Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest
VývojářNew World Computing
VydavatelNew World Computing
DesignérJon Van Caneghem
SkladatelPaul Romero
Herní sérieHeroes of Might and Magic
PlatformyDOS
Microsoft Windows
operační systémy pro Mac
Game Boy Color
Mac OS Classic
Datum vydání31. srpna 1995 (MS-DOS)
únor 1996 (Windows)
Žánrtahová strategie
Herní módyvideohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
KlasifikacePEGI 12 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest je počítačová hra žánru tahové strategie z dílen 3DO. Jedná se o vůbec první hru série Heroes of Might and Magic, která definovala její zaměření, jehož potenciál byl plně rozvinut v následujících dílech.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

První díl této série vypráví příběh Lorda Morglina Ironfista, který byl nucen uprchnout s několika málo loajálními vojáky za pomocí magického portálu ze své vlasti, kterou ovládl jeho bratranec Ragnar, jenž zavraždil Ironfistova otce a právoplatného krále.

Po vstupu do portálu se ocitl v podivné, okouzlující a neprobádané zemi zvané Enroth. Nikdo jí však nevládne, ale mají na ní zálusk další tři vladaři: barbar Lord Slayer, královna čarodějek Lamanda a warlock jménem Lord Alamar.

V kampani o deseti mapách Lord Ironfist postupně poráží všechny tři své oponenty a na území Enrothu zakládá vlastní říši, později známou jako Erathie. Hráč může v třech dalších kampaních dovést k vítězství i další tři strany konfliktu, ale dějová návaznost na další díly počítá pouze s vítězstvím Ironfista.

Herní mechanismus[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Heroes of Might and Magic#Obecné znaky her.

Heroes of Might and Magic se odehrává ve fantasy světě, obývaném středověkou civilizací a mytickými a pohádkovými tvory. Ti tvoří hrdinovu armádu o počtu nejvýše pěti skupin jednotek a s její pomocí hráči poráží své oponenty. Hrdinové se boje neúčastní přímo, ale poskytují svým vojákům podporu v užívání magie a předávají jim své charakteristiky ze svých vlastností nebo z vlastností artefaktů, čímž je činí silnější než obvykle. Hrdinové s armádou provádí průzkum mapy, svádí bitvy s příšerami a s jinými hrdiny, obsazují města a doly a plní úkoly vedoucí k vítězství na mapě.

Hlavním cílem je většinou dobytí všech nepřátelských her a porážka všech nepřátelských hrdinů. V některých mapách je cíl konkretizován například ve formě nalezení konkrétního artefaktu dříve než soupeř nebo obsazením určitého objektu.

Všechny jednotky a budovy ve městě si hráč kupuje za suroviny, jichž je celkem sedm druhů. Základními surovinami je zlato, dřevo a kamení. Mezi vzácnější suroviny patří krystaly, drahokamy, síra a rtuť. Nejvíce jsou potřeba k výstavbě budov v závěrečných fázích, aby si hráč mohl koupit nejsilnější bojovníky, aby si hráč mohl postavit některé ze silnější nestvůr a bojovníků do své armády, nebo při stavbě kouzelnické věže, kde se hrdinové učí používat svá kouzla.

Národy[editovat | editovat zdroj]

V Heroes of Might and Magic má hráč k dispozici čtyři třídy měst a hrdinů. Každý typ města má své unikátní vlastnosti, přednosti a slabiny.

  • Knight – Tento hrdina reprezentuje herní složku moci (might), takže dostává bonusy hlavně do síly a obrany. Naopak sílu kouzel a znalosti spíše potlačuje. V kampaních je velitelem tohoto národa Lord Ironfist. Ve městě může najímat tyto jednotky: Rolník, Lukostřelec, Kopiník, Šermíř, Kavalír a Paladin.
  • Barbarian – Tento hrdina také reprezentuje herní složku moci (might). V kampaních je vrchním velitelem barbarů Lord Slayer. Ve městě může najímat tyto jednotky: Goblini, Skřeti, Vlci, Zlobři, Trollové a Kyklopové.
  • Sorceress – Tento hrdina reprezentuje herní složku magie (magic), takže získává s dalšími úrovněmi více bodů do síly kouzel a znalostí než do síly a obrany. V kampaních je vede královna Lamanda. Ve městě může najímat tyto jednotky: Víly, Trpaslíci, Elfové, Druidi, Jednorožci a Fénixové.
  • Warlock – Tento hrdina také reprezentuje herní složku magie (magic). Jejich vůdcem je warlock Lord Alamar. Ve městě může najímat tyto jednotky: Kentauři, Chrliče, Gryfové, Minotauři, Hydry a Draky.

Kromě výše uvedených jednotek se na mapách vyskytují i neutrální bytosti. Patří mezi ně lupiči, nomádi, duchové a džinové.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]