Archanděl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Archanděl je v mnoha náboženských systémech nejvyšší úroveň anděla. Přestože mnoho náboženství mluví o andělech, andělé nepatří k žádnému určitému náboženství. Jsou proto necírkevní. Archandělé i Andělé jsou součástí monoteistických náboženských tradic křesťanství, judaismu, islámu či zoroastrismu. Teologická disciplína zabývající se anděly se nazývá angelologie. Slovo pochází z řeckého αρχάγγελος (archangelos, z archón = vládce a angelos = posel). Slovo tedy znamená nejvyšší posel Boha. V Bibli se jako archanděl výslovně jmenuje pouze Michael. Gabriel, zmíněný Lukášem, je pouze nepřímo dovozován jako archanděl. Rafael je zmíněn v deuterokanonické knize Tobiáš a Uriel je pouze v apokryfní knize Enochově.

Archanděl v judaismu[editovat | editovat zdroj]

V židovském náboženství není výslovná zmínka o archandělech v kanonických knihách Písma. V zásadě není v Písmu ani mnoho zmínek o andělech jako takových a předpokládá se, že zájem Židů o anděly vzrostl až po Babylonském zajetí. V rabínské tradici a Kabale vzrostl počet archandělů na sedm, přičemž Michael, Rafael a Gabriel jsou nesporní. Mezi ostatními čtyřmi mohou být Uriel, Sariel, Raguel, Remiel, Zadkiel, Jophiel, Haniel a Chamuel.

Staré židovské texty uvádějí patnáct archandělů:

Archanděl v křesťanství[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Anděl v křesťanství.

Církevní tradice redukovala počet archandělů pouze na tři (Michael, Rafael a Gabriel). Nový zákon často hovoří o andělích (např. posel k Panně Marii, k pastýřům, andělé, kteří osvobodili sv. Petra z vězení) ale má pouze dvě reference o archandělech, a to v Listu Judově o Michaelovi a v Prvním listě Tesalonickým, kde je o "hlasu archanděla", který bude slyšen při návratu Krista

Archanděl u Svědků Jehovových[editovat | editovat zdroj]

Svědkové Jehovovi zastávají názor, že existuje pouze jediný archanděl - Michael, kterého ztotožňují s Ježíšem Kristem.[1]

Archanděl v astrologii[editovat | editovat zdroj]

Archandělé jsou podle některých astrologů vládci sedmi vesmírných těles: Měsíc, Merkur, Slunce, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Astrologie rozeznává sedm (arch)andělů:

  1. Gabriel
  2. Rafael
  3. Anael
  4. Michael
  5. Samael
  6. Zachariel
  7. Orifiel

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.watchtower.org/b/bh/appendix_11.htm