Heroes of Might and Magic V

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Heroes of Might and Magic V
Vývojář Nival
Vydavatel Ubisoft
Skladatel Rob King
Série Heroes of Might and Magic
Engine Silent Storm
Poslední verze 1.60
Platformy PC, Mac OS X
Datum vydání ČR – 6. června 2006
USA – 24. května 2006
Evropa – 16. května 2006
Žánr Tahová strategie
Módy multiplayer videohra a hra jednoho hráče
Média DVD
Systémové požadavky Procesor: Pentium 4 nebo Athlon 1.5 GHz, RAM: 512 MB, Grafická karta DirectX 9.0c 128 MB, Volné místo na disku: 2 GB, Operační systém: Windows 2000/XP
Ovládání Klávesnice, myš
Teen PEGI 12
Data mohou pocházet z datové položky.

Heroes of Might and Magic V (někdy označováno jako Heroes V nebo HoMM5) je pátým pokračováním slavné počítačové fantasy herní série Heroes of Might and Magic. Vývoje se ujal ruský tým Nival Interactive, pod dohledem francouzského vydavatele Ubisoftu. Hra vyšla v květnu 2006 (přesněji 19.5.) a v ČR až 6.6.2006. Distributorem hry se v ČR stala společnost CD Projekt, která vydávala i předchozí dva díly, a hra se prodává kompletně v češtině včetně profesionálního dabingu. Později byly vydány dva datadisky: Hammers of Fate a Tribes of the East.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Vývoj hry začal přibližně během října 2003 poté, co Ubisoft v srpnu toho roku získal za 1,3 miliony dolarů práva na sérii Might and Magic od krachující společnosti 3DO[1]. 30. března 2005 Ubisoft definitivně oznámil počátek vývoje hry. Hru chtěl původně vyvíjet ještě New World Computing, který ji měl v plánu pojmout izometricky a dvojrozměrně jako Heroes of Might and Magic IV. Ubisoft tento koncept zavrhnul a nařídil vývoj hry v plně trojrozměrném prostředí. Koncem roku 2005 byla uvolněna první neveřejná betaverze se zprávou o předpokládaném uvedení na trh v březnu 2006. V lednu 2006 byla vydaná druhá, tentokráte už veřejná betaverze. 13. dubna 2006 vyšla Heroes V demoverze a 16. května už plná anglická verze pro evropský kontinent. V USA byla vydaná až 24. května. V České republice hra vyšla až 6. června. Hra v ČR byla prodávána ve dvou edicích – normální a sběratelské. V obou se nachází jako bonus Might and Magic IX (v češtině), tištěný manuál, tištěná mapa světa Ashan a lektvar vytrvalosti (SPEED 8). Sběratelská edice má navíc knížečku s výkresy od Oliviera Ledroita, 3 nové mapy do hry, certifikát s číslem sběratelské edice, zvláštní auru kolem hrdiny a dokument s popisem a schopnostmi jednotek.

6. června 2006 je vydán první patch (v. 1.1), který opravuje spoustu chyb a přidává automatické aktualizace a lehkou obtížnost. 20. července 2006 vychází patch 1.2 opravující hru pro více hráčů a také některé zásadnější chyby programu. 13. září 2006 přichází další patch 1.3, který přináší slibovaný editor map, opravy chyb a některé balanční záležitosti. 11. listopadu 2006 byl vydán patch 1.4 vylepšující editor map a opravující další chyby. 30. ledna 2007 přichází záplata 1.41 zejména kvůli opravě padání hry při zabití jednotky přivolané bránou či schopností Přízračné síly. S patchem 1.5, vydaným 3. května 2007 přichází editor hrdinů pro duely, možnost tvorby vlastní kampaně, záznam dialogů a bitev, nástroj na tvorbu filmů, režim pozorovatele do her pro více hráčů a nástroj pro organizování turnajů. Dále zlepšuje stabilitu hry, umělou inteligenci nepřátel a upravuje vyváženost ras. Poslední patch 1.6 je vydán 19. října 2007. Přidává okno s přehledem království, tlačítko čekat v boji, zobrazení množství many na mapě dobrodružství, spící režim pro hrdiny, možnost vypnout animace v editoru map, ukazatel temné energie, možnost vypnout prolétávání městem a možnost boje bez magie

Informace o hře[editovat | editovat zdroj]

