Rafael (archanděl)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archanděl Rafael s biskupem Domonte, Bartolomè Esteban Murillo (1618-1682), Puškinovo Muzeum Umění, Moskva, Rusko

Rafael (hebr. רפאל Refáél, „Bůh uzdravuje“) je jméno jednoho z archandělů, většinou tvoří nebeskou trojici nejvýznamnějších Božích poslů s dalšími dvěma, z Bible známými jménem, a to Michaelem a Gabrielem). V Bibli jako archanděl Rafael jmenován výslovně není, a proto jej protestanti neřadí mezi archanděly.

Etymologie jména[editovat | editovat zdroj]

Jeho jméno je spojením dvou hebrejských slov: „Rapha“ (doktor, uzdravitel) a „el“ (bůh).

Rafael v Bibli[editovat | editovat zdroj]

O Rafaelovi vypráví starozákonní kniha Tóbijáš ze 2. století před Kristem. Jsou v ní však obsaženy i starší prvky asyrského a perského folklóru. Rafael přednášel Bohu přání a modlitby spravedlivého izraelity Tóbita a jeho ženy Chany, kteří byli odvlečeni do zajetí v Ninive v Asýrii a vychovávali syna Tóbijáše. Tóbit se celý život staral o své soukmenovce, až mu jednou při odpočinku do očí vlétl vrabčí trus a oslepil jej. Tóbit v předtuše blízké smrti poslal syna Tobiáše na dalekou cestu vyzvednout u příbuzných stříbrné peníze, které mu náležejí. Bůh Rafaela pověřil, aby Tóbita uzdravil a židovskou dívku Sáru zbavil démona, který ji sužoval, a dal ji za ženu Tóbitovu synu Tóbijášovi.

Když si Tóbijáš hledal průvodce na cestu, měl pouze svého psa. Rafael se mu nabídl a provázel jej jako strážce a ochránce z Assyrie do Médie pro stříbro, uložené u příbuzných. Cestou přišli k řece Tigridu, z níž se vymrštila dravá ryba a chtěla Tobiášovi ukousnout nohu. Podařilo se ji chytit, vykuchat a uschovat její srdce, játra a žluč. Srdce a játra Rafael potřeboval spálit, aby v Médii uzdravil Sáru a zahnal její zlé duchy: spoutal démona a doprovodil oba novomanžele zpět do Ninive, odkud Tóbijáš pocházel. Tam pak odhalil svou pravou totožnost. Rybí žlučí nakonec vyléčil Tóbitův zákal očí.

Úkoly a patrocinium[editovat | editovat zdroj]

Když se Rafael Tóbitovi na počátku cesty představoval, nazval se „Azarjáš, syn velkého Chananjáše“ – tj. „Pomocník, syn velkého Slitovníka“. Rafael je považován za anděla-uzdravovatele, neboť na Boží příkaz uzdravil Sáru a Tóbita, a anděla-průvodce, protože doprovázel a ochraňoval na dlouhé cestě Tóbijáše.

Úcta a ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Rafaelova památka se slaví 29. září. V letech 1921-1969 se slavil svátek 24. října. V zemích Středomoří bývá nazýván svatým (ital. San Raffaelo; fr. Saint Raphäel). Bývá zobrazován jako adolescent či dospělý, v dlouhé tunice a s mohutnými křídly. Jeho atributy jsou poutnická hůl, cestovní láhev a ryba. Objevuje se ve dvou legendárních scénách: 1) provází Tobiáše se psem, nebo drží rybu. 2) Uzdravuje slepého Tóbita.

české výtvarné umění[editovat | editovat zdroj]

Rafael patří k oblíbeným námětům protestantského umění doby renesance, v katolickém umění se často objevuje v baroku a v 19. století:

Angelologie[editovat | editovat zdroj]

Angelologie rozeznává osm archandělů.[zdroj?] Rafaelovi je přisouzena planeta Merkur.[zdroj?] Z rostlin mu odpovídá konvalinka.[zdroj?] Ze stromů jilm.[zdroj?] Z kovů rtuť (živé stříbro).[zdroj?] Z mytických bohů je to Hermés.[zdroj?] Ze znamení zodiaku je to Panna a Blíženci.[zdroj?] Z orgánů jsou to rytmické a párové orgány – plíce a srdce.[zdroj?] Ze stavebního slohu mu odpovídá gotika.[zdroj?]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • James HALL:Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha 1991, s. 444-445, heslo Tobiáš

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]