Přeskočit na obsah

Jasenná (okres Zlín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jasenná
Katolický kostel svaté Maří Magdalény a Mikuláštíkovo fojtství
Katolický kostel svaté Maří Magdalény a Mikuláštíkovo fojtství
Znak obce JasennáVlajka obce Jasenná
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecVizovice
Obec s rozšířenou působnostíVizovice
(správní obvod)
OkresZlín
KrajZlínský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel945 (2024)[1]
Rozloha12,36 km²[2]
Katastrální územíJasenná na Moravě
Nadmořská výška365 m n. m.
PSČ763 12
Počet domů312 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduJasenná 190
763 13 Jasenná u Vizovic
ou.jasenna@volny.cz
StarostkaPhDr. Dana Daňová
Oficiální web: www.jasenna.eu
Jasenná
Jasenná
Další údaje
Kód obce585301
Kód části obce57681
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Jasenná se nachází v okrese Zlín ve Zlínském kraji, zhruba 5,5 km severovýchodně od Vizovic. Žije zde 945[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O osídlení území dnešní Jasenné v době předhistorické svědčí ojedinělé nálezy z doby bronzové i halštatské i žárové hroby lidu popelnicových polí.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1468. Jasenná patřila k vizovickému panství a její osudy s ním byly vždy spojovány. V roce 1567 koupil vizovické panství Zdeněk Kavka Říčanský z Říčan u Prahy, který na svém panství horlivě prosazoval evangelické vyznání. Ke svým poddaným se choval velmi tvrdě, avšak zasadil se o povýšení Vizovic v roce 1570 na město a nechal postavit zámek zvaný Nový Smilheim.

Poddanské poměry byly takové, jako na ostatních vesnicích vizovského panství. Roku 1585 bylo v Jasenné 33 usedlostí, 8 pololánů, 16 čtvrtlánů, 7 podsedků a mlýn. Dle urbáře z roku 1775 bylo v Jasenné dědičné fojství na čísle 60. Později rozděleno na 3 selské usedlosti, číslo 60, 71 a 125. Byl to mlýn, při němž byla i pila, ale na nestálé vodě.[4]

V roce 1574 koupila panství Anna Kropáčka z Nevědomí, která povolila obsazovat faru jen kněžími evangelického vyznání. V tomto období působili téměř na všech farách v okolí evangeličtí duchovní. Evangelíci se těšili z náboženské svobody až do roku 1594, kdy panství koupil Emerich Dóczy, který začal potlačovat náboženské svobody. V roce 1777 byli poddaní vyzváni k písemnému přiznání své víry. Do poloviny května 1777 se přihlásilo k protestantství 60 obcí.

Větší část obyvatel se živila zemědělstvím – polním hospodářstvím, chovem dobytka a ovocnářstvím. Ještě na přelomu 19. a 20. století zde bylo velmi rozšířeno salašnictví. V katastru obce bývalo až 18 salaší po 100 až 200 ovcí. Na salaši býval bača, který se zabýval přípravou žinčice, a valach s honákem, kteří ovce pásli.

V době po první světové válce začala část místních obyvatel jezdit za zaměstnáním do okolních průmyslových podniků – do Vsetína, ale hlavně do Baťovy obuvnické továrny ve Zlíně.[5]

Sport a turistika[editovat | editovat zdroj]

V Jasenné existuje fotbalový klub SK Jasenná, který v současnosti hraje soutěž okresní přebor. Fungují tu i mladší žáci a přípravka.

V okolí Jasenné se rozkládají Vizovické vrchy, které se táhnou kolem všech okolních obcí. Nad obcí se v nadmořské výšce 635 metrů nachází 38metrová rozhledna Vartovna (patří do katastru obce Seninka). Z Jasenné k ní vedou dvě ze značených tras KČT.

Nejvýznamnějším turistickým cílem v obci je Národní kulturní památka Mikuláštíkovo fojtství. Tento objekt byl vystavěn v roce 1748 a řadí se k památkám karpatské architektury na Moravě. Dnes je v něm soukromé muzeum, které připomíná život na valašské vesnici a historii obce Jasenná. NKP Mikuláštikovo fojtství je v soukromých rukou potomků fojtovského rodu Mikuláštíků.

Kolem Jasenné je možné se vydat po Portášské naučné stezce od rozhledny Vartovna až k fojtství, které bývalo portášskou stanicí a dále k soše Portáše z roku 1941, která připomíná slavnou portášskou tradici v obci. Portáši byli strážci hranic panství a zároveň ochraňovali životy a majetky lidí.

Od sochy Portáše se po další naučné stezce lze vydat na Oškerovy paseky - místo, které připomíná represi nacistů v konci druhé světové války vůči civilnímu obyvatelstvu. Rodina Oškerů byla za pomoc partyzánům vyvražděna. Dnes je zde umístěn malý památník připomínající tuto tragickou událost.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
  4. PEŘINKA, Vácslav. Vlastivěda Moravská. Vizovský okres. Brno: Musejní spolek v Brně, 1907. 259 s. S. 138. 
  5. PALA, Josef. Farnost Jasenná. Jasenná: Římskokatlická farnost v Jasenné, 2012. 51 s. S. 6–7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]