Hra běží v plně trojrozměrném grafickém enginu Silent Storm engine, k této hře trochu vylepšen. Hru je možné hrát za celkem šest ras: Akademii, Azyl, Hvozd, Kobku, Nekropoli a Peklo. (anglicky ve stejném pořadí: Academy, Haven, Sylvan, Dungeon, Necropolis a Inferno). V datadiscích přibývají další dvě nové rasy: Pevnost a Tvrz (Fortress a Stronghold). Hra se odehrává ve světě Ashan, který nemá žádnou souvislost se světy, ve kterých se odehrávaly Heroesové I až IV. Obtížnost hry je možné nastavit na tři úrovně (normální, těžká, hrdinská), od verze 1.1 na čtyři úrovně s lehkou obtížností, protože se množily stížnosti na příliš těžkou normální obtížnost. Suroviny zůstávají stejné jako v předchozích dílech, válečná mlha (fog of war) zahaluje mapu stejným způsobem jako v dílech od I do III, stejně tak schopnost jednotek oplácet útoky. Některé střelecké jednotky jsou v Heroes V schopné opětovat palbu také. Populace se ve městech a příbytcích na mapě dobrodružství doplňuje jednou týdně a každou jednotku lze trénovat ze základní verze na vylepšenou.

Hrdinové se už nemohou zúčastnit bitev tak přímo jako v minulém díle, ale když jsou na tahu a nechtějí zrovna sesílat kouzla, je možné s nimi zaútočit na nepřátelské jednotky. Hrdinu však na rozdíl od předešlého dílu už nelze zabít v bitvě a ani jich nelze mít v jedné armádě několik. Hrdinové mají čtyři základní vlastnosti: síla, obrana, síla kouzel a znalosti. Kouzla seslaná hrdinou spotřebovávají manu, které má k dispozici tím více, čím má hrdina více znalostí. Síla kouzel zvyšuje účinek kouzel působící škody nepřátelům nebo prodlužuje účinky. Hrdinové získávají zkušenosti a úrovně, jejichž dosažením se mohou naučit nové vlastnosti a dovednosti. Každý hrdina má navíc jednu unikátní dovednost, jakou nemá ve většině případech žádný jiný, a rasovou dovednost, kterou disponují všichni hrdinové dané rasy.

V bitvě je oproti všem předchozím dílům hry použit místo šestiúhelníkového pole šachovnice se čtvercovými políčky (12x16 v bitvě v terénu). Bitevní pole při obléhání města je většinou větší (pokud jsou vystavěné hradby města). Jednotky a hrdinové se v tomto díle nestřídají postupně během bitvy tak, jako dříve. Jejich pořadí při bitvě nyní určuje nová položka ve vlastnostech všech jednotek – iniciativa. Čím vyšší je iniciativa jednotky, tím rychleji a častěji přichází na řadu. S ní souvisí plno nových schopností a kouzel, které do předchozích dílů nebylo možné implementovat (např. kouzla zrychlení, zpomalení či omráčení, které způsobí dočasný propad iniciativy). Bitvu nadále ovlivňují štěstí a morálka armád a jednotek v nich. Když má jednotka štěstí, zdvojnásobuje škody, které způsobuje nepřátelům. Má-li jednotka smůlu, jsou škody poloviční. Je-li jednotka pod vlivem kladné morálky, zvýší se jí pro následující tah iniciativa, zatímco pod vlivem záporné morálky se jí pro tento tah iniciativa sníží a dostane se na řadu až později.

Schopnosti a dovednosti[editovat | editovat zdroj]

Každá rasa má své speciální schopnosti, které je třeba při hraní využít. Jejich popis naleznete v odstavci Rasy. Hrdinové mají možnost se při postupu na další úrovně nebo navštívením některých budov na mapě dobrodružství naučit dovednostem, kterých může znát nejvýše pět + ještě jednu rasovou dovednost, kterou disponují všichni hrdinové spadající pod danou rasu. Všechny dovednosti je možné se naučit ve třech úrovních (základní, lepší a expertní). U rasové dovednosti je za jistých okolností (nejčastěji pomocí artefaktů) dosáhnout čtvrté – dokonalé úrovně. Každá dovednost je dále rozvíjena ve specifických schopnostech, z kterých může hráč vybírat. Některé z nich jsou svázány čistě s danou dovedností, jiné je nutné získat z kombinací určitých dovedností a schopností. Schopností lze vybrat nejvýše tři pro každou dovednost (jen jednu, je-li dovednost na základní úrovni, dvě, je-li na lepší úrovni), tudíž celkem 15. Rasové dovednosti mají též tři specifické schopnosti. Když se hrdina naučí všem rasovým schopnostem a běžným schopnostem v jisté kombinaci, může získat ještě čtvrtou – dokonalou rasovou schopnost.

