1957 se stal (oficiálně pro své zásluhy) předsedou československého Nejvyššího soudu. Na základě usnesení předsednictva ÚV KSČ ze dne 4. března 1963 byl Urválek uvolněn z funkce předsedy Nejvyššího soudu a pracovně umístěn ve vědeckém výzkumném ústavu kriminalistiky na Generální prokuratuře.

Jako prokurátor schválil obžalobu Ludvíka Frejky, Rudolfa Margoliuse, Eugena Löbla, u soudního líčení pak byl hlavním žalobcem mimo jiné např. Rudolfa Slánského, Ludvíka Frejky aj. Ve funkci bývalého předsedy Nejvyššího soudu jako předseda senátu vedl hlavní líčení např. ve věci Marie Švermové.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]