Smerdis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smerdis
perský velkokrál
egyptský král
Doba vlády522 př. n. l.
NarozeníPasargady
Úmrtí29. září 522 př. n. l.
Pasargady
PředchůdceKambýses II.
NástupceGaumáta
PotomciParmys
OtecKýros II.
MatkaCassandane
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Smerdis (transkripce starořeckého Σμέρδις, původně staropersky 𐎲𐎼𐎮𐎡𐎹Bardija; † kol. 525 př. n. l.) byl princ z rodu Achaimenovců, syn zakladatele perské říše Kýra Velikého (vládl 559530 př. n. l.) a bratr jeho nástupce Kambýsa II. (530522 př. n. l.).

Je o něm relativně málo známo. Ví se, že po otcově smrti spravoval východní část monarchie, ale přesný rozsah jeho pravomocí a titulatura zůstávají předmětem dohadů. Každopádně v něm však král Kambýsés viděl potenciálního konkurenta (ať už oprávněně či nikoli), a proto zorganizoval v polovině dvacátých let 6. století př. n. l. jeho vraždu. Ta byla podle Hérodotova podání i Behistunského nápisu držena v tajnosti.

V roce 522 př. n. l., když Kambýsés pobýval v Egyptě, vystoupil v centrálních oblastech říše jistý mág Gaumáta s tvrzením, že on je Smerdis, syn Kýrův, a v krátké době se mu podařilo opanovat trůn. Achaimenovec Dareios jej však v Médii spolu s několika šlechtici ještě téhož roku přepadl a zavraždil. Později se za Smerdia prohlašoval ještě vzbouřenec Vahjazdáta – a také jeho nechal odstranit Dareios.

Někteří odborníci se domnívají, že Gaumáta byl ve skutečnosti opravdu Smerdis, a jako argument uvádějí, že vraždu tak vysoce postaveného činitele by šlo jen stěží utajit. Podle nich je celý příběh o Gaumátovi smyšlenkou, která sloužila novému králi Dareiovi k legitimaci jeho vlády. Pravdou ale je, že v takovém případě bychom museli relativizovat výpovědi všech soudobých pramenů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíma, O.: Sláva a pád starého Íránu, Praha 1977.
  • Wiesehöfer, J.: Das antike Persien, München / Zürich 1994.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Kambýsés II.
Znak z doby nástupu Perský král
522
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Gaumáta
Předchůdce:
Kambýsés II.
Znak z doby nástupu Egyptský král
522
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Gaumáta