Zde je výčet dovedností, jaké se může hrdina naučit:

 • Magie světla – umožňuje hrdinovi seslat kouzla z třídy magie světla 3.,4. a nakonec 5. kruhu. Kouzla magie světla 1. a 2. kruhu jsou s každou další úrovní této dovednosti silnější.
 • Magie temnoty – totéž s magií temnoty
 • Magie přivolávání – totéž s magií přivolávání
 • Destruktivní magie – totéž s destruktivní magií
 • Kouzelnictví – zrychluje rychlost kouzlení hrdiny při boji (vlastně zvyšuje iniciativu hrdiny, když kouzlí) o 10 %, 20 % a nakonec 30 %
 • Obrana – snižuje se poškození utrpěné jednotkami od nepřátel o 10 %, 20 % a nakonec 30 %
 • Útok – zvyšuje se poškození ovládaných jednotek hrdiny o 5 %, 10 % a nakonec 15 %
 • Štěstí – přidá armádě ke štěstí +1, +2 a nakonec +3.
 • Vedení – přidá armádě k morálce +1, +2 a nakonec +3.
 • Logistika – zvyšuje dosah pohybu hrdiny po mapě dobrodružství o 10 %, 20 % a nakonec 30 %
 • Osvícení – hrdina obdrží +1 k jedné ze svých základních vlastností (síla, obrana,…) za každou ze 4, 3 a nakonec ze 2 úrovní a navíc obdrží bonus +5 %, +10 % a nakonec +15 % k získaným zkušenostem.
 • Válečné stroje – hrdinou ovládané válečné stroje jsou silnější, mají větší výdrž, sílu, obranu i přesnost.

Kouzla[editovat | editovat zdroj]

Každý hrdina se může, i bez znalosti dané školy magie, naučit kouzla 1. a 2. kruhu. Proto, aby se hrdina mohl naučit i kouzla vyšších kruhů, musí ovládat danou školu magie, a to následovně:

 • Základní umění dané magie – kouzla 3. kruhu
 • Lepší umění dané magie – kouzla 4. kruhu
 • Expertní umění dané magie – kouzla 5. kruhu

V Heroesech V existují čtyři základní druhy magie (magie přivolávání, temnoty, světla a destruktivní) a 1 "zvláštní" druh magie, tedy magie cestovní. Tu lze použít pouze na mapě dobrodružství, nikoli v bitvě. Obsahuje jen 4 kouzla, která se může naučit jen hrdina s určitou úrovní:

 • 5. úroveň hrdiny – Shalassina loď (přivolá ke břehu nejbližší neobsazenou loď)
 • 10. úroveň hrdiny – Přivolání jednotek (přivolá z nejbližšího města vybrané jednotky v ceně 1 many za kus)
 • 15. úroveň hrdiny – Okamžité cestování (hrdina se s armádou teleportuje o několik políček na mapě dobrodružství dál nehledě na překážky, ztrácí polovinu pohybových bodů)
 • 20. úroveň hrdiny – Městský portál (hrdina se teleportuje s armádou do svého nejbližšího města, ztrácí všechny pohybové body)

Kouzla nelze sesílat neomezeně! Každé kouzlo stojí určitou částku many – magická energie hrdiny. Její množství se odvíjí od znalostí hrdiny (1 bod znalosti = 10 bodů many). Mana se sama dobíjí v době, kdy hráč ukončil svůj tah (hrdinovi se dobije právě tolik many, kolik má bodů znalostí). Existují také budovy, které dokáží hrdinovi jednou za týden doplnit manu na maximum nebo dočasně zdvojnásobí hrdinovu maximální zásobu many. Existuje rovněž schopnost, která hrdinovi umožní, aby za každý bod znalosti dostal místo deseti 15 bodů many, čili tato schopnost o 50% trvale zvýší hrdinovu manu.

Rasy[editovat | editovat zdroj]

Ve hře je celkem šest ras: Akademie, Azyl, Hvozd, Kobka, Nekropole a Peklo. V datadiscích byly přidány ještě dvě další rasy: Pevnost a Tvrz. V každém městě každé rasy je možné najmout hrdinu a jednotky, rozdělené do sedmi úrovní. Hrdina ovládá jednu dovednost charakteristickou pro pouze jeho třídu a z té vychází tři další schopnosti pro hrdinu dané rasy také unikátní.

