Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest
Vývojář New World Computing
Vydavatel New World Computing
Designér Jon Van Caneghem
Skladatel Paul Romero
Platformy MS-DOS, Windows 95, Mac OS
Datum vydání 31. srpna 1995 (MS-DOS)
únor 1996 (Windows)
Žánr tahová strategie
Herní módy Single player, Multi player (LAN, hotseat)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heroes Might and Magic: A Strategic Quest (v překladu Taktický úkol) nebo zkráceně Heroes of Might and Magic I nebo HoMaM I je počítačová hra žánru tahové strategie z dílen 3DO. Jedná se o vůbec první hru série Heroes of Might and Magic, která definovala její zaměření, jehož potenciál byl plně rozvinut v následujících dílech.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

První díl této série vypráví příběh Lorda Morglina Ironfista, který byl nucen uprchnout s několika málo loajálními vojáky za pomocí magického portálu ze své vlasti, kterou ovládl jeho bratranec Ragnar, jenž zavraždil Ironfistova otce a právoplatného krále.

Po vstupu do portálu se ocitl v podivné, okouzlující a nepropádané zemi zvané Enroth. Nikdo jí však nevládne, ale mají na ní zálusk další tři vladaři: barbar Lord Slayer, královna čarodějek Lamanda a warlock jménem Lord Alamar.

V kampani o deseti mapách Lord Ironfist postupně poráží všechny tři své oponenty a na území Enrothu zakládá vlastní říši, později známou jako Erathie. Hráč může v třech dalších kampaních dovést k vítězství i další tři strany konfliktu, ale dějová návaznost na další díly počítá pouze s vítězstvím Ironfista.

Herní mechanismus[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Heroes of Might and Magic#Obecné znaky her.

Heroes of Might and Magic se odehrává ve fantasy světě, obývaném středověkou civilizací a mýtickými a pohádkovými tvory. Ti tvoří hrdinovu armádu o počtu nejvýše pěti skupin jednotek a s její pomocí hráči poráží své oponenty. Hrdinové se boje neúčastní přímo, ale poskytují svým vojákům podporu v užívání magie a předávají jim své charakteristiky ze svých vlastností nebo z vlastností artefaktů, čímž je činí silnější než obvykle. Hrdinové s armádou provádí průzkum mapy, svádí bitvy s příšerami a s jinými hrdiny, obsazují města a doly a plní úkoly vedoucí k vítězství na mapě.

Hlavním cílem je většinou dobytí všech nepřátelských her a porážka všech nepřátelských hrdinů. V některých mapách je cíl konkretizován například ve formě nalezení konkrétního artefaktu dříve než soupeř nebo obsazením určitého objektu.

Všechny jednotky a budovy ve městě si hráč kupuje za suroviny, jichž je celkem sedm druhů. Základními surovinami je zlato, dřevo a kamení. Mezi vzácnější suroviny patří krystaly, drahokamy, síra a rtuť. Nejvíce jsou potřeba k výstavbě budov v závěrečných fázích, aby si hráč mohl koupit nejsilnější bojovníky, aby si hráč mohl postavit některé ze silnější nestvůr a bojovníků do své armády, nebo při stavbě kouzelnické věže, kde se hrdinové učí používat svá kouzla.

Národy[editovat | editovat zdroj]

V Heroes of Might and Magic má hráč k dispozici čtyři třídy měst a hrdinů. Každý typ města má své unikátní vlastnosti, přednosti a slabiny.

Knight – Tento hrdina reprezentuje herní složku moci (might), takže dostává bonusy hlavně do síly a obrany. Naopak sílu kouzel a znalosti spíše potlačuje. V kampaních je velitelem tohoto národa Lord Ironfist. Ve městě může najímat tyto jednotky: Rolník, Lukostřelec, Kopiník, Šermíř, Kavalír a Paladin.
Barbarian – Tento hrdina také reprezentuje herní složku moci (might). V kampaních je vrchním velitelem barbarů Lord Slayer. Ve městě může najímat tyto jednotky: Goblini, Skřeti, Vlci, Zlobři, Trollové a Kyklopové.
Sorceress – Tento hrdina reprezentuje herní složku magie (magic), takže získává s dalšími úrovněmi více bodů do síly kouzel a znalostí než do síly a obrany. V kampaních je vede královna Lamanda. Ve městě může najímat tyto jednotky: Víly, Trpaslíci, Elfové, Druidi, Jednorožci a Fénixové.
Warlock – Tento hrdina také reprezentuje herní složku magie (magic). Jejich vůdcem je warlock Lord Alamar. Ve městě může najímat tyto jednotky: Kentauři, Chrliče, Gryfové, Minotauři, Hydry a Draky.

Kromě výše uvedených jednotek se na mapách vyskytují i neutrální bytosti. Patří mezi ně lupiči, nomádi, duchové a džinové.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]