Justiční vražda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jako justiční vražda se označuje trest smrti udělený nevinnému člověku prostřednictvím zinscenovaného soudního procesu, tedy de facto vražda spáchaná prostřednictvím soudního systému. Na rozdíl od např. justičního omylu, při justiční vraždě zástupci justice (soudci, žalobce, obhájce) vědí, že odsouzený nespáchal čin, za který má být zbaven života, a že důkazy a svědecké výpovědi o jeho vině jsou falešné nebo alespoň k odsouzení nedostačující. Justiční vraždy jsou spojeny hlavně s diktaturami.

Pojem justiční vraždy (assassins juridiques) jako první použil pravděpodobně osvícenský filozof Voltaire roku 1777 v dopise pruskému králi Fridrichovi. O pár let později, pod dojmem švýcarského případu Anny Göldi, které se její zaměstnavatel, s nímž otěhotněla, zbavil tak, že ji obvinil a nechal popravit za čarodějnictví, definoval justiční vraždu (Justizmord) jiný osvícenský učenec, August Ludwig von Schlözer:

Zavraždění nevinného, úmyslné, a s veškerou pompou svaté justice, spáchané lidmi, kteří byli pověřeni tím, aby vraždě zabránili, nebo, jestliže se vražda stala, aby byla přiměřeně potrestána.[1]

Mezi justiční vraždy v komunistickém Československu patří např. popravy Milady Horákové, Rudolfa Slánského a Heliodora Píky. Za justiční vraždu bývá někdy označován komunisty i rozsudek nad manželi Rosenbergovými,[2] kteří byli v USA odsouzeni k smrti v roce 1951 za špionáž.

Možnost zneužití trestu smrti k justiční vraždě je jedním z argumentů pro zrušení tohoto trestu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. „Ermordung eines Unschuldigen, vorsätzlich, und so gar mit allem Pompe der heil. Justiz, verübt von Leuten, die gesetzt sind, daß sie verhüten sollen, daß ein Mord geschehe, oder falls er geschehen, doch gehörig gestraft werde.“ (von Schlözer: Státní oznámení, s. 273)
  2. BALÍK, Stanislav. KSČM a její vztah k vlastní minulosti. Středoevropské politické studie [online]. 2004, roč. VI, čís. 2–3. Dostupné online. ISSN 1212-7817.  

Související články[editovat | editovat zdroj]