Akademie[editovat | editovat zdroj]

Akademie je říše obývaná hlavně mágy, čaroději a kouzelnými stvořeními. Vyskytují se většinou v pouštních oblastech a nabývají vzhledově rázu měst Blízkého východu. Hrdinové se zaměřují hlavně na magii a jejich armádu tvoří většinou střelci a letci. V akademii je možné naučit se širšímu spektru kouzel z magické věže, než ve městech jiných ras. Pro jednotky akademie může hrdina vyrobit ze surovin artefakty vylepšující jejich vlastnosti. Hlavním představitelem této rasy je arcimág Zehir, syn Cyruse vládnoucímu Stříbrným městům.

 • Jednotky:
Gremlin → Mistr gremlin ; Kamenný chrlič → Obsidiánový chrlič ; Železný golem → Ocelový golem ; Mág → Arcimág ; Džin → Džin sultán ; Rakšasa rani → Rakšasa raja ; Kolos → Titán
 • Hrdinové: Čaroděj
Rasová dovednost: Řemeslo
Celkem 1,2 a nakonec 3 vlastnosti v předmětech pro jednotky akademie. Dokonalé řemeslo snižuje cenu artefaktů.
Znamení čaroděje – kouzla působí na označenou jednotku během bitvy silněji
Zničení artefaktu – hrdina zničí jednotce artefakty a tím ji může v bitvě vyléčit/oživit
Odrážení magie – každé nepřítelem seslané kouzlo je náhodně odraženo na jinou jednotku, ať už vlastní nebo nepřátelskou

Azyl[editovat | editovat zdroj]

Země obydlená hlavně lidmi, kterým vládnou nábožensky založení vládcové a váleční vůdcové svaté Gryfí říše s hlavním městem Talonguard. Lidé se modlí ke svému bohu Elrathovi, který jim na oplátku sesílá požehnání, božské vedení a v době nouze archanděly na pomoc. Díky starým vojenským tradicím a umu dovedou válečníci Gryfí říše trénovat své vojsko, aby bylo kvalitní a silné (za trojnásobek běžné ceny). Z jednotek nižší úrovně se tak stávají jednotky vyšší úrovně. Hrdinové Azylu bývají v kampaních těmi nejdůležitějšími protagonisty. Hlavními představiteli jsou královna Isabela, generál Godrik, vzorný rytíř a strýc krále Nikolaje.

 • Jednotky:
Rolník → Branec ; Lučištník → Kušník ; Pěšák → Panoš; Gryf → Královský gryf ; KnězInkvizitor ; JezdecPaladin ; AndělArchanděl
 • Hrdinové: Rytíř
Rasová dovednost: Protiúder
Umožňuje vylepšovat omezený počet jednotek o jednu úroveň. Snižuje náklady na trénink o 0 %, 15 %, 30 % a 45 %.
Odvetný útok – hrdina kryje do konce bitvy vybranou jednotku. Kdykoliv je jednotka napadena zblízka, hrdina oplatí útok
Požehnání – jednotkám dočasně zvýší morálku, iniciativu a útok
Expertní výcvik – snižuje náklady na trénink o 35 %
Dokonalá rasová schopnost: Nezadržitelný výpad – schopnost Odvetný útok způsobuje trojnásobné zranění

Hvozd[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hvozdu jsou bájní živočichové žijící v lesích a hájích. Dominantním obyvatelstvem jsou lesní Elfové žijící pokojně v souladu s přírodou v elfím království Irollan s hlavním městem Syris Thalla, pod vládou moudrého krále Alarona a uctívají lesní bohyni Sylannu. Hrdinové Hvozdu si dovedou zapamatovat podoby nepřátel, které již zabili, a formou „oblíbených cílů“ jim v příští bitvě budou schopni zasadit tvrdší údery. Elfy z hradu Kobka považují za své nepřátelé. Hlavním představitelem rasy je již zmíněný král Alaron a jeho diplomat Findan.

