Mág
Mág (z řec. magos, ze staroperského maguš, kněz) znamená mudrce, věštce a kouzelníka, který ovládá skryté a nepochopitelné síly (magie).
Původ slova[editovat | editovat zdroj]
Řecké magos a latinské magus se odvozují od staroperského slova maguš, které označovalo příslušníky kněžské kasty v pozdním zoroastrismu a v sasánovské říši. Perské slovo patrně souvisí s indoevropským kořenem magh-, od něhož se odvozuje také české moci, mohu nebo mohutný.[1] Vyjadřovalo tedy patrně jistou úctu i obavu z možností a sil, jimiž magušové podle tehdejšího přesvědčení vládli. Neznámá a nekontrolovatelná moc budila také obavy a u cizích, sousedních národů pochopitelně i strach.
Do evropského kulturního prostoru přišlo slovo magos patrně v době helénismu, a to ve spíše pozitivním významu mudrce, astrologa a léčitele. Tak představuje „mudrce z východu“ (řecky magoi) také Nový zákon, Mt 2, 1 (Kral, ČEP). Židovské i křesťanské prostředí bylo jinak vůči pokusům o přímé ovládání tajemných přírodních sil velmi obezřetné až nepřátelské a magie byla v pozdějších staletích přísně zakázána a trestána. Oživení zájmu o tyto síly i o magii přinesla italská renesance a raný novověk, kdežto osvícenci se jim vysmívali.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Online etymology dictionary, heslo Magic. http://www.etymonline.com/index.php?search=magic&searchmode=none.
Literatura[editovat | editovat zdroj]
- John Fowles, Mág. Přeložil Josef Línek, VOLVOX GLOBATOR, 1999/11, 584 stran, ISBN 80-7207-272-2, ISBN 9788072072729.
Související články[editovat | editovat zdroj]
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Slovníkové heslo mág ve Wikislovníku