 • Jednotky:
VílaDryáda ; Tanečník meče → Tanečník války ; Lovec → Mistr lovec ; Druid → Druidský stařešina ; Jednorožec → Stříbrný jednorožec ; Ent → Prastarý ent ; Zelený drak → Smaragdový drak
 • Hrdinové: Hraničář
Rasová dovednost: Mstitel
vybere si v cechu hraničářů úhlavní nepřátelé, a při útoku na ně způsobuje o 40 % více škod. Může vybrat 1, 2, 3 a nebo dokonce i 4 úhlavní nepřátelé.
Očarování šípu – hraničář společně s šípem sešle na nepřítele i kouzlo nebo kletbu
Ostrostřelba – zvyšuje hrdinovi útočnou sílu proti nepřátelům
Déšť šípů – hrdina zasype šípy všechny jednotky nepřítele, které má na seznamu úhlavních nepřátel
Dokonalá rasová schopnost: Přirozené štěstí – hrdinovy jednotky mají během bitvy vždy štěstí

Kobka[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo Kobky tvoří temní elfové, kteří vytvořili podzemní svět Ygg-Chall, jejíž společnost žije jen neustálými lstmi, tajnostmi a zradami. Kdysi tvořili součást Hvozdu, ale byli vyhnáni z náboženských důvodů. Jinak uctívají bohyni Stínových draků Malassu a někteří dokonce i démony. Společnost je tedy rozpadlá na kmeny, které mezi sebou neustále válčí. Vybudovali si natolik těsný vztah se základními elementy, že jsou jejich kouzla tak silná, že i ti nejodolnější válečníci s protimagií mají jen malé šance odolat jejich účinku. Dokonce i jednotky dovedou přidat nějaký elementální útok proti nepřátelům spjatým s opačným elementem. Hlavním představitelem je záhadný warlock Raelag a jeho rádkyně Shadya.

 • Jednotky:
ZvědVrah ; Krvavá panna → Krvavá fúrie ; Minotaur → Minotauří stráž ; Temný nájezdník → Děsivý nájezdník ; Hydra → Hlubinná hydra ; Čarodějka stínu → Matka stínu ; Stínový drak → Černý drak
 • Hrdinové: Warlock
Rasová dovednost: Kolísání magie
částečně ruší imunitu proti magii o 20 %, 40 %, 50 % a dokonce až 75 %
Elementární vize – umožní warlockovi vidět na nepřátelských jednotkách elementy, s nimiž jsou spjatí
Zesílená kouzla – zvyšují o 50 % škody způsobené kouzly za cenu dvojnásobku spotřebované many
Rituál temnoty – hrdina stráví celý den rituálem a obnoví si tak na maximum hladinu many
Dokonalá rasová schopnost: Hněv elementů – elementální poškození je v bitvě dvojnásobné

Nekropole[editovat | editovat zdroj]

Nekropoli obývají nekromanti a padlí mágové přeměnění v nemrtvé, tvořící kdysi tajný podzemní kult v Gryfí říši. Uctívají poněkud zvráceným způsobem draka Řádu Ashu a hledají ve smrti věčný klid a krásu, která jim byla za života odepřena. Dovedou využít temné magie k oživení padlých bojovníků do formy žijící smrti. Hlavním představitelem je kacíř Markal, vyhnanec z Gryfí říše.

 • Jednotky:
Kostlivec → Kostlivý lučištník ; ZombieMorová zombie ; Duch → Spektra ; Upír → Pán upírů ; Lich → Arcilich ; ZjeveníPřízrak ; Kostlivý drak→ Přízračný drak
 • Hrdinové: Nekromant
Rasová dovednost: Nekromancie
umožňuje oživovat padlé živé nepřátelské bojovníky jako nemrtvé (20 %, 30 %, 40 % a nakonec 50 % padlých) + zvyšuje maximální množství temné energie, kterou lze během týdne na oživování spotřebovat
Znamení nekromanta – tímto kouzlem označená nepřátelská jednotka předá nekromantovi manu, kdykoliv je zraněna
Věčné otroctví – umožňuje nekromantovi oživit část vlastních padlých nemrtvých jednotek
Kvílení bánší – nepřátelským živým jednotkám udělí postih −1 k morálce a −10 % k iniciativě
Dokonalá rasová schopnost: Hrůzné kvílení – schopnost Kvílení bánší nyní udělí nepřátelům postih k morálce −6

Peklo[editovat | editovat zdroj]

Temné království démonů nacházející se hluboko pod povrchem zemským je domovem rasy Peklo. Démoni jsou ve hře hlavními padouchy a jsou vedeni zlým Pánem pekel Kha-Belethem, který dlí ve svém vězení kdesi v Sheoghu, pekelným podsvětím světa Ashanu. Pánové démonů hojně využívají bránu, kterou si z Sheoghu do bitev přivolávají posily. Jejich rasa je vedena Kha Belethem, jedním z jeho pobočníků Agraelem a mazanou sukubou Biarou. Jejich modlou je bájný Urgash.

 • Jednotky:
Ďáblík → Rarášek ; Rohatý démon → Rohatý dozorce ; Pekelný pesKerberos ; Sukuba → Paní sukub ; Pekelný oř → Noční můra ; Pekelný sluha → Pekelný pán ; ĎábelArciďábel
 • Hrdinové: Pán démonů
Rasová dovednost: Brána
umožňuje jednotkám přivolat z Sheoghu do bitvy posily (30 %, 35 %, 40 % a nakonec 45 % z původního počtu)
Znamení proklatých – tímto kouzlem označená nepřátelská jednotka je napadena hrdinou kdykoliv se chystá zaútočit
Pekelný oheň – jednotka pod hrdinovým vedením má 30% šanci na útok s ohnivým bonusem
Požírání mrtvol – hrdina mrtvolu zabité jednotky a doplní si tak svou manu. Jednotka zmizí ze hry
Dokonalá rasová schopnost: Urgashovo volání – brány se jednotkám otevírají okamžitě

Kampaně[editovat | editovat zdroj]

Celkem je ve hře 6 kampaní, každá o pěti misích. Každá z kampaní je hrána za jednu z ras. Kampaně se mohou hrát zásadně v takovém pořadí, v jakém jsou seřazeny. Funguje v nich zpravidla systém odehrané mise v kampani spouštějící misi následující; každá odehraná kampaň zpřístupní kampaň následující. Právě v kampaních se odehrává hlavní příběh této hry. Každou kampaní hráče provází hlavní hrdina/ové (většinou však jen jeden). Tento hrdina nesmí zemřít a postupuje celou kampaní. Všechny dovednosti, schopnosti, zkušenosti a kouzla, které v misi získá, mu zůstávají po celou dobu kampaně.

Kampaň Azylu[editovat | editovat zdroj]

Nečekaný vpád démonů do Talonguardu, hlavního města Gryfí říše, přerušuje svatbu lady Isabel a krále Nikolaje. Ten je nucen vytáhnout do boje proti těmto pekelným vetřelcům ze Sheoghu, zatímco lady Isabelu odvede Nikolajův strýc Godrik do bezpečí v letním paláci společně s abatyší Beatrice. Zatímco se Nikolaj bije s démony, lady Isabel přemlouvá Godrika, aby ji pustil do války, že tak bude říši prospěšnější, než když by musela jen sedět a čekat. Godrika Isabel pošle do Stříbrných měst vyjednávat s arcimágem Cyrusem o pomoci Gryfí říši, zatímco Beatrice odchází do Irollanu požádat o pomoc elfského krále Alarona. Isabel si mezitím naverbuje z řad rolníků a lučištníků solidní armádu a když se opět setkává s Beatricií, která ji pošle na místo setkání s elfskou armádou vedenou Alaronovým diplomatem Findanem, zjistí, že Beatrice byla ve skutečnosti démonická sukuba Biara sloužící jako pravá ruka pána démonů Agraela. Skutečná Beatrice byla zabita Biarou někdy v době počátku invaze démonů do říše a ta si pak půjčila Beatriciin vzhled. Biara samozřejmě nešla hledat pomoc u Alarona, ale místo toho na místo setkání přivedla Agraela, který Isabelu zajmul. Godrik se vrací od Stříbrných měst a neuspěl v přesvědčování Cyruse o nutnosti pomoct říši. Zachraňuje Isabelu z Agraelova vězení a oba pak urputně brání démonům v pokračování invaze. Nakonec jim přichází na pomoc král Nikolaj, ale je zabit Agraelem. Umírající Nikolaj prohlašuje lady Isabel za svou nástupkyni. Ta přísahá pomstu Agraelovi a všem démonům zodpovědným za smrt Nikolaje.

Kampaň Pekla[editovat | editovat zdroj]

I když Agrael zabil Nikolaje, tak vlastně selhal ve své misi zajmout Isabelu. Aby unikl hněvu samotného Kha-Beletha, rozhodne se ho svrhnout. A to tím, že proti němu použije Nikolajův artefakt známý jako Srdce Gryfů, kterými Nikolaj drtil všechny démony, co na něj útočili, jen na Agraela nefungoval. Nejprve ale musí uniknout Isabeliným vojskům, které po něm také jdou. Když dorazí k Nikolajovu mauzoleu, zjeví se mu přízrak záhadného elfa Tiera, který řekne Agraelovi, že se vládce démonů Kha-Beleth snaží vyvolat Mesiáše démonů, aby zničil svět. Pověděl Agraelovi, ať si ho najde na Dračích ostrovech, že mu tam poví víc. Ostrovy jsou však dostupné pouze skrz elfské království Irollan a ti rozhodně nehodlali nechat démona Agraela jen tak projít přes své území. Po dlouhém pochodu přes Irollan se Agrael nakonec setkal s Tierem na Dračích ostrovech. Ten mu prozradil, co se dělo během posledních válek zapomnění smrtelníků s démony před téměř 20 lety, že byl tehdy Kha-Beleth zahnán do svého vězení v Sheoghu a Nikolajův otec zabit, a také mu řekl, že Mesiáš démonů má co do činění s královnou Isabelou. Agrael přiznal, že začal o Kha-Belethovi pochybovat už dřív, jenom co se zamiloval do Isabely. Tieru pak Agraelovi řekl, že by měl být očištěn od démonické podstaty, aby mohl pomoct Isabele. Musel podstoupit obřad Pravé přírody. Na místo dorazila také Biara a pokusila se ukrást Srdce Gryfů, ale místo toho ji to také zlikvidovalo. Agrael si myslel, že je mrtvá, ale Tieru mu vysvětlil, že ten artefakt ve skutečnosti nezabíjí démony, ale jen je posílá zpět do Sheoghu.

Kampaň Nekropole[editovat | editovat zdroj]

Mezitím v Gryfí říši začíná občanská válka, když arcibiskup Randall a další velmoži zpochybnili nástup lady Isabel na trůn. Záhadný nekromant Markal nabídne Isabele pomoc v boji s těmito rebely a představí se jí jako bývalý rádce Nikolajovy matky, královny Fiony. Navíc ji nabídl oživení jejího manžela krále Nikolaje. Markalovým slovům Isabel nedokázala odolat a věřila mu všechno. Ochotně Markalovi pomáhala se sháněním artefaktů nutných k provedení tohoto rituálu s Nikolajem. Generál Godrik, Nikolajův strýc, ale Markala od začátku podezříval, protože si moc dobře pamatoval, co prováděl s královnou Fionou a jak ho s Nikolajem za to z Gryfí říše vyháněli. Isabel ho však neposlouchá a rozbíjí dávná spojenectví s Elfy z Irollanu a dále napadává s Marakalem Stříbrná města. Jejich vládce arcimág Cyrus je Markalem zabit v bitvě o jeden z artefaktů a Stříbrná města přeměněna v nekromantické bašty. Godrik vlastnící jeden z artefaktů ho pak odmítá vydat Isabele a zabarikáduje se v jednom ze stříbrných měst Hikm. Markal unese jeho dceru Freydu, aby ho vylákal k boji a v bitvě Godrika poráží. Ten je následně uvrhnut do žaláře. Markal s Isabel následně zahajují dlouhý pochod do Síní hrdinů, aby vzkřísili Nikolaje.

Kampaň Kobky[editovat | editovat zdroj]

V říši temných elfů Ygg-Challu začíná turnaj, ve kterém jde o uvolněné místo náčelníka klanu Shadowbrand, do něhož se může přihlásit každý. Kdo uspěje, stane se novým náčelníkem klanu. Neznámý warlock Raelag se také účastní (ve skutečnosti je to očištěný Agrael) a vyhraje, tudíž získává funkci náčelníka Shadowbrandů. Ihned začíná podnikat kroky, aby sjednotil všechny klany temných elfů pod jedinou vládu. S pomocí dalšího warlocka Shadyi se mu podaří Ygg-Chall téměř sjednotit, kromě klanu Soulscar, který je nechvalně proslulý svým uctíváním démonů. Většinu Soulscarů pozabíjí , aby získal přízeň ostatních klanů. Raelag se dozvídá, že Vládce démonů poslal jeho bývalého kolegu Veyera zajmout královnu Isabel. Po příjezdu na hranici Sheoghu odstraní Raelag Veyera a potká Markala s Isabel. Marně ji přemlouvá k cestě za Tierem, aby ji očistil od vlivu Vládce démonů, ale Markal ji přesvědčí, že by tenhle výlet neměl cenu a pokračují směrem k Síni hrdinů.

Kampaň Hvozdu[editovat | editovat zdroj]

Královna Isabel s Markalem konečně dorazili do Síně hrdinů a exhumují Nikolajovo tělo, aby mohl Markal konečně provést rituál. Ke svému zděšení zjistila, že je její muž nyní proměněn v upíra žíznícího po krvi a jeho duše že je od teď prokletá. Byla z toho natolik otřesená, že se zhroutila, a Markalovi nestálo téměř nic v tom, aby se sám prohlásil vládcem Gryfí říše. Mezitím se zbylý gryfský lid přesunul k hranicím s Irollanem, aby zde unikli Markalovým nekromantům, jejichž pozornost se teď začala ubírat právě tímto směrem. Král Alaron poslal svého diplomata Findana hlídat hranice. Později ho zaúkoluje důležitějším posláním, musí do Irollanu vrátit Smaragdové draky, kteří Irollan opustili po nešťastné smrti Nikolajova otce v Sheoghu, za což Cyrus a Alaron nesli vinu. Po návratu se Smaragdovými draky v zádech nalézá Findan hlavní město Irollanu Syris Thalla obležené nekromanty. Alaron během obrany umírá a posílá Findana najít Tiera do Dračích ostrovů. Dorazil však pozdě, neboť ho předběhla Biara, která zabila Tiera. Ten však stihl Findanovi říct, jak to vlastně Kha-Beleth měl s Isabelou vymyšlený. Vládce démonů totiž zanechal znamení na Isabel tak, že první dítě, co se jí narodí, bude hostitelem Mesiáše démonů. Tierův duch pak pověděl Findanovi, aby dohnal Biaru a sebral jí svitek s kouzlem, které seslané mocným mágem dovede znamení na Isabel zlomit. Jediným takto schopným mágem je Cyrusův syn Zehir. S návratem Findana do Irollanu přichází nová hrozba – Pán upírů Nikolaj, který je velmi silným generálem nemrtvých. Nekromanti navíc trvale zastínili denní světlo, takže nad světem byla neustále tma, což zaručovalo Nikolajovi „nesmrtelnost“. Za buď pomocí fénixů, nebo zničením všech stínových draků se Findanovi povedlo obnovit úsvit slunce a ještě jednou – tentokráte naposled – dopřál Nikolajovi odpočinek v pokoji. Po bitvě s Nikolajem se vydává na cestu za Zehirem.

Kampaň Akademie[editovat | editovat zdroj]

Nový arcimág Zehir si dal za úkol obnovit Markalem znesvěcená Stříbrná města, vyhnat nekromanty a pomstít smrt svého otce Cyruse. To se mu nakonec povede a táhne směrem ke Gryfí říši. Zde vysvobozuje z vězení generála Godrika, k němuž se hned přidává spousta lidských vojáků nespokojených s Isabelinou a Markalovou hrůzovládou. Nakonec potkává i Findana a společně poráží Markala. Zehir pak spálí na popel jeho tělo, aby nemohl být oživen jakožto lich. Aby zbavili královnu Isabelu démonického znamení, musí ji co nejrychleji najít. Cestou se k nim přidává i Raelag se Shadyou. Když naleznou královnu Isabelu, připraví ji Raelag k rituálu Pravé přírody. Jenže Shadya pak odhalí svou skutečnou identitu jako Biara, přeruší rituál prováděný Zehirem a unáší Isabelu do Sheoghu k Vládci démonů Kha-Belethovi. Zehir, Realag, Godrik i Findan ji portálem pronásledují a poráží ji v bitvě. Prosíc o milost pak ukáže hrdinům královnu Isabel, jak je spoutaná před Kha-Belethem. Hrdinové v dlouhé a náročné bitvě poráží Kha-Beletha a ten je pak nucen uprchnout s ostatními démony, i s Biarou pryč z Ashanu.

Hrdinové osvobodili královnu Isabelu, dopravili ji zpět do Gryfí říše a vrátili se do svých domovů. Zatímco Godrik s Isabel prozkoumával škody a ztráty v Talonguardu, hlavním městě Gryfí říše, v jednom momentě Isabele začaly rudě žhnout oči, což naznačilo, že démoni ještě nebyli v Ashanu úplně poraženi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Gameindustry – Ubisoft kupuje práva na produkty 3DO společně s Microsoftem a Manco, 18.8.2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]